Kekik Çayı ve İnanılmaz Faydaları

Kekik çayının faydalarını ve bunlardan nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.
Kekik Çayı ve İnanılmaz Faydaları
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Yazan ve doğrulayan doktor Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Son Güncelleme: 14 Kasım, 2018

Kekik çayının faydaları neler olabilir, hiç merak ettiniz mi? Kekik yemeklerde, parfümlerde ve hatta sıcak çay şeklinde yaygın olarak kullanılan aromatik bir bitkidir. Bu yazıda, kekik çayı ve tüm faydalarını daha yakından inceleyeceğiz.

Kekik Çayı Ne İşe Yarar?

Şu andan itibaren, kekiği, sadece yemeklerinize lezzetli bir tat ve koku eklemek için değil, aynı zamanda sıcak bir içecek olarak da tüketmeye başlayabilirsiniz. İnanılmaz özellikleri sayesinde kekik çayının tadı nasıl çıkarılır keşfedin:

1. Dezenfektan

tahta tepside kekik çayı

Ağzınızda aft ya da ülser varsa, iltihabı azaltmak ve bölgeyi dezenfekte etmek için sıcak ya da soğuk kekik çayı içebilirsiniz. Buna ek olarak, kekik içerdiği timol nedeniyle güçlü bir antiseptik olduğu için kekik çayını, yaraları, göz enfeksiyonlarını ve ciltteki kesikleri tedavi etmek için de kullanabilirsiniz.

2. Solunum Problemlerini Hafifletmeye Yardımcı Olur

Öksürük ve soğuk algınlığı probleminiz varsa, ya da solunum sisteminizi etkileyen başka bir hastalıktan (bakteri veya virüslerin yol açtığı tipik tüm kış hastalıklarından) muzdaripseniz, kekik çayının iyileştirici gücüne güvenebilirsiniz.

Bu çay, astımdan başlayarak bronşite kadar birçok hastalığı tedavi edebilir. Bu özellik, kekiğin bronkodilatör bir etkiye sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

3. Erken Yaşlanmayı Önler

yaşlanan yüz resmi

Kekik çayı, içindeki antioksidan ve yüksek miktardaki flavonoid sayesinde, sağlıklı hücresel fonksiyonu koruyarak hücre ve organlarda meydana gelen erken yaşlanma belirtilerini önleyebilir. Bu çay tam bir gençlik iksiridir!

4. Hazımsızlığı Önler

Bir akşam yemeği, parti ya da fazla yemek yediğiniz herhangi bir etkinlik sonrasında kekik çayı sayesinde, aşırı tokluğun yarattığı o ağırlık hissini önleyebilir ve çok daha rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, bu içecek, bağırsak yolundaki mukozayı ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve abdominal şişkinliği azaltır. Bu nedenle, normalden daha fazla yiyecek tüketme ihtimaliniz varsa, kendinize bir fincan kekik çayı hazırlamakta tereddüt etmeyin.

5. PMS Belirtilerini Azaltır

hasta kadın

Regl dönemine yaklaşıldıkça ortaya çıkan tipik semptomlar kekik çayı ile azaltılabilir. Bu süreç boyunca içtiğiniz kekik çayları krampları hafifletebilir. Dışarıdan uygulandığında ise vajinal enfeksiyonlara karşı savaşabilir.

6. Düşük Kan Basıncı

Bu baharat Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’nın ılıman iklimli yerlerine özgüdür ve bu bölgelerde, Antik Yunan zamanlarından beri şifalı bir bitki olarak kullanılmıştır.

Çayın günde bir kez içilmesi, kan basıncını düzenleyebileceği gibi, arterlerin ve damarların sağlığını da iyi gelir. Basınç ya da sıvı tutulumu ile ilgili problemler mevcutsa, yemeklere eklenilen tuz açısından mükemmel bir alternatif olabilir.

7. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

bir bardak kekik çayı

Sık sık ve kolaylıkla hasta oluyorsanız, belki de bağışıklık sisteminiz yeterince güçlü değildir. Kekik, bağışıklık tepkilerinizin bir parçası olarak hareket eden A ve C vitaminlerini bünyesinde bol miktarda bulundurur.

8. Güçlü Bir Ağız Gargarası

Eğer ağız kokusu probleminiz varsa, bundan kurtulmak için kekik çayı içebilirsiniz. Koku giderici özellikleri nedeniyle her geçen gün daha fazla hijyen ürünü kekiği bileşenlerinden biri olarak kullanmaktadır.

