Kinci İnsanlar Affetmez ve Asla Unutmaz

Kinci insanların esas problemi böyle olduklarının nadiren farkına varmalarıdır. Fakat bu durumu fark ettikleri takdirde  bu davranışlarını düzeltebilir ve bakış açılarını değiştirebilirler.
Kinci İnsanlar Affetmez ve Asla Unutmaz

Son Güncelleme: 28 Ekim, 2018

Kin, akıl sağlığınızı bütünüyle etkileyebilecek olumsuz bir duygudur. Bazen kalbimizde yara açan ve bizi üzen insanlar olur. İşte onları affetme ya da olanları unutma becerisini gösteremediğiniz zaman kin tutmanın olumsuz etkisine maruz kalır ve kinci insanlar oluruz.

İster birinin söylediği isterse yaptığı bir şey canlarını yakmış olsun, kindar kişiler  mutluluğu bulmayı asla başaramazlar çünkü onlar omuzlarında ağır bir yükle gezerler. Affetmeyi sağlayan duygusal kaynaklardan yoksundurlar. Bu da derin bir karamsarlığa kapılmalarına yol açar.

Kin Gütmek İntikamdan Farklı Bir Şeydir

Bazı insanlar kin gütmekle intikamın aynı yönde ilerleyen ve birbirine eş iki duygu olduğunu düşünebilir fakat aslında ikisi birbirinden farklı şeylerdir. Kin gütmek, alınma duygusuyla ilgilidir ve karşınızdaki insanın yaptığı şeyi ona ödetme isteği uyandırır.

affetmek

Öte yandan intikam, bize kötülük yapan kişiye bu yaptığı şeyden ötürü olabildiğince kötü bir tavırla yaklaşmak ve hatta onun hayatını cehenneme çevirmek için mümkün olan her şeyi yapmaya çalışmaktır.

Bazen kincilik ve intikam duyguları aynı şey gibi görülse de, kinci bir insan normalde pasiftir ve kin duyduğu kişiye karşı harekete geçmez.  Dolayısıyla kincilik, intikamcı bir insanın yapacağı şeylerden tamamen farklıdır.

Kinci insanlar öfke ve sinirlerini bastırabilir. Kendilerine kötülük yapmış kişi için kötü dileklerde bulunabilirler fakat nadiren bu fikirleri gerçekleştirmek üzere harekete geçeceklerdir. Böyle kişiler daha çok başkalarını eleştirmek, yargılamak, küçümsemekle ilgilenir ve adeta zehir saçan bir tavır takınırlar.

Kinci İnsanların Karakteristik Özellikleri

Kincilik hakkında artık daha çok şey bildiğinize göre kinci bir insanı nasıl fark edebileceğinizi ya da hangi özelliklere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Öyleyse şimdi bu özelliklerin bazılarına göz atalım:

kinci insanlar

Kinci insanlar affetmez ve asla unutmaz

Bazı insanlar affeder, fakat hiç unutmaz. Kinci insanlar kendilerine yalan söyleyerek başkalarını affettiklerini dile getirirler. Fakat içten içe söz konusu  kişilere karşı olumsuz duygular beslemeye devam ederler.

Geçmişten ders çıkarmazlar

Her zaman geçmişte takılır kalırlar. Hiç bir zaman geçmişte yaşadıkları olumsuz deneyimlerden ders çıkarmış gibi davranmazlar.

Hatalı olduklarını kabul etmezler

Kin güden insanlar kendilerinin mükemmel olduğunu ve hiç hata yapmadıklarını düşünürler. Bu nedenle karşılarındaki insan bekledikleri gibi davranmadığında çok katı bir tavır takınırlar.

Çok alıngandırlar

Kinci bir insanla konuşmaya çalışmak hiç kolay olmayabilir çünkü söyleyeceğiniz tek bir söz ya da yapacağınız tek bir hareket onları bir şekilde gücendirebilir.

Başkalarından daha iyi olduklarını düşünürler

Başkalarının onlarda bıraktığı acı duygusu onları bir kurban pozisyonu almaya iter ki bu da düşünce yapılarındaki hatayı görmelerine engel olur. Gerçekliği algılama biçimleri çoğu zaman yanlıştır.

Hayat bir pembe dizi gibidir

Kindar ya da kinci bir insanın hayatı güvensizlik ve geçmişe takılıp kalma arasında döner durur. Hayat daima mağdur konumunda oldukları bir pembe dizi gibidir.

Bu yazı tanıdığınız birini mi hatırlattı ? Bu davranış özelliklerini kendinizde de görüyor musunuz? Cevabınız evet ise endişelenmenize gerek yok çünkü kincilik tıpkı diğer duygular gibi üstesinden gelinebilir bir şeydir. Sadece durumun farkına varmanız gerek, hepsi bu.

Herkesin değişme potansiyeli vardır

Yukarıda bahsettiğimiz davranış özelliklerinden çoğunun kendinizde bulunduğunu düşünüyorsanız, bu durumu değiştirmek için hayatınızdaki diğer insanlardan yardım almak  önemlidir. Çevrenizdeki kişilerin size söyleyebileceği her şeye karşı açık görüşlü olmaya özen göstermelisiniz.

içine atmak

Başkalarıyla konuşmak ve bakış açılarınızı paylaşmak hatalı olabileceğiniz durumların farkına varabilmenize yardımcı olur. Böylece içinizde beslediğiniz kin duygusunun nedenini ve bundan nasıl kurtulabileceğinizi anlamanı kolaylaşır.

Bu süreç zor olabilir. Zira daha önce de işaret ettiğimiz gibi kinci insanlar kin güttüklerini genellikle inkar ederler. Gerçekte öyle olmamasına rağmen başkalarını affettiklerini düşünürler.

Bu yüzden, dürüst bir şekilde öz eleştiri yapmayı öğrenmemiz ve sevdiğimiz kişilerin ağzından çıkacak her şeyin hoşumuza gitmeyeceğini kabul etmemiz gerekir.

Eğer kinci biriyseniz ya da çevrenizden kin güden veya böyle davranmaya meyilli biri varsa, endişelenmeyin. Hepimiz değişebiliriz. Dolayısıyla, kinciliğin değişmez bir özellik olduğunu düşünmeyin. Durumun farkına varan bir kişi, böyle davranmaktan vazgeçecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.