Sık Burun Kanamasının Nedenleri

Burun kanamasının başladığını hissettiğiniz anda, burnunuzu parmaklarınızın yardımıyla tıkamalı ve başınızı öne eğmelisiniz.
Sık Burun Kanamasının Nedenleri
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 12 Kasım, 2018

Burun deliklerinden gelen bir kanamanın birçok sebebi olabilir. Burun kanamasının nedenleri; rinit veya burun kuruluğu olabileceği gibi, arteryel hipertansiyon gibi sağlık sorunlarından kaynaklı da olabilir. Düzenli olarak burun kanaması şikayetiniz varsa, doktorunuzla bu konuyu görüşmelisiniz.

Bugünkü makalemizde, burun kanamasının hem en genel sebeplerine göz atacağız hem de daha ciddi sorunlarla ilişkili olabileceğini aklınızda bulundurmanızın önemine işaret edeceğiz.

Burun Kanamasının Nedenleri

Burun kanamasının nedenleri burnun iç kısmındaki mukoza zarının damarlarından kan gelmesi şeklinde açıklanmaktadır. Genellikle iki burun deliğinden biri kanar ancak ikisinin de aynı anda kanaması durumu da mümkündür.

Burun delikleri arasındaki kıkırdak bölgede oluşan kanama, genellikle daha az ciddi ve tehlikesiz olarak adlandırılır ve bu bölgeye fazlaca dokunulması, kuru hava veya alerjik rinit sonucu oluşabilir. Bazı vakalarda burun kanaması, kontrol edilemeyen arteriyel hipertansiyonun bir belirtisi de olabilmektedir.

Vücutlarımız akıllı organizmalardır ve yaşadığımız rahatsızlıkları belirli şekillerde gösterebilir. Örneğin, hafif bir burun kanaması sayesinde yüksek olan arteriyel basıncın düşmesi sağlanır.

Burada size, burun kanamasının nedenleri ve bu durumu yaşama şeklinize bağlı olarak sağlığınız hakkında neye işaret edebileceğinden bahsedeceğiz.

burun kanamasının nedenleri

Daha Ciddi Hastalıklar

Her ne kadar bu teşhisi aile doktorunuz veya bir kulak-burun-boğaz uzmanı gerekli testleri uygulayarak koymalıysa da siz de hangi ciddi rahatsızlıkların belirtilerinde burun kanamasının var olduğunu bilmelisiniz.

Burun kanaması, aşağıdaki hastalıkların yaygın görülen belirtilerinden biri olarak kabul edilmektedir:

 • Karaciğer hastalığı
 • İyi veya kötü huylu bir tümör
 • Lösemi

Kanama Oluştuğunda Ne Yapmalısınız?

Burun kanamasının başladığını hissettiğiniz anda, burun deliğinizi parmaklarınız yardımı ile tıkamalı ve başınızı öne eğmelisiniz. Genelde tavsiye edildiği gibi başınızı arkaya yaslamamalı veya uzanmamalısınız çünkü bu durumda akacak olan kanı yutacağınızdan; kanamayı ne zaman durdurabildiğinizi anlayamazsınız.

Birkaç dakika bekleyin, kanama durmuyorsa bir acil bakım merkezine gidin. Kanama durursa, birkaç saat süresince fiziksel aktiviteden kaçının. Aspirin gibi herhangi bir kan inceltici veya anti-trombosit ilaçların kullanımı sorun yaratabilir.

Ayrıca, sertçe sümkürmekten de kaçınmalısınız. Konu ile ilgili doktorunuzu görüp görmemeye karar verirken takip eden semptomları da aklınızda bulundurmalısınız.

C Vitamini Eksikliği

Eğer ilintili başka bir rahatsızlığınız yoksa sık burun kanaması probleminin en yaygın sebeplerinden biri vücudunuzda C vitamini eksikliğidir. Bu vitamin, burundaki kılcal damarları güçlendirir. C vitaminini, aşağıdaki yiyeceklerden temin edebilirsiniz:

 • Narenciye meyveler (örneğin limon; organik olduğu müddetçe kabukları ile tüketilmelidir)
 • Kuşburnu
 • Guava
 • Orman meyveleri
 • Biber
 • Maydanoz
 • Kivi
 • Brokoli
 • Çilek

İlaveten, dilerseniz C vitamini takviyesi de alabilirsiniz. Eğer C vitaminini fazla miktarda alırsanız, vücut bunu idrar yolu ile basitçe atacaktır. Dolayısıyla bu vitamin için doz aşımı gibi bir durum söz konusu değildir.

limonlar

Schüssler Tuzları

Schüssler tuzları, homeopatik dozda mineral takviyesi sağlayan doğal bir tedavi yöntemidir, dolayısıyla herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Her biri, vücudumuzda doğal olarak bulunan veya tükettiğimiz besinler yardımıyla alınan farklı bir minerali temsil eden on iki çeşit tuz vardır.

Bu tuzlar, vücuda sadece ihtiyaç duyduğu mineralleri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bu minerallerin doğru şekilde dağıtılmasını sağlarlar. Bu sayede ihtiyaç duyuldukları an, ihtiyaç duyulan yerde olabilmektedirler.

Ayrı ayrı alındığında her bir tuz kendi özel fonksiyonuna sahiptir ve bunlardan özellikle birkaç tanesi burun kanaması için önemli faydalar sağlamaktadır:

 • Kalsiyum fosfat,
 • Potasyum sülfat,
 • Demir fosfat.

Günde üç defa, yemek yemiyorken, bir şeyler içmiyorken veya yoğun aromalı bir ürün tüketmiyorken (sakız veya diş macunu gibi) iki tableti dilinizin altına yerleştirin. Birinci dozu sabah, ikinci dozu öğleden sonra ve üçüncü dozu da gece almalısınız. Bu tedaviye en az bir ay süre ile devam edin.

Bu konuda bir doktorla görüşmenizi tavsiye ediyoruz, çünkü ancak konunun uzmanı bir doktor, belirtilen tedaviyi ne kadar süre uygulamanız gerektiğini size söyleyebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ayerbe A, García E. El escaramujo: propiedades y uso terapeutico. Medicina naturista. 2010; 4(1), 44-52.
 • Cruz O, Montoya N, Vega X, Montoya S. Epistaxis. Estado actual. Revista Cubana de Otorrinolaringología y Cirugía de Cabeza y Cuello. 2013; 1(2): 59-77.
 • Martín-Bailón M, López-Mesa P, Dios-Loureiro C. Manejo de epistaxis en pacientes con terapia antitrombótica. Revista ORL. 2020;12(2):11-18.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.