Saç Uzamasını Desteklemek İçin 3 Yol

Saç uzamasını desteklemek için birçok yöntem vardır, fakat dengeli beslenmek ve dinlenmek için yeteri kadar vakit bulabilmek en etkili yollardır.
Saç Uzamasını Desteklemek İçin 3 Yol
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Saç uzamasını desteklemek, doğal yollarla gerçekleştirilebilir. Bunun için yapmanız gereken en temel şeyler ise dengeli beslenmek ve iyi uyumaktır.

Saç dökülmesi genellikle erkeklerde kellik ile ilişkilidir. Bununla birlikte, aslında hem erkekleri hem de kadınları etkileyen bir sorundur.

Birçok nedeni olabilir: genleriniz, stres, mevsim değişiklikleri gibi…  Saç dökülmesini önlemek ve saç uzamasını desteklemek için ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız bu yazımızda bazı ipuçları paylaşacağız.

Saç Uzamasını Desteklemek İçin İpuçları

Öncelikle, saçlarınızla ilgili herhangi bir sorun fark ederseniz ilk önce bir dermatolog ile görüşmelisiniz ancak yediğinize dikkat etmeniz de önemlidir. Çünkü beslenme düzeniniz burada belirleyici bir rol oynamaktadır.

Sık sık söylediğimiz gibi  kanınızın kalitesi sağlık durumunuzun kalitesini belirler. Saçlarınız da kanınızdan beslenir, bu da demek oluyor ki saçlarınızın uzamasını istiyorsanız doğru yiyecekleri yemeniz gerekir.

Ayrıca anksiyete seviyesini ve ruh halinizi izlemek de hayati önem taşır. Bazı kişilerin duygusal durumları vücudunun bu bölümünü etkileyecektir.

Eğer size saç dökülmesini engellemek ve saç uzamasını desteklemek istiyorsanız, aşağıdaki tavsiyelerimizi okuyup bu konudaki en önemli sırları öğrenin.

1. Saç uzamasını desteklemek için iyi beslenin

uzun düz saçlı kadın

Saçlarınızın uzaması için dengeli yemekler yiyin

“Dengeli” derken ne demek istiyoruz? Vücudunuzun iyi çalışması için gereken tüm besin maddelerini dahil etmekten bahsediyoruz.

Yani aşağıdaki yiyecekleri tüketmelisiniz:

  • Protein: et, balık ve yumurta
  • Karbonhidratlar: baklagiller, makarna ve tahıllar (bu son ikisi kepekli veya tam tahıl olmalıdır)
  • Lif, glikoz ve asit: meyveler ve sebzeler
  • Sağlıklı yağ: kabuklu yemişler, zeytinyağı, avokado ve yağsız süt

Porsiyon boyutlarınıza dikkat etmek önemlidir. Protein ve sebzeler, yemeklerinizde iki ana oyuncu olmalıdır çünkü en çok vitamin alacağınız yer burasıdır.

Karbonhidratlar ve glikoza gelirsek, bunlar metabolizmanız için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi verecektir. Bu arada, yağ bağışıklık sisteminizi destekleyecek ve saç uzaması için gerekli hücreleri yenileyecektir.

Demir ve çinko bakımından zengin gıdaları seçin

büyük kaşıkta mercimek

Demir vücudunuza oksijen taşınmaktan sorumludur. En etkili kaynaklar yağsız et, mercimek, soya ve tofu gibi soya ürünleridir.Tabi ki bir de çinko var.

Vücudunuzdaki dokuları onarmak için bu maddenin olması gerekir, bu nedenle kıl foliküllerini iyi durumda tutmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Çinko mineralini almak için bitter çikolata, buğday tohumu, kabak ve balkabağını tüketebilirsiniz.

2. Sert kuaför kimyasallarından kaçının

Hepimiz kuaförde yeni görünümler elde etmeyi seviyoruz.

Ancak kuaförler genellikle saçınızın ipeksi dokusunu zaman içinde yıpratan aşırı güçlü saç spreyleri gibi ürünleri kullanıyorlar.

İyi haber şu ki evde kimyasallar kullanmadan saçlarınızı korumak için yapabileceğiniz şeyler var.

saç uzamasını desteklemek

Buna ek olarak, saçlarınızı yıkamanın en iyi yolunun ne olduğu öğrenmenizi öneririz.

Saçlarınızı her gün yıkamak istiyor olabilirsiniz, ancak  bundan kaçınmaya çalışmanız saç sağlığınız için doğru olacaktır.

Son olarak, saç derisi için çok kötü olduğu için ıslak saçlarla uyumaktan kaçının.

3. Kendiniz için zaman ayırın

Yukarıda da söylediğimiz gibi anksiyete saçlarınızı zayıflatacaktır. Buna karşı koymak için sevdiğiniz bir şeye günde bir saat ayırmaya çalışın.

Bu spor, kitap okuma, arkadaşlarınızla sinemaya gitmek gibi stres ile bağlantıyı kesmenize yardımcı olacak herhangi bir şey olabilir.

saç uzamasını desteklemek için dinlenmek

Unutmayın ki amacınız kendiniz ile iyi vakit geçirmektir. Peki bu ne anlama geliyor? Bunun anlamı günlük endişelerinizi bir kenara bırakmaktır.

Bu zaman dilimi, çalışmak ve aile sorunları ile uğraşmak için bir vakit olmamalı. Bu sizin kendi hayatınızın merkezi olmanız için bir şanstır. Her anın tadını çıkarmaya odaklanın.

Bu üç kural, iyi saç uzamasını güvenli ve emin biçimde desteklemenize yardımcı olacaktır. Bunların yan etkileri yoktur ve vücudunuzun geri kalanı için de faydalıdır. Tüm vücudunuza bakım yapmış olacaksınız.

Süreci başlatmaya ve bize nasıl gittiğini söylemeye hazır mısınız? Yardımcı olabilecek başka yöntemler de biliyor musunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Suro Reyes, J. Á., Fernández, L. M. G., Ruiz Ávila, J., & Bouhanna, P. (2007). El pelo. Generalidades y funciones. Dermatologia Cosmetica, Medica y Quirurgica, 5(4), 218–223.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.