Şekerlemeyi biliyor musunuz? Bu şeker kullanarak tüy almadır!

Ağda, kremler, jiletler, elektrikli tıraş aletleri… Bunlara alternatif doğru ve ucuz bir tüy alma yöntemi olduğunu biliyor muydunuz? Tek ihtiyacınız olan şeker ve limondur ve bunu evde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Bu makalede “şekerleme” olarak bilinen bu doğal tekniği nasıl hazırlayabileceğinizin ve uygulayabileceğinizin yanı sıra onun diğer tüy alma yöntemlerine göre avantajlarını da inceleyeceğiz.

Şekerleme nedir?

Şekerleme Antik Mısır ve diğer Uzakdoğu ülkelerinde eski çağlardan beri kullanılan bir tüy alma yöntemidir. Tek ihtiyacınız olan şeker ve limondur. Bu yöntem ağda yapmaya benzer, ancak aşağıdaki açıklayacağımız bazı avantajlara sahiptir.

Bazı ülkelerde bu karışım hazır macun şeklinde satılmaktadır, ancak bu o kadar kolay bir tarif ki, evde rahatça hazırlayabilirsiniz. Bunu hazırlamayı öğrendikten sonra bir daha başka herhangi bir tüy alma yöntemini uygulamak istemeyeceksiniz.

şeker-ve-limon

Nelere ihtiyaç vardır?

İhtiyacınız olacak tek bileşenler:

 • 2 fincan şeker
 • Bir adet limondan limon suyu
 • Su (sadece yeterli limon suyu yoksa)

Nasıl hazırlanır?

Limon suyunu ve iki fincan şekeri bir kaseye veya orta büyüklükte bir tencereye boşaltınız. Limon suyu şekeri tamamen kaplamalıdır, ancak yetersiz kalırsa kaplamak için su ekleyiniz.

Karşımı tahta bir kaşıkla karıştırarak orta ısıda ısıtınız, bunu şeker tamamen çözünene kadar sürdürünüz. Eğer bir yemek termometreniz varsa karışımın 115 derece selsiyusa ulaştığını kontrol edin.

Karışım kaynamaya başlayınca ısıyı azaltın ve karışım yoğunlaşana ve yapışkan bir biçim edinene ancak yine de idare edilebilen bir özelliğe sahip olana kadar bekleyiniz. Bu altın rengi, yumuşak, bala benzer bir hal alacaktır. Eğer koyu bir renge sahip olursa, bu onu yaktığınız anlamına gelebilir. Bu durumda baştan hazırlamanız gerekir. Bunu yüksek sıcaklıkta bir dakikanın üzerinde asla kaynatmayın.

Ardından bunun soğumasına izin verin.

İşte böylece şeker ağdasını elde etmiş oldunuz.

ağda-tüy-alma

Nasıl uygulanır?

Bunu uygulamadan önce isteğe bağlı olarak peeling gerçekleştirebilirsiniz, ancak eğer çok hassas cilde sahipseniz bunu önermeyiz.

Şeker ağdasının cildinize fazla yapışmasını önlemek için tüyleri alacağınız bölgeye bir miktar ayak veya talk pudrası uygulayabilirsiniz.

Ağdayı uygulayacağınız bölgeyi iyice temizleyin ve kurulayın. Böylece aşırı yapışmayı önlemiş olursunuz.

Ellerinizi bir güzel yıkayın. İsteğe bağlı olarak ellerinize bir miktar yağ da sürebilirsiniz. Bu ağdadan bir miktar alıp bunu tüy uzamasının aksi yönünde uygulayın. Örneğin, bunu bacaklarınıza uygulayacaksınız, burada tüy aşağıya doğru uzadığı için ağdayı yukarıya doğru uygulayın.

Ağdanın fazla yoğun olduğunu fark ederseniz bir miktar daha ısıtın.

Ağdayı, ince bir tabakanın ilgili alanı kaplamasını sağlayacak şekilde yayın ve fazla beklemeden aksi yönde çekin; diğer bir deyişle tüy uzamasıyla aynı yönde çekin (örneğin eğer bacaklarınıza uyguluyorsanız aşağıya doğru çekin).

Cildinizi germek için diğer elinizi kullanınız.

Ardından, çıkarması kolay olan aynı macunu kullanarak bunu başka bir alana yayın ve aynı işlemi tekrarlayın.

Uygulama sonrasında cildinizi ferahlatmak için bir miktar nemlendirici krem veya aloe vera jeli uygulayın. Cildinizde ağda kalırsa bunu suyla yıkayın.

Bu ağdanın avantajları

 • Sadece limon ve şeker gerektirmesi nedeniyle ucuzdur.
 • Ağda kadar kalıcıdır.
 • Ağdaya göre daha az acı verir.
 • Oldukça kısa türler üzerinde de etkilidir.
 • Oda sıcaklığında kullanılabilir.
 • Ölü deri hücrelerinin elimine edilmesine yardımcı olur ve yeni hücre oluşumunu iyileştirir.
 • Vücudun herhangi bir bölgesinde kullanılabilir.

Öneriler

 • Eğer bu yöntemi ilk defa deniyorsanız, bunu ilk olarak cildinizin çok hassas olmayan ufak bir alanına uygulayın.
 • Şeker ağdasının sıcak olması gerekmez, ılık olması yeterlidir.
Fotoğraaflar, digipam, devillibrarian ve judy izinleriyle kullanılmıştır.