Kendi Yönteminizle Mutlu Olun, Başkalarının Size Söylediği Şekilde Değil

· 6 Şubat, 2017

Konu mutluluğa gelince, toplumun istekleri ya da kurallarına uymak zorunda değilsiniz. Herkesin kendince mutlu olma yolu vardır.

Sadece mutlu olmak kadar çok istenen ve karışık olan çok az şey vardır. Pek çok kişi için, kaygılandıkları bir şey olmadığı sürece, mutluluk ve esenlik hayatlarında devamlı vardır.

Fakat çoğu insan kitaplarda cevaplar arar ve çevrelerinde ve zihinlerinde ne olup bittiğini açık bir şekilde anlamaya çalışmazlar. Bu günlerini donuk geçirmelerine, strese, rahatsızlığa ve  sürekli endişeye sebep olur.

Bu kolay değil. İster inanın ister inanmayın; “Ben iyiyim, daha fazla bir şey istemiyorum ya da bir şeye ihtiyaç duymuyorum.” diyen iç huzurun tadını çıkarmak zor.

Fakat bu iki ana maddeyi aklınızdan çıkarmamak önemli:

  • Mutlu olmak için sihirli bir formül yok.
  • Kendi yönteminizle mutlu olun. Her şey, herkes için aynı şekilde işlemez ve kimsenin size nasıl olmanız gerektiğini söylemeye hakkı yok.

Kişisel esenliğiniz, kendi kendinize bulmanız, seçmeniz ve yaratmanız gereken, oldukça özel ve kişisel bir yoldur. İşte size aklınızda tutmanız için birkaç şey.

Bugün hatırlamanın, yarın mutlu olmanın anahtarları

siyah-kedili-kadin

Pozitif psikoloji, çoğu kişinin sahip olduğu bu “kötü” alışkanlıkları hatırlatır: bütün bir hafta biraz eğlenebilmek için cumanın gelmesini beklemek, rahatlamak için tatili beklemek ve gerçek aşkın ne olduğunu size öğretmesi için mükemmel partnerin gelmesini hayal etmek.

Eğer kendinizi mutluluğunuzu beklemekten, ertelemekten ve planlamaktan kısıtlarsanız… bu sürede neyiniz olacak? Bu çoğu kişinin sahip olduğu en yaygın problemlerden biri.

Fakat bir diğer yaygın şey de çoğu zaman insanların mutluluğu dışarıdan gelen kurgular, diğer insanların, hatta toplumun yansıttığı fikirler olduğunu zannetmesi. Hatta belki kendi yansıttığınız fikirler…

  • Mutlu olmak yerine “bir şeylere sahip olma” zorunluluğu: iyi bir iş, bir ev, son model cep telefonu, çok sayıda ayakkabı, mobilya, bilgisayar…
  • Mutlu olmak için bir partnerinizin, çocuklarınızın, çok ama çok sayıda arkadaşınızın olması gerektiği fikri.

Yavaş yavaş, sizi kaygılı “tüketicilere” dönüştürmekle kalmayıp aynı zamanda diğer insanların sizin için yaptığı bir mutluluğun sonsuz arayıcısı haline getiren, bu tür bir psikolojik maddeciliğe düşersiniz.

Bu doğru değil. Hadi birkaç farklı kapsam üzerine biraz düşünelim.

Peki ya siz? Siz mutlu olmak için ne yapıyorsunuz?

Pozitif kararlar vermek her gün mutlu olmak için en etkili sırlardan biridir.

Mutlu olmak için sizin uygun bulduğunuz kararlar vermelisiniz, diğer insanların sizin için en iyisi olduğunu düşündüklerini değil.

  • Eğer mutluluk sizin için hafta sonu evde kalıp, huzurlu bir şekilde kitap okumak demekse, o zaman bırakın bu insanlar sizin için sıkıcı desin.
  • Eğer mutluluk sizin için bir başkasının sizi sevmesine ihtiyaç duymadan kendinizi sevmek demekse, o zaman size artık mükemmel bir partner bulmanın zamanı geldiğini söyleyen insanları dinlemekten vazgeçin.
  • Eğer mutluluk sizin için tutkulu olduğunuz bir işe sahip olmaksa, size daha fazla maaş getiren bir iş bulmanız gerektiğini söyleyen insanları dinlemeyi bırakın.
kadin-lotus

Mutlu olacağım ve ne zaman geri döneceğimi biliyorum

“Git ve mutlu ol.” İşte bu kadar kolay, bu kadar saf. Bazen belirli yerlere, belirli adetlere, şeylere ve insanlara kök salıp sadık kalırız. Bu sizin önceliklerinizi görmenizi engeller.

Kendimize rutinin spontanlıktan daha iyi olduğunu, diğer insanların bizden beklediğine sadık kalmanın onları hayal kırıklığına uğratmaktan daha iyi olduğunu söylediğimiz küçük yapışkan bir döngüye düşeriz.

  • Tüm bunlar, siz fark etmeseniz bile, sizi tutsağa çeviren savunma mekanizmalarının uzayıp giden listesini yaratıyor. Diğer insanların sizin için seçtikleri yolun daha iyi olduğunu düşündüğünüz için mutlu olmayı engellemeyi bırakın.
  • Fakat ailemin yapmamı istemediği bir şeyi nasıl yapacağım? Eğer arkadaşlarım beni anlamazsa nasıl tepki verebilirim? Partnerime artık mutlu olmadığımı nasıl söyleyebilirim?

Kendinize karşı dürüst olmaya karar verin. Gidin ve mutlu olun.

kadin

Bugünün planı: mutlu ol

En başta dedik ki: mutluluk cumaya, tatile, daha büyük bir ev alana ya da mükemmel bir partner bulana kadar ertelenmez.

  • Hayat şimdi, tam şu anda geçiyor. Tabii ki hepimizin zorunlulukları var ve her zaman size “eğer bir plana bağlı kalırsan ya da her gün işe gidersen mutsuz olursun.” diyen birileri olacak.

Bu fikirleri düzgünce tekrar gözden geçirmelisiniz. Sizi iyi hissettiren bir iş bulun. Kişisel olarak değerinizi artıran sorumluluklar edinin. Rutinlerinizi sizin için önemli ve kullanışlı hale getirin.

Ne yaparsanız yapın, kendi hoşlandığınız şeyleri bulun. Hiç kimsenin ya da hiçbir şeyin size kendinizi kullanılmış, yönlendirilmiş ya da mutsuz hissettirmesine izin vermeyin. Günün sonunda sadece bir kez geliyoruz dünyaya… o zaman neden ondan faydalanmayalım?