Karaciğer Enfeksiyonu Belirtileri

Karaciğeri temizlemek için sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Meyve ve sebze suları içerek yararlı vitamin ve minerallerinden faydanlanmalıyız.
Karaciğer Enfeksiyonu Belirtileri

Son Güncelleme: 17 Ekim, 2018

Şişkin karaciğer veya hepatomegali  bir çeşit karaciğer enfeksiyonu ve dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.

Bu durum, organ iltihap kapıp büyüdüğünde oluşur ve gözle görülür belirtilere sebep olur. Bu makalede sizlere hem kendi sağlığınız hem de ailenizin sağlığı için önemli bilgiler vereceğiz.

Karaciğer neden şişer?

Karaciğer, bildiğiniz gibi vücut için temel ve hayati işlevleri yerine getirir. Vitamin sentezler, toksinleri temizler, zararlı öğeleri filtreler, arındırır, vücudun aminoasit ve yağ oranlarını düzenler…

Bu işlemler kaliteli bir hayat yaşamak için vücudun düzenli çalışmasını sağlar. Ama bazen çok fazla işlev yerine getirmeye çalışırken bazı bileşenlere zarar gelmesiyle karaciğer enfeksiyonu gibi sorunlar oluşabilir.

Bazen virüsler veya bakteriler karaciğerin şişmesine sebep olur. Sağlıksız beslenme, aşırı yağ, alkol, işlenmiş gıdalar veya çeşitli ilaçlar da hepatomegaliyi tetikleyebilir. Dolayısıyla karaciğer sağlığınız için dikkatli olmalı ve hepatomegali belirtilerini öğrenmelisiniz.

Enfeksiyon kapmış karaciğerin belirtileri?

karaciğer enfeksiyonu

1. Gribe benzer belirtiler

Evet, enfeksiyonun ilk günlerinde griple aynı belirtileri yaşarız. Kırgınlık, düşük ateş, kas ağrısı ve kusma hissi… Ancak zaman geçtikçe belirtiler düzelmek yerine daha da kötüye gider.

2. Karında şişkinlik

Enfeksiyon olduğu için karında şişkinlik fark edebilirsiniz. Karın bölgenizde ağrı olur ve her yemeğin ardından rahatsızlık duyarak çok ağır, aşırı tok hissedersiniz. Baş dönmesi yaşayabilirsiniz ve sindirim yavaşlar.

3. Bağırsak problemleri

Enfeksiyon kapmış karaciğerin bir diğer belirtisi ise dışkının renk değiştirerek daha beyaz olmasıdır. Bu, virüs yüzünden oluşan iltihaplanmadan kaynaklanır. İdrarınızın renginde de koyulaşma olabilir.

4. Ağızda kötü tat

Ağızda metalik ve acı bir tat olur. Yiyeceklerin doğal tadını alamazsınız, her şey anında damağınızda kötü bir tat bırakır, bu da iştahınızı kapatır. Dahası ağzınız kuruyup kötü kokabilir ve iştahınız kaçar.

5. Ağrı ve rahatsızlık

Yorgunluğun yanı sıra kaburgalarınızın altında çok rahatsız edici bir ağrı olur. Sanki karın bölgenizin çevresinde sıcak bir tabak varmış gibidir. Hiçbir şey yapmak istemezsiniz ve daha yorgun ve uykulu hissedebilirsiniz.

6. Cildin rengi

Bir diğer belirti de hemen cilt renginden fark edilebilir. C ildiniz sarı bir renk alır. Buna sarılık denir ve karaciğerinizin hasta olduğunun göstergesidir. Hemen doktorunuza başvurun.

Karaciğerim iltihaplandıysa ne gibi testlerden geçeceğim?

doktor önlüğü

Endişelenmeyin, birçok karaciğer problemi tedavi edilebilir ve siz de tedavi olabilirsiniz. Normalde doktorunuzun ilk yapacağı şey ne kadar şiştiğini anlamak için karnınıza dokunmaktır. Daha sonra karın için X-ray ister ve böylece karaciğerin büyüyüp büyümediği görülebilir.

Ayrıca karnınıza ultrason yapılması gerekebilir. Bu da rahatsız edici bir test değildir. Son olarak tam teşhis için karnınıza için MRI yapılır. Bu test için vücuda bir boya enjekte ederler.

Strese kapılmayın. Söylediğimiz gibi, bugünlerde doktorlar karaciğer enfeksiyonu için çok iyi tedaviler uyguluyor.

Karaciğer enfeksiyonu için öneriler

karahindiba çayı

Doktorların vereceği tedavinin yanı sıra evde karaciğerinizi tedavi etmek için uygulayabileceğiniz teknikler vardır. Aşağıdakileri not alın:

  • Daha çok lif yiyin, daha çok sıvı için. Doğal meyve suları ve sebze smoothieleri çok faydalı olacaktır. Kırmızı et, süt, yağ ve çok soslu veya kimyasal yiyeceklerden kaçının.
  • Boğa dikeni çayı. Çok az şifalı bitki, boğa dikeni kadar karaciğere iyi gelir. İyileştirir, arındırır, hücreleri yeniler ve enfeksiyonu azaltır. Her gün için, çok daha iyi hissedeceksiniz.
  • Yeşil çay. Yeşil çayın sağlığa çok yararlı olduğunu biliyorsunuz. Sindirime yarımcı olur, idrar söktürücüdür, enfeksiyonu iyileştirir, antioksidan açısından zengindir ve her öğlen içmek için uygundur. Bu fırsatı kaçırmayın.
  • Karahindiba: Evinizde var mı? Karaciğeri arındırmak için en iyi bitkilerden biridir. Her gün tüketebilirsiniz, çok iyi gelecektir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Senosiaín, M., & Ibáñez, L. (2012). Protocolo diagnóstico de la hepatomegalia. Medicine – Programa de Formación Médica Continuada Acreditado. https://doi.org/10.1016/S0304-5412(12)70372-4
  • Pradhan, S. C., & Girish, C. (2006). Hepatoprotective herbal drug, silymarin from experimental pharmacology to clinical medicine. The Indian Journal of Medical Research.
  • Qureshi, S., Adil, S., El-Hack, M. E. A., Alagawany, M., & Farag, M. R. (2017). Beneficial uses of dandelion herb (Taraxacum officinale) in poultry nutrition. World’s Poultry Science Journal. https://doi.org/10.1017/S0043933917000459

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.