Kekik Çayının İnanılmaz Faydaları

· 5 Haziran, 2018
Kekik çayının faydalarını ve bunlardan nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Kekik çayının faydaları neler olabilir, hiç merak ettiniz mi?

Her şeyden önce, bilmeniz gereken ilk şey, kekiğin, yemeklerde, parfümlerde ve hatta sıcak çay şeklinde yaygın olarak kullanılan, aromatik bir bitki oluşudur.

Bu yazıda, bu harika çayı ve onun tüm faydalarını daha yakından inceleyeceğiz.

Kekik Çayı Ne İşe Yarar?

Şu andan itibaren, kekiği, sadece yemeklerinize lezzetli bir tat ve koku eklemek için değil, aynı zamanda sıcak bir içecek olarak da tüketmeye başlayabilirsiniz.

İnanılmaz özellikleri sayesinde kekik çayının tadı nasıl çıkarılır, keşfedin:

Ayrıca bu yazıyı da okuyun: Kan Dolaşımını Hızlandırmaya Yardımcı Olan 5 Bitki

1. Dezenfektan

tahta tepside kekik çayı

Ağzınızda aft ya da ülser varsa, iltihabı azaltmak ve bölgeyi dezenfekte etmek adına sıcak ya da soğuk kekik çayı içebilirsiniz.

Buna ek olarak, kekik, içerdiği Thymol nedeniyle güçlü bir antiseptik olduğu için, kekik çayını, yaraları, göz enfeksiyonlarını ve ciltteki kesikleri tedavi etmek için de kullanabilirsiniz.

2. Solunum Problemlerini Hafifletmeye Yardımcı Olur

Öksürük ve soğuk algınlığı probleminiz varsa, ya da solunum sisteminizi etkileyen başka bir hastalıktan (bakteri veya virüslerin yol açtığı tipik tüm kış hastalıklarından) muzdaripseniz, kekik çayının iyileştirici gücüne güvenebilirsiniz.

Bu çay, astımdan başlayarak bronşite kadar, çeşitli hastalıkları tedavi edebilir. Bu özellik, kekiğin bronkodilatör bir etkiye sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

3. Erken Yaşlanmayı Önler

yaşlanan yüz resmi

Kekik çayı, içeriğinde bulunan antioksidanlar ve yüksek miktardaki flavonoidler sayesinde, sağlıklı hücresel fonksiyonu koruyabilir, hücre ve organlarda meydana gelen erken yaşlanma belirtilerini önleyebilir.

Şüphesiz ki bu çay, tam bir gençlik iksiridir!

4. Hazımsızlığı Önler

Bir akşam yemeği, parti ya da fazla yemek yediğiniz herhangi bir etkinlik sonrasında, kekik çayı sayesinde, aşırı tokluğun yarattığı o ağırlık hissini önleyebilir ve çok daha rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, bu içecek, bağırsak yolundaki mukozayı ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve abdominal şişkinliği azaltır.

Bu nedenle, normalden daha fazla yiyecek tüketme ihtimaliyle karşı karşıya kaldığınız her zaman, kendinize bir fincan kekik çayı hazırlamakta tereddüt etmeyin.

5. PMS Belirtilerini Azaltır

pms yaşayan kadın

Regl dönemine yaklaşıldıkça ortaya çıkan tipik semptomlar, kekik çayı ile azaltılabilir. Çay, bu süre boyunca dahili olarak tüketildiğinde krampları hafifletebilir; dışarıdan uygulandığında ise vajinal enfeksiyonlara karşı savaşabilir.

6. Düşük Kan Basıncı

Bu baharat, Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’nın ılıman bölgelerine özgüdür ve burada, Antik Yunan zamanlarından beri şifalı bir bitki olarak kullanılmıştır.

Çayın günde bir kez içilmesi, kan basıncını düzenleyebileceği gibi, arterlerin ve damarların sağlığını da iyileştirebilir. Basınç ya da sıvı tutulumu ile ilgili problemler mevcut ise, yemeklere eklenilen tuz açısından mükemmel bir alternatif olabilir.

7. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

bir bardak kekik çayı

Sık sık ve kolaylıkla hasta oluyorsanız, belki de bağışıklık sisteminiz yeterince güçlü değildir. Kekik, bağışıklık tepkilerinizin bir parçası olarak hareket eden A ve C vitaminlerini bünyesinde bol miktarda bulunur.

8. Güçlü Bir Ağız Gargarası

Eğer ağız kokusu probleminiz varsa, bundan kurtulmak için kekik çayı içebilirsiniz. Koku giderici özellikleri nedeniyle, her geçen gün daha fazla hijyen ürünü, kekiği, bileşenlerinden biri olarak kullanmaktadır.

9. Daha İyi Bir Ruh Hali

Stres, anksiyete, depresyon, sinirlilik?

Endişelenmeyin, kekik çayı size yardımcı olabilir. Aslında kekik, Karvakrol adı verilen iyileştirici ve rahatlatıcı özelliklere sahip bir madde içerir.

Bu çayı tükettiğiniz zaman, iyi hissetme ve rahatlama duyguları beyin aktivitelerini dengeler. Aynı zamanda enerji seviyenizi arttırır ve anksiyeteyi rahatlatır. Bu bitkiyi, uzun ve yorucu bir günün ardından kullanmak için yeterince sebep vardır.

Bu makaleyi de ziyaret edin: Üriner Sistem Enfeksiyonlarının Belirtilerine Karşı Bu 7 Doğal Reçeteyle Mücadele Edin

Kekik Çayının Kullanım Şekilleri

güzel fincanda kekik çayı

Çayı kullanmak istediğiniz şekle göre her şey değişir. Diğer bir deyişle, çay, dahili ya da harici olarak kullanmak istemenize göre farklı hazırlanır.

Her iki durumda da, “içilebilir” seçenek, etkilerini yükseltmek ve daha yüksek bir sıcaklıkta tüketmek adına başka bileşenler de içerebilir.

Eğer yaraları tedavi etmek ya da enfeksiyonlara karşı savaşmak için çayı kullanırsanız, daha az malzemeye ihtiyacınız olacaktır.

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı kekik yaprağı (10 g)
 • 1 su bardağı (250 g)

Hazırlık

 • Suyu ısıtın ve kaynamaya başladığı zaman içine kekiği ekleyin.
 • 15 dakika kaynatın ve sonrasında ısıdan uzaklaştırın.
 • İçilebilir sıcaklığa gelene kadar demlenmesini bekleyin.
 • Yaprakları süzün ve bir sprey şişesine aktarın.
 • Temizlemek ve dezenfekte etmek için enfeksiyon bulunan alana uygulayın.

Eğer soğuk algınlığına yakalandınız veya öksürüğünüz var ve bu konuda kekik çayından yararlanmak istiyorsanız, karışıma birkaç tane daha malzeme ekleyebilirsiniz:

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı kekik yaprağı (10 g)
 • Bir bardak su
 • 1 çorba kaşığı bal (30 ml)
 • 1/2 limon

Hazırlık

 • İlk önce suyu ısıtın.
 • Daha sonra, su kaynamaya başladığında, kekiği ekleyin ve suyu 15 dakika daha kaynatın.
 • Bu süre sonunda çayı ısıdan uzaklaştırın ve 10 dakika bekletin.
 • Yaprakları süzün ve içine 1 çorba kaşığı bal ekleyin.
 • Limonu sıkın ve suyunu çaya ekleyin.
 • Olabildiğince sıcak tüketin.

Bu çayı tüketmemesi gereken insanlar:

Bu çayı günde bir bardaktan fazla içmeyin çünkü kekiğin ana bileşenlerinden biri olan Thymol, fazla tüketilmesi durumunda hoş olmayan yan etkilere neden olabilir.