Karaciğerinizi Doğal Yoldan Temizleyecek 7 Süper Gıda

Karaciğer, bedeninizin son derece önemli bir parçasıdır. Bu 7 süper gıda ile doğal yoldan ona bakım yapın!
Karaciğerinizi Doğal Yoldan Temizleyecek 7 Süper Gıda

Son Güncelleme: 05 Nisan, 2019

Karaciğer, safra kesesi ile birlikte, vücut sağlığının korunmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle karaciğerinizi temiz tutmak sağlık açısından çok önemlidir.

Bununla birlikte, sadece sindirim işlevlerinde yer almamaktadır. Ayrıca, hormon salgısı ve bazı besin maddelerinin depolanması gibi yaşamsal işlevlerde de rol oynamaktadır.

Buna ek olarak, karaciğerinizi bir boşaltma organı olarak sınıflandırabiliriz, çünkü kan dolaşımına katılan toksinleri temizlemek için kanı devamlı filtrelemektedir.

Bu, bazı virüs ve bakteri türlerini yok etmeye yardımcı olur. Ayrıca bazı kronik hastalıkları da önlemeye yardımcı olur.

Sorun ise; bazen görevlerini yerine getirmekte güçlük çekiyor olmasıdır. Bunun sebebi, bir hastalıktan veya kötü alışkanlıklardan kaynaklanan atık maddelerin aşırı birikimidir.

Bu nedenle, yeme alışkanlıklarınızı geliştirmek ve karaciğerinizi güçlendirmek ve canlandırmak için daha fazla doğal gıda yemeniz önemlidir.

Bugünkü yazımızda bunu yapmak için en iyi 7 gıdayı paylaşmak istiyoruz, böylece onları beslenmenize ekleyebilirsiniz.

1. Karaciğerinizi Arındırmak İçin Brokoli

karaciğerinizi arındırmak için brokoli

Brokoli, karaciğeri doğal olarak arındırmak için en iyi besin seçeneklerinden biridir ve aynı zamanda en sağlıklı yeşil sebzelerden biri olarak da görülmektedir.

Kanser riskini düşürmenize ve vücudunuzda tutulan toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan güçlü antioksidanlar içerir.

Brokolinin yüksek lif içeriği sindirim sürecini destekler ve aynı zamanda yüksek kolesterol düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olur.

Son olarak, vücuda yağda çözünebilen bir besin maddesi olan E vitamini de sağlar ve bu da karaciğeri erken bozulmaya karşı korur.

2. Kuruyemişler

Kuruyemişler; L-arginin aminoasidi gibi, vücut üzerindeki etkileri karaciğer zehirlenmesinin seviyesini düşüren besin maddelerini içerir.

Bu, lif ve omega 3 yağ asidi içeriğiyle birleştiğinde, bu hayati organın temizlenmesini desteklemek için iyi bir seçim haline gelmektedir.

Onları minimum dozlarda tüketmek kolesterol düzeylerini kontrol eder ve yağın sindirim sürecini destekler.

3. Elma

karaciğer için elma

Elma, hepimizin beslenmesine dahil etmesi gereken bir süper gıdadır.

Tıbbi özellikleriyle yıllardır bilinmektedirler. Bu nedenle, karaciğeri temizlemek ve safra kesesinin aktivitesini geliştirmek için idealdir.

Dahası, çözünür bir lif türü olan pektin açısından zengindir. Bu, onu, kolondaki ve karaciğerdeki toksinleri atarak sindirim kanalının temizlenmesine yardımcı olan bir gıda türü haline getirmektedir

Bu meyveyi yemek kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürür. Karaciğerin bu tür kolesterolü metabolize etmesi sebebiyle yaşadığı ağır yükü azaltır.

Buna ek olarak, kanda tutulan kanserojen bileşiklerin ve toksinlerin atılmasını kolaylaştıran doğal bir besin maddesi olan malik asidi sağlamaktadır.

4. Turunçgiller

Tüm turunçgil çeşitleri, temel yağları ve antioksidan vitaminleri içerir. Bu vitaminler doğal olarak karaciğeri temizlerken, enflamasyonu da yatıştırır.

Yüksek C vitamini içeriği, vücudun bağışıklığını güçlendirir, enfeksiyonların ve ciddi hastalıkların gelişimini önler.

Turunçgiller ayrıca toksik maddelerin sentezini geliştirir ve sindirim süreçleri yoluyla atılmalarını destekler.

5. Avokado

karaciğer ve avokado

Avokado, karaciğerin sağlığını ve temizliğini destekleyen, besleyiciliği açısından zengin meyvelerden biridir.

Temel aminoasit, lif ve antioksidan içeriğinden dolayı vücutta tutulan toksinlerden kurtulmak için ideal bir gıdadır.

Üstelik avokado, karaciğerin yabancı maddeleri ve toksinleri uzaklaştırması için gerekli bir bileşik olan glütasyonu sağlar.

Omega-3 yağ asitlerinin konsantrasyonu, kötü kolesterolün (LDL) yok edilmesine yardımcı olur ve enflamatuvar süreçlerin düzenlenmesinde önemli bir rol oynar.

6. Zeytinyağı

Zeytinyağı, karaciğer sağlığını korumak için beslenmenize ekleyebileceğiniz en sağlıklı yağlardan biridir.

Kanın temizlenmesini sağlayan antioksidan, antienflamatuvar ve temizleyici maddeler içerir. Bu, toksinleri doğru bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Ayrıca, bu yağda bulunan temel yağ asitleri kötü kolesterol seviyelerini (LDL) de kontrol altına alır. Ayrıca, kalp rahatsızlığı riskini azaltmak için damar sağlığını iyileştirirler.

E vitamini ve aminoasit katkısı, serbest radikallere karşı koruyucu bir bariyer oluşturmaktadır. Bu, kanser ve kronik hastalık riskini azaltır.

7. Domates

karaciğer ve safra için domates

Domates likopen ve temel aminoasitler içerir. Emildikten sonra, atıkların optimal şekilde atılması için iyi bir karaciğer fonksiyonu sağlar.

Güçlü bir protein olan glütasyon içeriği, domatese karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olan detoks yapıcı etkilerini vermektedir.

Aynı zamanda, dolaşımı iyileştiren ve serbest radikallere karşı korunmaya yardımcı olan antioksidan maddeler olan flavonoidler ve beta-karoten içermektedir.

Karaciğerinizi sağlıklı tutmak ve toksinlerden arındırmak için bu gıdaları beslenmenizin düzenli bir parçası haline getirin. Etkilerini güçlendirmek için alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan da kaçınmalısınız.

Ana görsel referans © wikiHow.com

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.