Vetigel: Kanamayı 10 Saniyede Durduran Jel

Vetigel: Kanamayı 10 Saniyede Durduran Jel
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Vetigel isimli ürün, hem iç hem de dış kanamaları birkaç saniye içerisinde durdurabilme yetisine sahiptir ve yakında piyasaya sürülmesi beklenmektedir.

Vetigel: Kanamayı 10 Saniyede Durduran Jel

kanama ve vetigel

Joe Landolina, dünyadaki binlerce insanın hayatını kurtarabilecek bir keşif yaptığında, 17 yaşında, New York Üniversitesi’ne yeni başlamış, genç bir girişimci idi.¹

Landolina, doku mühendisliği (rejeneratif tıp olarak da bilinir) ile ilgilenmektedir ve iç ve dış kanamaları, herhangi bir baskı uygulamaya gerek kalmaksızın, on saniyeden kısa bir süre içinde durdurabilme kabiliyetine sahip bir jel keşfetmiştir.

Vetigel isimli bu ürün hakkındaki çalışmalara, Joe üniversitede ilk dönemine başladığı zaman başlamıştır.

Bu fikir, New York Üniversitesi tarafından düzenlenen bir yarışmayı kazanmış ve bu sayede Landolina ile Isaac Miller (Landolina’ nın partneri) projeleri ve işleri, yani Suneris Inc. için yeterli parayı bulabilmişlerdir.

Bugün, Joe Landolina, biyomedikal mühendisliği alanınının uzmanları ile çalışan ve on kişiye istihdam sağlayan bir durumla, kendi işinin dizginlerini ele alabilmeye hazır konumdadır.²

Tüm bu çalışmaların amacı projeyi ayağa kaldırabilmektir, çünkü bu keşif tüm dünyada acil servislerde birçok hayatı kurtarabilecek anahtar niteliğinde bir ürün olabilir.

Bu jel, halihazırda, veteriner kliniklerinde test edilmiştir ve 1600 veteriner daha eleştirel analiz yapabilmek adına, ürünün numunelerine erişebilmeyi talep etmektedir.

Vetigel Jelinin İçeriği

Joe Landolina tarafından icat edilen jel, hücre dışı matris olarak adlandırılan sebze benzeri bir maddeden türetilmiştir.

Hücrelerin dışında bulunan protein ve şekerin birleşimidir ve bir organdan diğerine farklılık gösterebilir.

Jel, lego parçaları gibi, küçük parçalara ayrılır ve yara üzerine sürüldüğünde, varolan hücre dışı matrisini yenileyebillir.

Bu jel ayrıca, cilde veya vücudun farklı bölgelerine uygulandığında da faydalı olabilmektedir.

Vetigel, “uygulandığı bölgede varolanın, tıpatıp bir kopyasını yapacaktır”.

Diğer bir deyişle, vücudun uygulandığı bölgesindeki özelliklere anında uyum sağlayabilecektir.

İlaveten, Landolina’ ya göre, “nasıl uygulandığına bağlı olarak vücut, iyileşme sürecini başlatacaktır”.

Vetigel numuneleri, kanamayı anlık olarak durdurabilme konusundaki etkililiğini gösterebilmek amacıyla öncelikle veteriner kliniklerince test edilecektir.

Ardından Birleşmiş Milletler ordusu tarafından kullanılacak ve son onay burada verilecektir. Sonrasında da, insanlar üzerinde operasyonel kullanımı için piyasaya sürülecektir.

Landolina, bu konuda pozitif düşündüğünü ve Vetigel’in onaylanarak en geç seneye sene sonunda piyasaya sunulacağına inandığını belirtmektedir.

Bu ürün, tüm dünyada acil servislerde ve ameliyathanelerde hayat kurtarıcı bir görev edinecektir.

vetigel1

Vetigel, 4. derece karaciğer travma vasküler ameliyatında oluşabilecek bir kanamayı durdurabilir.

Bu güçlü jel sayesinde, cerrahlar oluşabilecek kanamaları bir dakikadan kısa sürede durdurabilirler ki bu da bir ameliyatın başarılı geçmesinin anahtarıdır.

Kanamayı birkaç saniye içinde durdurabilmek gibi önemli bir özelliğinin yanısıra, Vetigel teknolojisi yanık, yara ve diğer terapiler için de kullanılabilir özelliktedir.

Jelin faydaları üzerine yürütülen araştırmalar hala devam etmektedir ve Suneris şirketi Vetigel’in sağlığa olan katkıları alanındaki çalışmalarına devam etmektedir.

Ürün henüz satış için onaylanmamış olsa da, şu ana dek ortaya çıkan sonuçlar, özellikle kanamayı durdurma kabiliyeti ile ilgili olanlar, oldukça umut verici görünmektedir.

Vetigel, birçok tıp kampanyasında kullanılacak ve özellikle veterinerler için de oldukça kullanışlı bir ürün olacaktır.

Ürünün yaratıcıları, fiyatının ne olabileceği veya satış koşulları konusunda herhangi bir açıklama yapmamışlardır.

Ancak önemli olan, ürünün tıp alanında kullanım için bulunabilir olması ve gelecekte birçok hayatın kurtulabilmesi açısından anahtar niteliğinde olacak olmasıdır.

Kanamayı Durdurabilmek İçin Arnavut Biberi Kullanımı

arnavut biberi

Yukarıda bahsettiğimiz kanamayı durdurucu jele ilaveten, evde kanamayı doğal yollarla durdurabilmek konusunda önerebileceğimiz bazı yollar da mevcuttur.

Bunlardan biri, ve muhtemelen en etkilisi, kırmızı biber veya Arnavut biberi olarak belirtilebilir.

Bu baharat, sağlık açısından büyük faydalara sahiptir ve Amerikan yerlileri tarafından eski zamanlarda ilaç olarak kullanılmıştır.

Arnavut biberinin kullanımı oldukça basittir.

  • Tek yapmanız gereken bir tutam toz biberi doğrudan kesilen veya kanayan yaranın üzerine uygulamaktır.
  • Sonrasında kanamanın durması için 15-20 dakika beklemeniz yeterlidir.

Bu tedaviyi sadece küçük çaplı kesikler veya yaralar üzerinde kullanabileceğinizi aklınızda bulundurmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.