İyi Bir Saç Uzamasını Desteklemek İçin 3 Yol

· 7 Mayıs, 2018
Saç uzamasını desteklemek için bir çok yöntem vardır, fakat iyi bir şekilde beslenmek ve dinlenmek için yeteri kadar vakit bulabilmek en etkili iki yöntemdir.

Saç dökülmesi genellikle erkeklerde kellik ile ilişkilidir. Bununla birlikte, aslında hem erkekleri hem de kadınları etkileyen bir sorundur.

Birçok nedeni olabilir: genleriniz, stres, mevsim değişiklikleri gibi… Saçınızın sağlıklı ve güçlü olmasını sağlamak için ne yapmanız gerektiğini merak etmek gayet mantıklı bir davranış. Burada size bazı ipuçları vereceğiz.

Bu alanda herhangi bir sorun fark ederseniz daima bir dermatolog görmenizi öneririz, ancak yediğinize dikkat etmeniz de önemlidir. Evet doğru, beslenme düzeniniz burada belirleyici bir rol oynamaktadır.

Sık sık söylediğimiz gibi, kanınızın kalitesi sağlık durumunuzun kalitesini belirler. Saçlarınız da kanınızdan beslenir, bu da demek oluyor ki saçlarınızın uzamasını istiyorsanız doğru yiyecekleri yemeniz gerekir.

Ayrıca anksiyete seviyesini ve ruh halinizi izlemek de hayati önem taşır. Bazı kişilerin duygusal durumları vücudunun bu bölümünde ortaya çıkar.

Eğer bu siz iseniz, aşağıyı okuyun ve sıklıkla unutulan bir konunun anahtarlarını elde edin.

1. İyi saç uzamasını teşvik etmek için iyi beslenin

uzun düz saçlı kadın

Daha iyi saç uzaması için dengeli yemekler yiyin

“Dengeli” derken ne demek istiyoruz? Vücudunuzun iyi çalışması için gereken tüm besin maddelerini dahil etmekten bahsediyoruz.

Bunun anlamı aşağıdaki yiyecekleri tariflerinize dahil etmenizdir:

  • Protein: et, balık ve yumurta
  • Karbonhidratlar: baklagiller, makarna ve tahıllar (bu son ikisi kepekli veya tam tahıl olmalıdır)
  • Lif, glikoz ve asit: meyveler ve sebzeler
  • Sağlıklı yağ: kabuklu yemişler, zeytinyağı, avokado ve yağsız süt

Porsiyon boyutlarınıza dikkat etmek önemlidir. Protein ve sebzeler, yemeklerinizde ki ana oyuncular olmalıdır, çünkü en çok vitamin alacağınız yer burasıdır.

Karbonhidratlar ve glikoza gelirsek, bunlar metabolizmanız için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi verecektir. Bu arada, yağ bağışıklık sisteminizi destekleyecek ve saç uzaması için gerekli hücreleri yenileyecektir.

Demir ve çinko bakımından zengin gıdaları seçin

büyük kaşıkta mercimek

Demir vücudunuza oksijen taşınmak ile yükümlüdür. En etkili kaynaklar yağsız et, mercimek, soya ve tofu gibi soya ürünleridir.

Ve tabi ki de çinko da var. Vücudunuzdaki dokuları onarmak için bu maddenin olması gerekir, bu nedenle kıl foliküllerini iyi durumda tutmak sizin sorumluluğunuzdadır. Bitter çikolata, buğday tohumu, kabak ve balkabağında bulabilirsiniz.

2. Sert kuaför kimyasallarından kaçının

Hepimiz kuaförde yeni görünümler elde etmeyi seviyoruz.

Ancak kuaförler genellikle saçınızın ipeksi dokusunu zaman içinde yıpratan aşırı güçlü saç spreyi gibi ürünleri kullanıyorlar.

İyi haber şu ki, evde kimyasallar kullanmadan saçlarınızı korumak için yapabileceğiniz şeyler var.

tarayarak saç dökülmesi

Buna ek olarak, saçlarınızı yıkamanın en iyi yolunun ne olduğu öğrenmenizi öneririz. Her gün yıkamanın cazip olduğunu biliyoruz, ancak  bunu yapmamaya çalışın ve en etkili şekilde nasıl yapabileceğinizi öğrenin.

Son olarak, saç derisi için çok kötü olduğu için, ıslak saçlarla uyumaktan kaçının.

3. Kendiniz için zaman ayırın

Yukarıda da söylediğimiz gibi anksiyete saçlarınızı zayıflatacaktır. Buna karşı koymak için, sevdiğiniz bir şeyi yapmaya günün en az bir buçuk saatini ayırmanız gerekecek.

Bu bir spor, kitap okuma, arkadaşlarınızla sinemaya gitmek gibi, stres ile bağlantıyı kesmenize yardımcı olacak herhangi bir şey olabilir.

saçları toplu yüzen kadın

Unutmayın ki amacınız kendiniz ile iyi vakit geçirmektir. Peki bu ne anlama geliyor? Bunun anlamı günlük endişelerinizi bir kenara bırakmaktır.

Bu zaman dilimi, çalışmak ve aile sorunları ile uğraşmak için bir vakit olmamalı. Bu sizin kendi hayatınızın merkezi olmanız için bir şanstır. Her anın tadını çıkarmaya odaklanın.

Bu üç kural, iyi saç uzamasını güvenli ve emin biçimde desteklemenize yardımcı olacaktır. Bunların yan etkileri yoktur ve vücudunuzun geri kalanı için de faydalıdır. Tüm vücudunuza bakım yapmış olacaksınız.

Süreci başlatmaya ve bize nasıl gittiğini söylemeye hazır mısınız? Yardımcı olabilecek başka yöntemler de biliyor musunuz?