Karpal Tünel Sendromu Ağrısına 5 Çözüm

· 8 Kasım, 2015
Telefonla konuşurken veya bilgisayarda yazı yazarkenki pozisyonunuza dikkat etmeniz çok önemlidir. Eğer mümkünse ergonomik klavye kullanmalısınız.

Karpal tünel sendromu olarak adlandırılan rahatsızlıktan şikayetçi birçok kadın mevcut. Çoğunlukla ameliyat tek çözüm yolu fakat durum bu noktaya gelmeden, acıyı azaltacak ve yaşam kalitenizi arttıracak çok basit bazı ipuçlarını öğrenmek için takip eden yazıyı okumalısınız.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

2-agri

Karpal tünel sendromu belirtileri genellikle 30-60 yaş arası kendisini gösterir. Kadınlar bu rahatsızlıktan, erkeklere nazaran daha fazla şikayetçidirler çünkü kadınlardaki karpal tünel bölgesi, birçok erkektekine göre daha dardır. Bu da, kemikler ile bilek arasındaki mesafenin, yani karpal halka şeklindeki bağın -parmaklardaki fleksör tendonların ve medyan sinirin kesiştiği yer- daha fazla gerilerek daha fazla acı yaratmasına sebep olur. Sıkıştırılmış tendonlar iltihaplanır ve bazen buna sıvı da eşlik eder. Tüm bunlardan dolayı bu bölge gerilir ve bu da büyük bir acı yaratır. Genellikle vücudun bir tarafında başlamasına rağmen, zamanla diğer bileğe de ilerler ve bu da zaman içinde el ile bazı eşyaların kavranması, taşınması gibi günlük aktiviteleri dahi imkansız kılabilir.

Belirtiler:

  • Genellikle geceleri oluşan bir ağrı olarak başlar ve bazen elinizde rahatsızlık, karıncalanma, uyuşmaya da sebep olabilir. Ayrıca, gece elinizde, sizi uykunuzdan uyandırabilecek derecede bir kramp da hissedebilirsiniz.
  • Kramplar dirseğinize kadar olan bölgede hissedilir hale gelir ve baş parmağınızda bile ağrı duyabilirsiniz.
  • Küçük eşyaları kavramakta zorluk ve parmaklarda hissiyat kaybı yaşayabilirsiniz. Baş ve işaret parmağı ile nesneleri sıkıştırmak özellikle acılı olabilir.

Ayrıca belirtmeliyiz ki; bu semptomlar hamile kadınlarda daha çok görülmektedir çünkü onların tüm vücutlarındaki sıvı tutulumu daha yüksek miktardadır. Hatırlamakta fayda var!

Karpal Tünel Sendromu İçin Tedaviler

1. Anti-Enflamatuar Zencefil Kompresi

3-zencefil

Bazı bitkiler, güçlü anti-enflamatuar etkilere sahiptirler. Bunların en iyilerinden biri zencefildir. Bu macunu hazırlamak için, bir yemek kaşığı rendelenmiş zencefil kökü, biraz okaliptüs ve naneye ihtiyacınız var. Dışarıdan satın alabileceğiniz esansları kullanabilirsiniz veya kendi esansınızı kendiniz yapabilirsiniz; her iki yol da işe yarayacaktır. Malzemeleri bir fincan sıcak su ile karıştırın ve sonra buzdolabında soğumasını bekleyin. Soğuk, ağrıyı azaltmak için en iyisidir. Kompresi bu karışıma batırın ve rahatsızlık olan bölgeye yarım saat kadar bir süre boyunca uygulayın. Hızla rahatlama sağladığını hissedeceksiniz.

2. Anti-Enflamatuar Selvi ve Biberiye Kompresi

4-biberiye

Bu tarif için, iki dal biberiyeyi bir fincan sıcak suda bekletmek sureti ile bir çay hazırlayacağız. Çay soğurken, ağrılı bölgeye selvi yağı ile masaj yapınız. Muhtemelen biliyorsunuz ki; selvi yağı, bilinen en etkili anti-enflamatuar ajanlardan biridir. Masajı takiben, biberiye çayı ile aynı bölgeye soğuk kompres uygulayın.

3. Boyotu Kompresi

5-boyotu

Boyotunun ne denli harika olabileceğini hiç duydunuz mu? Anti-enflamatuar olarak uygulanacak herhangi bir kompres için, ağrıyı azaltacak mükemmel bir içerik. Yüksek oranda niasin ve B3 vitamini içerir ki bu sayede enfeksiyonlarla savaşır ve ağrıyı azaltıcı etkisi vardır. Flavonoidler ve vitaminler osteoartrit ve diğer artrit problemlerini iyileştirmede çok etkilidirler. Bu bilgiyi aklınızda bulundurun zira bir gün işe yarayabilir. Boyotu ununu su ile karıştırarak bir macun elde edin ve bunu elinizle, karpal tünel bölgesine uygulayın. Sizi nasıl rahatlattığına hayret edeceksiniz.

4. Beslenme Tavsiyeleri

6-meyve-suyu

Karpal tünel sendromu, sağlıklı beslenerek içten de tedavi edilebilir. Bunun için anti-enflamatuar özellikleri olan ve sinirleri, kıkırdağı ve kemiği güçlendirecek besinler tüketmelisiniz. Öyleyse ne yapmalısınız? Çok basit: güne başlarken, bir yemek kaşığı keten tohumu yağı tüketin. İçerdiği yüksek B6 vitamini sayesinde, iltihaplarla savaşta etkilidir.

Pirinç, lifli sebzeler, tavuk göğsü, muz, greyfurt, ananas ve portakal suyu da bu anlamda müthiş besinlerdir. Bunlar, antioksidan, gerekli mineraller ve B vitamini içerirler. Bu besinleri günlük olarak tükettiğinizden emin olun. Öğle yemeği için bir diğer harika meyve suyu ise, iki yaprak lahana ve bir yeşil elmadan elde edeceğiniz meyve suyu olacaktır. Eğer bu meyve suyunu haftada üç defa içmeyi alışkanlık haline getirirseniz, rahatlamayı hissedeceksiniz.

5. Ergonomik Tavsiyeler

7-cep-telefonu

Bu tavsiyeleri ciddiye almanız gerektiğini aklınızdan çıkartmayın. Dizüstü bilgisayarınız, karpal tünel bölgesini gerçekten ciddi anlamda rahatsız edebilir. Bilgisayarda uzun saatler boyunca yazı yazmaktan veya uzun süreler telefonla konuşmaktan kaçının ve eğer mutlaka bilgisayar kullanmanız gerekiyorsa, yazarken bileklerinizi eğip bükmeyecek veya germeyecek cinste, ergonomik bir klavye tercih etmeyi unutmayın.

Ayrıca, karpal tünel sendromu semptomlarını azaltacak bazı hafif egzersiz hareketleri de var. Bir dakika boyunca, bileklerinizle yavaşça daireler çizin veya sol başparmağınızı, sağ başparmağınızla yakalayın ve esnetin. Bu egzersizler sayesinde tendonlarınızdaki esnekliği kaybetmemiş olursunuz ki bu da sinirlere daha az yük binmesine yardımcı olur. Her zaman nazik ve düşük yoğunluklu el egzersizleri yapın. Karpal tünel sendromu iyileştirilebilen bir rahatsızlık değildir ve genellikle belirli bir noktaya ulaştığında ameliyat gerektirir. Ancak bu zamana ulaşıncaya dek, yukarıda bahsettiğimiz tavsiyeleri uygulayarak biraz rahatlama sağlayabilirsiniz.