Karaciğer Temizliği İçin 6 Doğal Besin

Sağlıklı bir karaciğerin ihtiyacı olan her şeyi almanın yolu sağlıklı beslenmektir. Bu, zararlı kimyasalları vücudunuza almadığınıza emin olmanın bir yoludur.
Karaciğer Temizliği İçin 6 Doğal Besin

Son Güncelleme: 08 Nisan, 2019

Karaciğer temizliği için doğal besinler olduğunu biliyor musunuz? Peki karaciğerin temizlenmesinin mümkün olabileceğinden haberiniz var mı? Karaciğer hastalıklarının ve komplikasyonlarının gittikçe arttığı bir dünyada yaşıyoruz. Bunun nedeni sulardaki, yiyeceklerdeki ve havadaki zehirli maddelere doğrudan maruz kalmamız.

Zehirli maddelerin vücuda girmesinin bir diğer yolu ise böcek ilacı sıkılan mahsulleri tüketmek. Bu maddelerin çoğu vücuttaki en büyük organ olan karaciğeri etkiliyor. Şunu iyi anlamak gerekiyor ki sağlıklı bir karaciğeri olmayan kişi yaşayamaz. Bu yüzden bahsedeceğimiz besinleri daha çok tüketmeye dikkat edin!

1. Kırmızı pancar

kırmızı pancar

Kırmızı pancar vücuda gerekli besinleri ve enerjiyi sağlayan mükemmel bir sebzedir. Kırmızı pancar, vücutta karaciğer temizliği yaparak organın işleyişini güçlendirir. Aynı zamanda besleyici maddelerin emilimini kolaylaştırır.

Buna ilaveten kırmızı pancar, antioksidanlar ve besleyici maddeler açısından da zengindir. Bunların arasında B vitamini, pektin lifi, betain ve betanin bulunuyor. Pektin, temizleyici özelliğiyle bilinen çözünür bir liftir. Bu, az yiyerek tok hissetmemizi sağlayan bir maddedir.

Kırmızı pancar içindeki lifler ve besinler, genelde karaciğerde biriken zehirli maddelerin atılmasına yardımcı olur. Bütün bu saydıklarımız, kırmızı pancarı karaciğer temizleyen en önemli besinlerden biri yapıyor.

Daha fazlası için: Neden Pancar Tüketmeliyiz

2. Sarımsak

Sarımsak, karaciğeri doğal yoldan temizleyen bir diğer bitkidir. Sarımsak, selenyum ve alisinin bakımından zengin bir besindir. Selenyum doğal bir temizleyici mineraldir. Alisinin ise bağışıklık sistemini istila eden maddelere karşı savaşır. Bu iki madde birlikte hem kanı hem de karaciğeri temizler. Ayrıca, karaciğerin iş yükünü hafifletirler.

Sarımsak, karaciğerdeki zehirli maddeleri temizleyen ve sindirime yardım eden enzimleri harekete geçirir. Size tavsiyemiz, toz halde satılan sarımsak yerine doğal yoldan birkaç diş sarımsağı düzenli tüketmenizdir.

3. Mercimek

mercimek

Mercimek, karaciğer için harikadır. Her şeyden önce, temizlemeye yardımcı lifler açısından zengindir. Aynı zamanda, iyi bir bitkisel protein örneğidir. Fazla hayvansal proteinin hazmı zor olabilir. Bu nedenle bitkisel protein almak karaciğeri temizlemek için harika bir fırsattır. Mercimek, sindirimi en kolay sebzelerdendir ve besleyici maddelerin dağılımına yardımcıdır.

4. Soğan

Tıpkı sarımsak gibi soğan da, karaciğerin temizlenmesini ve sindirimi kolaylaştıran alisinin açısından zengindir. Soğan, vücudumuzun en önemli işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olan potasyum, lif, bitkisel gıda ve flavonoidleri de sağlar.

Eğer kokusu veya aroması yüzünden soğan yemeye pek alışkın değilseniz, dengelemek için diğer yiyeceklerle karıştırabilirsiniz. Hazımsızlığı önlemek için soğanı pişirerek tüketin. Karaciğerinizi temiz tutmak için haftada bir kez soğan çorbası yemek iyi bir alternatif olabilir.

5. Tatlı patates

Tatlı patates ve havuç karaten açısından zengindir. Bu, vücut için önemli bir anti-iltihap besinidir. Beta karaten, karaciğer tarafından işlenmek üzere A vitaminine dönüşür. A vitaminini destek ürünler yerine doğrudan beta karaten içeren yiyeceklerden almak oldukça önemlidir.

Destek ürünleri aynı etkiye sahip ve ekonomik olsalar da, üretim aşamasında kullanılan kimyasallar nedeniyle karaciğer üzerinde zehirli etkiye sahip olabilir. Tatlı patates, karaciğerdeki zehirli maddeleri engellemenin yanı sıra lif ve C vitamini de sağlar.

6. Turunçgiller

karaciğer temizliği için turunçgiller

Turunçgillerde yüksek miktarda C vitamini bulunur. Bu, zehirli maddelerin vücut tarafından kolayca emilebilen maddelere dönüşmesini sağlayarak karaciğerin detoks yapmasına yardımcı olur.

Karaciğerinizin temiz olduğundan emin olmak için her gün turunçgil yemeyi ihmal etmeyin. Böylece her hafta ya da her ay karaciğer temizliği için endişelenmek yerine, bu temizliği yavaş ve düzenli gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Vücudunuz için Yararlı 8 Meyve

İyi bir beslenme şekli, iyi bir karaciğer demektir. Saydığımız besinler karaciğerinizi temizlemeye yardımcı olacaktır. Her şeyden önemlisi dengeli bir beslenme düzeni oluşturmak. Unutmayın:

  • Doğal beslenin
  • Aşırı tuzlu ve yağlı beslenmeyin
  • Her gün yeteri kadar su için

Karaciğerinizin vücudu temiz tutmakla yükümlü organ olduğunu unutmayın ancak onun da kapasitesi sınırlıdır. Sağlıklı beslenerek karaciğerinize yardım edebilirsiniz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.