Kas Kramplarını Evde Nasıl Tedavi Edeceğinizi Öğrenin

Kas krampları birkaç dakika boyunca sürebilir ve oldukça acı verici olabilirler. Farklı kısımlarda ve hatta uzanırken ya da uyurken bile meydana gelebilirler.
Kas Kramplarını Evde Nasıl Tedavi Edeceğinizi Öğrenin

Son Güncelleme: 14 Ocak, 2019

Kas krampları istemsiz spazm veya kasların kasılmasıdır. Normalde oldukça acı vericidirler ve birkaç saniye ile birkaç dakika arasında sürebilirler. Kas kramplarını aynı anda birden fazla bölgede gözlemlemek de mümkündür.

Hemen hemen her kasa kramp girebilir. En çok kramp giren kaslar; baldırlar, uyluk kasları ve tabii ayak, el, boyun ve karın kaslarıdır. Bu yazımızda krampları, nedenleri, belirtileri, kas kramplarını nasıl önlemeniz gerektiği hakkında konuşacak ve bunlarla ilgili oldukça yararlı ipuçları vereceğiz.

Kas Kramplarının Sebepleri

Kas krampları, kası uyaran sinirlerin aşırı uyarılmasından kaynaklanır. Buna göre krampların sebepleri arasında aşağıdaki maddeleri sıralayabiliriz:

 • Güçlü fiziksel aktivite (kas krampları, fiziksel egzersizden sonra veya fiziksel egzersiz sırasında ortaya çıkabilirler.)
 • Dehidrasyon (yaşlı insanlar ve diüretik kullanan insanlarda kramp görülmesinin en önemli sebeplerindendir.)
 • Gebelik (genellikle, bu kramplar düşük magnezyum seviyelerinden kaynaklanır.)
 • Esas olarak kalsiyum ve magnezyum eksikliğinden kaynaklı elektrolit
 • Kırık kemikler (kemiği korumak için, yaralanan bölgenin çevresindeki kaslar istemsiz olarak büzülür.)
 • Diyabet, hipertiroidizm, alkoliklik ve hipoglisemi gibi metabolik değişiklikler
 • Parkinson, motor nöron hastalığı ya da primer kas hastalıkları (miyopatiler) gibi nörolojik hastalıklar
 • Bacaklarda venöz yetmezliği ve varisli damarlar
 • Uzun süre hareketsiz kalmak (örneğin; kötü bir postürde oturmak)

Kas Kramplarını Önlemek

Kas kramplarını önlemek için, fiziksel egzersizden önce ve sonra her zaman bol bol esneme germe hareketi yapmalısınız.  Özellikle hareketsiz bir yaşam tarzına sahipseniz, bunu yapmanız çok önemlidir. Ayrıca, çok sıcak günlerde egzersiz yapmaktan kaçınmanın yanı sıra, egzersiz öncesinde ve egzersiz sırasında yeterli miktarda su tükettiğinizden emin olmalısınız.

Pek çok insan, özellikle bacak ve ayaklarda olmak üzere geceleri kaslarına kramp girmesi problemini yaşamaktadır. Bunlara gece idiyopatik krampları da denir. Normalde, bu insanların ailesinde de kramp geçmişi vardır ve bunlara neyin yol açtığı henüz bilinmemektedir.

Bu kramplardan muzdaripseniz, yatmadan 15 dakika önce esneme germe rutini uygulamanızı öneriyoruz. Ayrıca, kalsiyum ve magnezyum yönünden zengin gıdaları tercih etmenizi, gün boyunca yeterince su tüketmenizi ve aktif kalmanızı da öneririz.

Kramp Girdiğinde Uygulayabileceğiniz Pratik Bilgiler

Esneme germe hareketleri, krampları; özellikle de bacaklardaki krampları önlemenin en iyi yoludur. Fakat, bu hareketlerin bir gecede bir fark yaratmayacağını belirtmemiz gerekir. Birkaç hafta boyunca esneme germe hareketleri yapmanız gerekir ki kaslarınız istemsiz kasılmalara karşı daha fazla direnç kazanabilsin.

Sık sık esneme germe hareketleri yapmak ve yeterince su tüketmek, çoğu idiyopatik kramp problemini çözer.

Yeteri kadar su içip içmediğinizi kontrol etmenin en iyi yolu idrarınızın rengini gözlemlemektir. Çok az su içiyorsanız, güçlü bir kokunun yanı sıra, idrarınız oldukça koyu sarı bir renk alacaktır. Öte yandan, eğer yeterince su tüketiyorsanız, idrarınız berrak ve kokusuz olacaktır.

Doğal Tedaviler ve Öneriler

Potasyum

kas kramplarını

Vücuttaki potasyum seviyesinin yeterli olması, kas kramplarını önler. Kivi ve muz gibi meyveler vitamin açısından zengin meyvelerdir. İyileşmeye yardımcı olmalarının yanı sıra, önlem almak açısından da harika çözüm oluştururlar.

Ne Yapmalısınız?

 • Egzersiz yapmadan önce muz yiyin.
 • Ya da muzlu smoothie için.

Elma Sirkesi

elma ve elma sirkesi

Elma sirkesi, tonik olarak kullanılabilen bir madde olmanın yanı sıra, dolaşıma yardımcı olduğu için kas ağrılarına karşı da mükemmel bir ilaçtır. Derinin dışından uygulanabilir.

İçindekiler

 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi (30 ml)

Kullanımı

 • Sürekli kramp giren alana sirke uygulayınHafifçe masaj hareketleri uygulamak yeterli olacaktır, ardından kurumasını bekleyin.

Dağ Tütünü

kasede dağ tütünü

Dağ tütünü çiçekleri morlukları, artrit ağrısını ve sertleşmiş uzuvları tedavi etmek için kullanılır. Bu çiçekleri kullanarak bir çay hazırlamak mümkündür, ayrıca karışıma bir bez batırıp etkilenen bölgeye direkt olarak da uygulayabilirsiniz.

İçindekiler

 • 1 yemek kaşığı dağ tütünü (15 g)
 • 1 bardak su (250 ml)

Hazırlanışı

 • Suyu bir kaba dökün ve üzerine dağ tütünü çiçeklerini ekleyin.
 • Suyu kaynatın ve ardından ocağın altını kapatın. 5-7 dakika dinlenmeye bırakın ve ardından bir bardağa döküp için.
 • Diğer bir seçenekse bez yardımıyla çayı etkilenen bölgeye uygulamaktır.

Masaj Yapmayı Deneyin

masaj yaptıran kadın

Etkilenen bölgeyi hafif dairesel hareketlerle ovalayarak ağrıyı rahatlatabilirsiniz. Ayrıca, sporcuların kullandığı anti-enflamatuar ve ağrı kesici merhemler de bulunmaktadır. Bu merhemler, ağrıyı azaltmaya, kasları gevşetmeye ve dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur.

Kullanımı

 • Zorlanan bölgeye dairesel hareketlerle masaj uygulayın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.