9. Daha İyi Bir Ruh Hali

Stres, anksiyete, depresyon, sinirlilik? Endişelenmeyin, kekik çayı size yardımcı olabilir. Kekik, karvakrol adı verilen iyileştirici ve rahatlatıcı özelliklere sahip bir madde içerir.

Bu çayı tükettiğiniz zaman hissettiğini iyi ve rahatlatan duygular beyin aktivitelerini dengeler. Aynı zamanda enerji seviyenizi arttırır ve anksiyeteyi azaltır. Bu bitkiyi, uzun ve yorucu bir günün ardından kullanmak için birçok sebep vardır.

Kekik Çayının Kullanım Şekilleri

fincanda kekik çayı

Çayı kullanmak istediğiniz şekle göre her şey değişir. Diğer bir deyişle, çayı içmek isterseniz farklı vücuda sürmek isterseniz farklı şekilde hazırlanır.

İçmeye karar verirseniz çayı daha etkili bir hale getirmek veya daha yüksek bir sıcaklıkta tüketmek için başka bileşenler de ekleyebilirsiniz. Eğer yaraları tedavi etmek ya da enfeksiyonlara karşı savaşmak için kullanırsanız, daha az malzemeye ihtiyacınız olacaktır.

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı kekik yaprağı (10 g)
 • 1 bardak su (250 g)

Hazırlık

 • Suyu ısıtın ve kaynamaya başladığı zaman içine kekiği ekleyin.
 • 15 dakika kaynatın ve sonrasında altını kapatın.
 • İçilebilir sıcaklığa gelene kadar demlenmesini bekleyin.
 • Yaprakları süzün ve bir sprey şişesine aktarın.
 • Temizlemek ve dezenfekte etmek için enfeksiyon bulunan alana sürün.

Eğer soğuk algınlığınız veya öksürüğünüz var ve bu konuda kekik çayından yararlanmak istiyorsanız, karışıma birkaç tane daha malzeme ekleyebilirsiniz:

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı kekik yaprağı (10 g)
 • 1 bardak su
 • 1 çorba kaşığı bal (30 ml)
 • 1/2 limon

Hazırlık

 • İlk önce suyu ısıtın.
 • Su kaynamaya başladığında kekiği ekleyin ve suyu 15 dakika daha kaynatın.
 • Bu süre sonunda çayın altını kapatın ve 10 dakika bekletin.
 • Yaprakları süzün ve içine 1 çorba kaşığı bal ekleyin.
 • Limonu sıkın ve suyunu çaya ekleyin.
 • Olabildiğince sıcak tüketin.

Kekik çayının tüketilmemesi gereken durumlar:

Bu çayı günde bir bardaktan fazla içmeyin çünkü kekiğin ana bileşenlerinden biri olan timol, fazla tüketilmesi durumunda hoş olmayan yan etkilere neden olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Liu Q, Meng X, Li Y, Zhao CN, Tang GY, Li HB. Antibacterial and Antifungal Activities of Spices. Int J Mol Sci. 2017;18(6):1283. Published 2017 Jun 16. doi:10.3390/ijms18061283
 • Boskabady MH, Jalali S, Yahyazadeh N, Boskabady M. Carvacrol attenuates serum levels of total protein, phospholipase A2 and histamine in asthmatic guinea pig. Avicenna J Phytomed. 2016;6(6):636–642.
 • Sun Z, Park SY, Hwang E, et al. Thymus vulgaris alleviates UVB irradiation induced skin damage via inhibition of MAPK/AP-1 and activation of Nrf2-ARE antioxidant system. J Cell Mol Med. 2017;21(2):336–348. doi:10.1111/jcmm.12968
 • Heghes SC, Vostinaru O, Rus LM, Mogosan C, Iuga CA, Filip L. Antispasmodic Effect of Essential Oils and Their Constituents: A Review. Molecules. 2019;24(9):1675. Published 2019 Apr 29. doi:10.3390/molecules24091675
 • Melo, F. H. C., Moura, B. A., de Sousa, D. P., de Vasconcelos, S. M. M., Macedo, D. S., Fonteles, M. M. de F., … de Sousa, F. C. F. (2011). Antidepressant-like effect of carvacrol (5-Isopropyl-2-methylphenol) in mice: Involvement of dopaminergic system. Fundamental and Clinical Pharmacology25(3), 362–367. https://doi.org/10.1111/j.1472-8206.2010.00850.x

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.