Başkalarının Söylediğini Yaparak Değil, Kendi Yönteminizle Mutlu Olun

Başkalarının Söylediğini Yaparak Değil, Kendi Yönteminizle Mutlu Olun

Son Güncelleme: 21 Ocak, 2019

Konu mutluluğa gelince, toplumun istekleri ya da kurallarına uymak zorunda değilsiniz. Herkesin kendince mutlu olma yolu vardır. Siz de kendi yönteminizle mutlu olun.

Mutlu olmak kadar çok istenen ve karışık olan çok az şey vardır. Pek çok kişi için kaygılandıkları bir şey olmadığı sürece, mutluluk ve esenlik hayatlarında devamlı var olan bir şeydir.

Fakat çoğu insan cevabı kitaplarda arar. Çevrelerinde ve zihinlerinde ne olup bittiğini açık bir şekilde anlamaya çalışmazlar.

Dolayısıyla, günleri donuk geçer. Stres, rahatsızlık ve  sürekli endişeyle dolarlar.

Bu kolay bir şey değil. İç huzura ulaşmak ve bunu korumak için emek harcamak gerekiyor. Bunu başarmak için şu iki önemli kuralı aklınızdan çıkarmamaya çalışmalısınız:

 • Mutlu olmak için sihirli bir formül yok.
 • Kendi yönteminizle mutlu olun. Her şey, herkes için aynı şekilde işlemez ve kimsenin size nasıl olmanız gerektiğini söylemeye hakkı yoktur.

Kişisel esenliğiniz, kendi kendinize bulmanız, seçmeniz ve yaratmanız gereken, oldukça özel ve kişisel bir yoldur. İşte bu yolu yürümek için birkaç ipucu:

Bugün hatırlamanın, yarın mutlu olmanın anahtarları

kendinle barışık olmak

Pozitif psikoloji, çoğu kişinin sahip olduğu bu “kötü” alışkanlıkları hatırlatır:

Bütün bir hafta biraz eğlenebilmek için cumanın gelmesini beklemek, rahatlamak için tatili beklemek ve gerçek aşkın ne olduğunu size öğretmesi için mükemmel partnerin gelmesini hayal etmek.

Eğer mutluluğunuzu beklemek, ertelemek ve planlamak için kendinizi kısıtlarsanız, geçen bu sürede neyiniz olacak? Bu çoğu kişinin sahip olduğu en yaygın problemlerden biri.

Bir diğer yaygın şey de çoğu zaman insanların mutluluğun dışarıdan gelen fikirler, diğer insanların ve toplumun yansıttığı kalıplar olduğunu zannetmesi.

 • Mutlu olmak yerine “bir şeylere sahip olma” zorunluluğu: iyi bir iş, bir ev, son model cep telefonu, çok sayıda ayakkabı, mobilya, bilgisayar…
 • Mutlu olmak için bir partnerinizin, çocuklarınızın, çok ama çok sayıda arkadaşınızın olması gerektiği fikri.

Sizi yavaş yavaş kaygılı “tüketicilere”dönüştüren  ve diğer insanların söylediklerine ve yaşadıklarına bakarak mutluluk peşinde koşmanıza neden olan bir psikolojik maddecilik tuzağına düşersiniz.

Gelin, bu tuzaktan kurtulmak için neler yapabilirsiniz bir göz atalım.

Peki ya siz? Siz mutlu olmak için ne yapıyorsunuz?

Pozitif kararlar vermek her gün mutlu olmak için en etkili sırlardan biridir.

Mutlu olmak için diğer insanların sizin için en iyisi olduğunu düşündüğü değil sizin uygun bulduğunuz kararlar vermelisiniz.

 • Eğer mutluluk sizin için hafta sonu evde kalıp huzurlu bir şekilde kitap okumak demekse, o zaman bırakın başka insanlar sizin sıkıcı olduğunuzu düşünsün.
 • Eğer mutluluk sizin için bir başkasının sizi sevmesine ihtiyaç duymadan kendinizi sevmek demekse, o zaman size artık mükemmel bir partner bulmanın zamanı geldiğini söyleyen insanları dinlemekten vazgeçin.
 • Eğer mutluluk sizin için tutku duyduğunuz bir işe sahip olmaksa, size daha fazla maaş getiren bir iş bulmanız gerektiğini söyleyen insanları dinlemeyi bırakın.
iç huzur

Mutlu olacağım ve ne zaman geri döneceğimi biliyorum

“Git ve mutlu ol.” İşte bu kadar kolay, bu kadar saf. Bazen belirli yerlere, belirli adetlere, şeylere ve insanlara kök salıp sadık kalırız. Bu sizin önceliklerinizi görmenizi engeller.

Kendimize rutinin doğallıktan daha iyi olduğunu, diğer insanların bizden beklediklerine sadık kalmanın onları hayal kırıklığına uğratmaktan daha iyi olduğunu söylediğimiz kısır bir döngüye gireriz.

 • Tüm bunlar, fark etmeseniz bile sizi tutsağa çeviren savunma mekanizmalarının uzayıp giden listesini yaratıyor. Diğer insanların sizin için seçtikleri yolun daha iyi olduğunu düşündüğünüz için mutlu olmayı reddetmeyi bırakın.
 • Fakat ailemin yapmamı istemediği bir şeyi nasıl yapacağım? Eğer arkadaşlarım beni anlamazsa nasıl tepki verebilirim? Partnerime artık mutlu olmadığımı nasıl söyleyebilirim?

Kendinize karşı dürüst olmaya karar verin. Gidin ve mutlu olun.

kendi yönteminizle mutlu olun

Bugünün planı: kendi yönteminizle mutlu olun

En başta dediğimiz gibi: mutluluk cumaya, tatile, daha büyük bir ev alana ya da mükemmel bir partner bulana kadar ertelenmez. Şu anda yapacağınız tek bir şey var. kararlı olun ve kendi yönteminizle mutlu olun.

 • Hayat şimdi, tam şu anda yaşanıyor. Tabii ki hepimizin zorunlulukları var. Üstelik, mutlu olma çabalarınıza burun kıvıranlar daima olacak.

Bu fikirleri tekrar gözden geçirmelisiniz. Sizi iyi hissettiren bir iş bulun.

Kişisel olarak değerinizi artıran sorumluluklar edinin. Rutinlerinizi sizin için önemli ve kullanışlı hale getirin.

Ne yaparsanız yapın, kendi hoşlandığınız şeyleri bulun.

Hiç kimsenin ya da hiçbir şeyin size kendinizi kullanılmış, yönlendirilmiş ya da mutsuz hissettirmesine izin vermeyin.

Günün sonunda sadece bir kez geliyoruz dünyaya… o zaman bu zamanın tadını neden en iyi şekilde çıkarmayalım? 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • (1884). Arte de ser feliz. Revista Del Centre de Lectura de Reus.
 • Seligman, M. E. P. (2006). La auténtica felicidad. In Byblos.
 • Aubyn, F. C. St., & Berthet, F. (2010). Felicidad. World Literature Today. https://doi.org/10.2307/40149578
 • Fernández Berrocal, P., & Extremera Pacheco, N. (2009). La Inteligencia Emocional y el estudio de la felicidad. Revista Interuniversitaria de Formación Del Profesorado.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.