Kepeklenme İçin Ev Yapımı Sirke Tedavisi

Kepeklenme, saç derisinin kabarıp dökülmesine neden olan bir deri problemidir. Ciddi bir durum olmamasına rağmen, bu rahatsızlığı çekenler için rahatsızlık verici olabilir. Kepeklenme için evde hazırlanan sirke kullanarak nasıl tedavi edeceğinizi keşfedin. 
Kepeklenme İçin Ev Yapımı Sirke Tedavisi
Leonardo Biolatto

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Leonardo Biolatto.

Tarafından yazılmıştır Angélica Quijano

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Sirkenin evin bir çok yerinde çeşitli kullanımları vardır ve belkide bir çoğumuzun en çok bildiği kullanım yeri salata soslarıdır. Ancak, bazı insanlar belli bazı malzemeler ile kepeklenme için evde hazırlanan tedavilere yönelmektedir.

Alkolün asetik fermentasyonu sonucu meydana gelen bu ekşi tadı olan sıvı, tarih boyunca farklı durumlar ve semptomlar için önerilmiştir. Bu yazıda, sirkenin faydaları ve kepeklenmeyi nasıl önlediği hakkında konuşacağız.

Okumaya devam edin ve daha fazlasını öğrenin!

Ayrıca bu yazıyı da okuyunuz: Elma Sirkesiyle Yüz Yıkamak ve Yararları

Elma sirkesi, kepeklenme için etkili bir tedavi mi?

Koyu renkli kıyafetlerinizde ufak beyaz noktalar görüyor musunuz?

Kepeklenme, ayrıca pitriyaz adıyla da bilinmektedir, saç derisini etkileyen ve pullanıp dökülmesine neden olan sık rastlanan bir problemdir. Ciddi bir problem olmamasına rağmen, utanç verici, kaşıntılı ve tedavisi zor bir durum olabilir. 

Mayo Clinic dergisinde yayınlanan bir yazıya göre, stres kepeklenme belirtileri ve işaretlerini şiddetlendirir. Ayrıca soğuk ve kuru havalarda daha sık görülmeye meyillidirler. Sebepler olarak,  yazıda aşağıdakilerden bahsedilmektedir:

 • İrite olmuş, yağlı, veya kuru deri
 • Saçınızı çok sık yıkamamak
 • Malassezia olarak bilinen mantarın varlığı. Bir çok yetişkinde saç derisinde bulunan yağdan beslenirler.
 • Temasa bağlı olarak görülen egzama (kontak dermatit): belli bazı saç bakım ürünlerinin kullanımı kaynaklı görülür.
 • Diğer deri problemleri, örneğin, egzama ve sedef hastalığı

Ne mutlu ki, aşağıda anlatılan ev yapımı tedavi olarak elma sirkesi, bu durumu kontrol altına almaya yardımcı olduğu görünmektedir. Anektodal kanıtlara göre elma sirkesi kullanımı pullanmayı önler ve bu problemle bağlantılı semptomların rahatlattığını önermektedir.

Kepeklenme için ev yapımı tedavinin etkilerini destekleyen bilimsel kanıt olmamasına rağmen, Natural Product Research yayınlanan yazı bu ürünün antimikrobiyal potansiyeli olduğuna işaret etmektedir. Bu sebeple, elma sirkesi belli bakteri ve mantarların ürümesini sınırlandırabilir.

kepek
Kepeklenme, mantarların kolonileşmesi nedeniyle saç derisinin pullanmasıdır.

Elma Sirkesi ile ev yapımı tedavi nasıl uygulanır?

Bahsettiğimiz gibi,kepeklenmenin kontrol edilmesi için sirkenin etkinliğini kanıtlayan bir çalışma yoktur. Ancak, kendi kendinizi sirke kullanımının sonuçlarını kontrol edebilirsiniz, uzmanlar sirke kullanımının güvenilir olduğunu düşünmektedirler. Bu ev yapımı tedavinin faydalarını görmek için, aşağıdaki adımları uygulamalısınız:

 1. Başlangıç olarak, yarım bardak sirke ile yarım bardak ılık su ile seyreltin.
 2. Saçınızı şampuan ile yıkayın, su ile her zamanki gibi durulayın.
 3. Seyreltmiş olduğunuz sirkeyi bir pamuk yardımıyla tüm saç derisine uygulayın. Nazikçe 3-5 dakika masaj yapın.
 4. Sıcak uygulamadan, doğal olarak kurumaya bırakın.
 5. Gerekiyorsa, saç kremi de kullanabilirsiniz.

