Kanser Haberi Alırken Bilmeniz Gerekenler

Kanser haberini almak zor bir süreçtir, fakat asla üstesinden gelemeyeceğiniz bir süreç değildir. Kanser bir mücadeledir. Onla yüzleşmek için elinizdeki tüm silahlarla ona saldırmanız gerekir. İyi bir ruh hali ve düşünce yapısı, bir kanser hastasının sahip olabileceği en iyi araçlardır. Bu kişilere destek olmak çok büyük önem taşır.
Kanser Haberi Alırken Bilmeniz Gerekenler

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Kanser, bu yüzyılın en korkutucu hastalığıdır. Yaşa ya da cinsiyete bakmaksızın ortaya çıkan bir hastalıktır. Her yıl, binlerce insan kanser yüzünden vefat etmektedir. Kanser haberi almak, kişi üzerinde çok büyük bir psiko-duygusal etki yaratır. Şüphesiz ki, kanserden önce ve sonra diye hayatımızı ikiye ayırır.

Bu yazıda size kanser teşhisi konduğu ile ilgili haberi nasıl karşılamanız gerektiği ile ilgili birkaç ipucu paylaşacağız.

Bilgi Alma İhtiyacı

pembe kurdela ve kanser haberi alma

Kanser haberi almak, herkesin hayatından aşırı büyük bir değişime neden olur. Öte yandan bu hastalığın klinik tarafı daha önceden bilinmiyorsa durum daha da kötüdür. Kanser erken ya da geç evrede olabilir, tedavi edilebilir ya da edilemez.

Haberi aldığınız ilk an en zorudur. Ardından testleriniz ve teşhisler başlar. Kişinin taşıdığı hastalık üzerine düşünmeye başlarlar. Net teşhisin konması birkaç gün, hatta birkaç hafta sürebilir. Tüm bu zaman içinde stres ve anksiyete seviyeniz en yüksek seviyeye çıkabilir.

Pek çok kişi kanser haberi aldıkları zaman şoka girer. Akla ilk olumsuz düşünceler gelir. Ölüm korkusu onları boğar. Bu alandaki uzmanlar, bu anın kafa karışıklığı ve karmaşıklık ile dolu olduğunu söyler.

Öte yandan, bu bir süreçtir.

Psikologlar, kişinin kanser haberi aldığı anda asabiyet ve korku hissetmesinin normal olduğunu söyler. Öte yandan duygularını kontrol etmenin de gerekli olduğunu savunurlar. Bu zor olabilir, fakat bunu yapmanın birkaç yolu bulunmakta.

Bu yazıyı da okumanızı öneririz: Düzenli Olarak Tüketmeniz Gereken Kansere Karşı Faydalı 7 Meyve ve Sebze

Kanser Haberi Alırken Bilmeniz Gerekenler

Şunu akılda tutmak çok önemlidir: Tavrınız, hastalığınızı iyileştirmeyecek. Doktorların uyguladığı tedaviler, sizi iyileştirecek ya da hastalığın etkisini azaltacak. Öte yandan olumsuzluk ya da iyimserlik, kişinin hayat kalitesini etkileyebilir. Fakat kanserin gidişatını belirlemeyecektir.

Kanseri yalnızca uzmanlar önleyebilir.

Aile Üzerindeki Etkisi

mutlu aile

Hasta kişiye ek olarak, aile de acı çeker. Aile bireyleri, sevdikleri kişinin acısını görür ve benzer bir acıyı kendileri de hisseder. Bu gerçek bir zulme dönüşebilir. Bu gibi durumlarda iletişim çok gereklidir. Hastanın, aile üyelerinin desteğine güvenebilmesi hayati önem taşır.

Buna ek olarak, bu gibi durumlar için uzmanlaşmış olan bazı profesyonel danışmanlar vardır. Hasta için ya da aile üyeleri için olsun, bu uzmanlar sizin iletişim kurmanıza yardımcı olabilirler. Bu zor durumla karşı karşıya gelmeye hazırlanmanız için size yardım edecek bir grup profesyonel vardır. Psiko-onkologlar, bu alandaki en yetkin uzmanlardır. Ek olarak, ilaç da kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sakin Olun Ve Kendinizle İlgilenin

Kanser haberi yıkıcı olabilir, fakat önemli olan durumu kontrol altında tutmaktır.

Siz hastalığın üstünde olmalısınız, hastalık sizi üstünüzde olmamalıdır. Her şeyden öte, kanser sadece bir hastalıktır. Uzmanlar bunu belirtirler. Kişinin umudunu yitirmemesi çok önemlidir. Eğer bu yaşanırsa hedeflerine ulaşmak için çaba sarf edemeyebilirler.

Kanser haberi almanın hemen üstüne hastalar kendilerine normalden daha iyi bakmalıdır. Dengeli bir diyet, düşük tempolu bir egzersiz rutini ve bolca dinlenme, hastaya çok iyi gelecektir. Buna ek olarak, duygusal sağlığınızı da elinizden geldiğince iyi tutmak çok önemlidir.

Kanser Hastasının Yanında Nasıl Davranılır

kanserli mutlu kadın

Kişinin çevresi de aynı zamanda önemlidir. Kanser hastası, herkes gibi hala bir insandır. Hasta dikkatini dağıtmaya, sürekli hastalığını düşünmemeye ihtiyaç duyar. Onlarla konuşabileceğiniz başka konular da vardır. Buna ek olarak bir kanser hastasının en çok ihtiyaç duyduğu şey, diğer insanların şefkatidir.

Günümüzde çok sayıda kanser hastaları birlikleri bulunmaktadır. Bunlar, hastalıkla birlikte mücadele eden insanlardır. Bu tip bir grup, her tür kanser hastası için çok büyük bir destek olabilir.

Bu zor bir süreçtir, fakat asla üstesinden gelemeyeceğiniz bir süreç değildir. Kanser bir mücadeledir. Onla yüzleşmek için elinizdeki tüm silahlarla ona saldırmanız gerekir. İyi bir ruh hali ve düşünce yapısı, bir kanser hastasının sahip olabileceği en iyi araçlardır. Bu kişilere destek olmak çok büyük önem taşır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.