Harika Görünmek İçin Yumurta Beyazı Nasıl Kullanılır?

Yumurta beyazı, güzellik rutininize çok yardımcı olabilecek anti-enflamatuvar, astrenjan ve dekonjestan özelliklere sahiptir.
Harika Görünmek İçin Yumurta Beyazı Nasıl Kullanılır?
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 15 Şubat, 2019

Yumurta, içerdiği mineral ve protein sayesinde dünyada en çok tüketilen gıdalardan biridir. Bildiğiniz gibi yumurta iki bölümden oluşur: sarı ve beyaz. İçindeki besinlerin çoğu yumurta sarısında bulunurken, yumurta beyazı da sağlığınız ve güzelliğiniz için harikadır.

Yumurta beyazı her çeşit lezzetli tarifte de kullanılır.

Aynı zamanda mükemmel bir güzellik ürünüdürler, saç ve yüz maskelerinde kullanılır.

Kahvaltıdan kalan yumurta beyazlarınız varsa, burada size bunları kullanmanın en iyi ve sağlıklı yollarını söyleyeceğiz.

Yumurta beyazını kullanmanın yolları

kasede yumurta beyazini ayırmak

Astrenjan ve kızarıklığı azaltma yeteneği ile ünlüdürler. Ayrıca cildiniz için mükemmel bir anti-enflamatuvardır. Bu nedenle, güzellik alanında bunu kullanmanın çok fazla yolu vardır, bu da aslında diğer pahalı seçeneklerden daha etkili olmaktadır.

Güzellik rutininde yumurta beyazı kullanmakla ilgili en şanslı olduğumuz şey, son derece düşük maliyetli olması ve kolay bulunmasıdır. Bu çözümler çok etkilidir, yapması ve uygulaması da çok kolaydır; birçok yönden fayda sağlarlar.

1. Eksfoliant

Yumurta beyazlarını eksfoliant olarak kullanabilirsiniz! Cildinizdeki kirliliğin ve ölü cilt hücrelerinin giderilmesine yardımcı olur.

2. Akne

sivilcesine şaşıran kadın

Anti-enflamatuvar olmasının yanı sıra, yumurta beyazı kızarıklığı azaltmada çok iyidir. Eğer akneniz varsa, bunu kontrol altına almanız, göze çarpmaması ve hatta tamamen ortadan kaldırmak için etkili bir yöntemdir.

Akne, cildinizde aşırı miktardaki yağdan kaynaklanır ve bu da sivilcelerin oluşmasına neden olur. Daha sonra enfekte olurlar ve cildinizi ciddi şekilde etkilerler. Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar fakat yetişkinliğe kadar da sürebilir ve ergenlik sonrasında komplikasyonlara neden olabilir.

 • Yumurta beyazı kullanmak, cildinizdeki yağ üretimini düzenler. Bu aynı zamanda cildinizin normal ve sağlıklı pH değerine geri dönmesine yardımcı olacaktır.
 • Yağ seviyesi düştükçe, sivilce oluşması da zorlaşır.

3. Göz altı torbaları

Dekonjestan gücü nedeniyle, yumurta beyazı göz altı torbası görünümünü önemli ölçüde iyileştirebilir. Diğer bir artısı ise; yorgunluk, stres veya uykunuzu alamamanız nedeniyle oluşan koyu halkaları aydınlatmaya yardımcı olmasıdır.

Ne yapacağım?

 • Yumurta beyazını, bir parça pamukla veya kulak çubuğu ile doğrudan bölgeye uygulamanızı öneriyoruz.
 • 10 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın.
 • Haftada en az 2 kez tekrarlayın.

4. Gözenekler

kadın, dudak, el

Yumurta beyazının bir başka harika kullanımı ise; gözeneklerinizin boyutunu azaltması ve minimize etmesidir. İçindeki protein sayesinde, sarkık cildi sıkılaştırmaya yardımcı olurlar. Tonik gibi davranırlar ve size daha küçük görünümlü gözenekler verirler.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Bu 5 doğal uygulama ile gözeneklerinizi sıkılaştırın

5. Nemlendirici

Yumurta beyazı, cildinizin yabancı maddelerden kurtulmasına yardımcı olur, aşındırıcı olmak yerine besler ve nemlendirirler.

 • Bolca protein içerdikleri için, yüzünüzü doğal olarak nemlendirir ve kuruluğu önlemede harikadırlar.
 • Bal ve zeytinyağı ile birleştirirseniz, oldukça besleyici ve nemlendirici bir maske elde edersiniz.

Yumurta beyazı ile yüz maskesi

maske uygulaması yapılan kadın

Şimdi yumurta beyazının inanılmaz kullanımlarını bildiğinize göre, artık tüm özelliklerinden nasıl yararlanacağınızı öğrenmenin tam zamanı. Bugün yüzünüzü tedavi etmek için size süper kolay ve bütçenize uygun bir tarif vereceğiz. Bu tarif hem kırışıklık önleyici, hem nemlendirici, hem de anti-enflamatuvar özelliğe sahip.

Malzemeler

 • 1 adet yumurtanın beyazı
 • 1 yemek kaşığı bal (25 g)
 • 20 damla badem yağı

Hazırlanışı

 • Yumurta beyazını tercihinize göre mikser ile veya elinizle çırpın.
 • Baloncuklar oluştuktan sonra, balı ve badem yağını ekleyin.
 • Her şey güzelce kombine edilinceye kadar karıştırın.

Uygulanışı

 • Temiz ve kuru bir yüze uygulamak en iyisidir. Maskenin 20 dakika beklemesine izin verin.
 • Bu sürenin sonunda, ılık su ile durulayın ve haftada 2 kez tekrarlayın.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.