Kilo Verme Sürecinde En Çok Yapılan Hatalar

Kilo vermenin anahtarı, geçici diyetler değil uzun vadeli olarak sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmektir. Forma girmenin en doğru yolu budur.
Kilo Verme Sürecinde En Çok Yapılan Hatalar

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2022

Uzun süre kilo verme diyeti uygulamak kolay bir iş değildir. Birçok kişi kısa vadede sonuç almasını bekleyen diyetlere başlar, ancak sonra inançlarını kaybeder ve vazgeçer.

Bazı gıdalar hakkındaki bilgi eksikliği veya vücudumuzdaki bazı alışkanlıkların etkileri gibi bazı faktörler, yanlış bir kilo verme diyetine neden olabilir.

Kilo verme diyetinizin hayal kırıklığıyla sonlanmasını önlemek için sıklıkla yapılan ve aslında kolayca kaçınabileceğiniz bazı hataları öğrenin.

Öğün atlamak

Öğün atlamak diyet yapmaktan farklı bir şeydir. Aksine, yemek yediğinizde çok büyük bir iştahla masaya oturmanıza sebep olmaktadır.

Metabolizmamız sürekli çalışıyorsa, sık sık sağlıklı ve düşük kalorili yiyecekler tüketerek, daha fazla yağ yakarız.

“Light” ürünlere dikkat edin

kilo verme süreci

Çevre dostu, yeşil ve “light” ürünler şu an revaçta. Bununla birlikte, birçok durumda bu aslında sadece aldatıcı bir etiketten ibarettir.

Bazen, bir şeyi, sağlıklı olduğunu düşündüğümüz için daha fazla yemeye eğilimli oluruz. Aşırı tüketmeden önce bu ürünler hakkında iyice bilgilenmek çok önemlidir.

Alkol ve tuz

Bunlar kilo verme diyetlerinin etkili olmasının önündeki iki önemli engeldir. Çok fazla tuz tüketmek, sıvı tutulumunun yanı sıra hipertansiyona da neden olur.

Eğer zayıflama diyetindeyseniz, yalnızca hafta sonları olsa bile çok fazla alkol tüketmeniz iyi bir fikir değildir.

Yeterli sıvı tüketmemek

kilo verme sürecinde bol sıvı tüketmek

Başarılı bir kilo verme diyeti yapabilmek için her zaman su dengenizi korumalısınız. Her gün 2-2.5 litre su veya karbonat içermeyen, kalorisiz içeceklerden içmek gerekmektedir.

Diyet sırasında suyun yanı sıra diğer harika destekleyiciler ise sebze suları, doğal meyve suları ve çaylardır.

Hızlı hızlı yemek

Aşırı yemeden kaçınmanın en iyi yolu, yemek yediğiniz anda başka bir şey yapmadan oturuyor olmaktır. Bu şekilde, küçük porsiyonlar şeklinde, doğru çiğneyerek ve yanında bir bardak su içerek yiyebilirsiniz.

Kahvaltıyı atlamak

Kahvaltı, metabolizmanın başlaması ve doğru şekilde çalışması için gerekli bir yoldur. Hem güne başlama şeklimizdir, hem de enerji sağlayıcımızdır.

Kahvaltıyı atlarsanız, vücudunuz enerji rezervlerini kullanacaktır. Bir başka sonucu ise; daha sonra yediklerinizi tam olarak hazmedemezsiniz ve böylece bunlar yağa dönüşür.

Yeterli uyumamak

Metabolizmanın düzgün çalışabilmesi için iyi bir dinlenme şarttır.

Bazı uzmanlar, yeterince dinlenirseniz, uyurken kilo vermenin bile mümkün olduğunu söylemektedir.

Yetersiz uyku vücudunuzun ekstra çalışmasına neden olur ve vücudunuz da bu enerji eksikliğini telafi etmek için daha fazla gıda talep edecektir.

Egzersiz yapmamak

Diyetin her zaman düzenli ve makul bir egzersiz rutini eşliğinde yapılması gerekir. Her gün yarım saatlik bir yürüyüş, hareketsiz bir yaşam tarzıyla mücadele etmek ve vücudun aşırı yağ yakması için iyi bir yoldur.

Başkasının diyetini uygulamak

Diyetler kişiselleştirilmelidir. Bir derginin, ünlü birinin veya çok fazla kilo verdiğini bildiğiniz birinin diyetini uygulamak hayal kırıklığı yaratabilir.

Sadece birine iyi gelmesi, bunun herkes için geçerli olacağı anlamına gelmez. Bir vbeslenme uzman, her kişinin yaşam tarzını, programını ve ihtiyaçlarını hesaba katarak diyet programı hazırlar.

Her gün tartılmak

Zayıflama sadece kilo vermekten ibaret değildir, aynı zamanda yağ kaybetmektir. Her gün kendinizi tartmanız takıntıya neden olabilir.

Hiç karbonhidrat yememek

Aslında ihtiyacınız olan tüm besin maddelerinden vazgeçmek iyi bir seçenek değildir. Ek olarak, neredeyse hiçbir gıdanın saf olmadığını akılda tutmak önemlidir: gıdaların çoğunluğu karbohidrat, protein, yağ vs. karışımından oluşur.

Tavsiye edilen ise, tam tahıllılar ve sebzeler gibi düşük bir glisemik indeksi olan karbonhidratları seçmektir.

Uzmanlar, ekmeğin tek başına kilo almanıza neden olmadığını söylüyor.

İyi ve kötü gıda diye bir şey yoktur, daha ziyade uygun olmayan beslenme şekilleri vardır.

Arada bir kaçamak yapmamak

Gerçekçi olmalısınız. Arada sırada bir kaçamak için kendinize izin vermediğiniz bir diyet başarılı olmayacaktır. Bir diyetin asıl amacı, uygulanabilir olması ve kişinin ona sadık kalabilmesidir.

Ayrıca diyetler kişinin mesleki ve sosyal yaşantısına devam edebileceği şekilde planlanmalıdır.

Birinin kendi diyetine sadık kalamayacağı bir yerde bir iş yemeğine çıkması durumunda, o gece bundan vazgeçeceğinden emin olabilirsiniz


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rynders CA, Thomas EA, Zaman A, Pan Z, Catenacci VA, Melanson EL. Effectiveness of Intermittent Fasting and Time-Restricted Feeding Compared to Continuous Energy Restriction for Weight Loss. Nutrients. 2019 Oct 14;11(10):2442.
  • Mukamal K, Lazo M. Alcohol and cardiovascular disease. BMJ. 2017
  • Lopez-Minguez J, Gómez-Abellán P, Garaulet M. Timing of Breakfast, Lunch, and Dinner. Effects on Obesity and Metabolic Risk. Nutrients. 2019

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.