Belirtilerde bir iyileşme görene kadar b u işlemi her gün tekrarlayın.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Kepek Tedavisi İçin 7 Ev Reçetesi

Kepeklenme için diğer evde hazırlanan tedaviler

Bir çok durumda, kepeklenmenin karakteristik özelliği olan kaşınma ve pullanma kontrol edilebilir.Ne mutlu ki, pazarda bulunan bir çok kepek önleyici şampuan yağlanmayı azaltın ve deri hücrelerinin iyileşmesini sağlar. Ancak, sizin için doğru olanı bulana kadar birden fazla seçeneği denemeniz gerekecektir. 

Ayrıca, diğer önlemler bu durumunun belirtilerini azaltabilir. Bu sebeple, bu deri problemini yaşıyorsanız, aşağıdakileri de deneyebilirsiniz:

 • Stresinizi kontrol edin: Bütünsel sağlığınızı etkileyebileceği için, olumsuz duyguları nasıl yöneteceğinizi mümkün olduğunca fazla öğrenmek çok önemlidir.Size garip gelse de, kepeklenmenin belirtilerin kötüleşmesine neden olabilir.
 • Dengeli bir diyet uygulamak: Yeterli çinko, B vitamini ve diğer belirli yağları diyetinize dahil etmek kepeklenmenin önlenmesine yardımcı olur.
 • Saçlarınızı daha sık yıkayın: Eğer yağlı bir saç derisine sahipseniz, her gün yıkanmak, derilerin azalmasına yardımcı olur. Bunu başarmak için, saç derinize nazikçe masaj yaparak şampuanlayın ve saç ve saç derinizi iyice durulayın.
 • Saç bakım ürünlerini sınırlandırın. Saç şekillendirme ürünlerini saç ve saç derisinde birikir ve saçın daha da yağlanmasına neden olur.

Diğer yandan, çay ağacı yağı kullanımı kepeklenme için ev yapımı bir tedavi olarak etkili olabilir. Bu faydalar, çay ağacı yağının antiseptik, antibiyotik ve antifungal özellikleri sayesindedir. Ancak, bu alternatif çözüm hassas bir cilde sahip kişilerde deride rahatsızlık verebilir.

kepek
Kepeklenme için sihirli bir çözüm yoktur, ama farklı doğal tedavileri birleştirip uygulayabilirsiniz.

Olası yan etkiler

Elma sirkesi veya diğer kepeklenme için kullandığınız ev yapımı tedavilerin kullanımının sonuçlarına dikkat etmeniz çok önemli olduğunu unutmayın. Bazı ürünler belirtilerinizi daha da kötüleştirebilir .

Sirke için, tüm asidik maddelerde olduğu gibi, derinize uyguladığınıza yanıkların oluşmasına neden olabilir. Böyle bir durumda, kullanıma devam etmemeniz, hekiminize danışmanız ve durumunuza özel olarak uygun tedaviyi bulmanız en iyisidir.

Son olarak, çoğu zaman, kepeklenme çeşitli cephelerden bir yaklaşımı gerektirmekte olduğundan bahsetmek önemlidir. Bu sebeple, sirke sihirli bir çözüm olmadığı çok açıktır, ama bir çoğunun içinde bir opsiyondur.

İlginizi çekebilir ...
Saçlarınızı Nemlendiren Bitkisel Yağlar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Saçlarınızı Nemlendiren Bitkisel Yağlar

İklim, stres, kötü beslenme gibi pek çok etken saçlarınıza zarar verir; saçlarınızı bitkisel yağlar ile nasıl nemlendirilebileceğinizi bilmek gerek...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Clínica Mayo. Caspas. (2019). Recuperado el 12 de agosto de 2020. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/dandruff/symptoms-causes/syc-20353850
 • Gopal J, Anthonydhason V, Muthu M, et al. Authenticating apple cider vinegar’s home remedy claims: antibacterial, antifungal, antiviral properties and cytotoxicity aspect. Nat Prod Res. 2019;33(6):906-910. doi:10.1080/14786419.2017.1413567
 • Bonifaz, Alexandro, et al. “Estudio comparativo de dos esquemas de tratamiento para dermatitis seborreica capitis con champú de ciclopiroxolamina/piritionato de zinc/keluamida (CPO/PZ/K).” Dermatología cosmética, médica y quirúrgica 13.3 (2015): 188-193.
 • Torres, E., R. Arenas, and C. Atoche-Diéguez. “Infecciones causadas por el género Malassezia.” Med Cutan Iber Lat Am 36.6 (2008): 265-284.
 • Laborda, P., P. Zaballos, and A. Garrido. “Semiologia de la dermatosis de cuero cabelludo.” Revista de Medicina integral (2011).
 • Chunata Sánchez, Lidia Mariela. Tratamiento de la Pityriasis Capitis del Cuero Cabelludo Producida por Malassezia globosa con Sampoo de Romero (Rosmarinus officinalis). BS thesis. 2012.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.