Kinci İnsanlar Hiç Affetmez ve Unutmaz

Kinci insanlardaki esas problem o şekilde olduklarının nadiren farkına varmalarıdır. Fakat bu durumu bir kere fark ettiklerinde bu davranışlarını düzeltebilir ve bakış açılarını değiştirebilirler.

Kin akıl sağlığınızı tamamen etkileyebilecek olumsuz bir duygudur. Bu etki oluşur çünkü kinci insanlar başkalarının kendilerinde açtığı yaralardan dolayı onları affetme ya da olanları unutma becerisi geliştiremezler.

Ayrıca Bakınız: 10 Enerji Hırsızı

İster birinin dediği bir şeyden ötürü olsun, ister yaptığı ve acıtan bir şey olsun, kindar insanlar mutluluğu bulmayı asla başaramazlar çünkü onlar hayat içerisinde adeta omuzlarına birer çiple gezerler. Onlar affetmeyi sağlayan kaynaklardan yoksundur ve bu da içlerinde derin bir karamsarlığa sebep olur.

Kincilik intikamdan farklı bir şeydir

Bazı insanlar kincilik ile intikamın aynı yönde ilerleyen birbirine eş iki duygu olduğunu düşünebilir fakat bunların ikisi birbirinden farklı şeylerdir. Kincilik, karşısındaki insanın yaptığı şeyi ona ödetme isteği uyandıran bir alınma duygusudur.

affetmek

Diğer bir yandan intikam ise, karşısındaki kişiye bize yaptığı şeyden ötürü olabildiğince kötü bir tavırla yaklaşmak ve hatta onun hayatını cehenneme çevirmek için mümkün olan her şeyi yapmaya çalışmaktır.

Bazen kincilik ve intikam duyguları aynı görülse de, kinci bir insan normalde pasiftir ve hiç bir zaman bu arzularına göre hareket etmez. Bu da gerçek anlamıyla intikamcı bir insanın yapacağı şeylerden tamamen farklıdır.

Ayrıca Bakınız: Benim Sorunum Başkalarıyla İlgili Olan Beklentilerim

Kinci insanlar öfke ve sinirlerini bastırabilir. Karşısındaki insanın başına bela bulması gibi dileklerde bulunabilirler fakat bu düşünceleri üzerine çok nadiren hareket ederler. Kendilerini daha çok başkalarını eleştirmeye, yargılamaya, onlara üstten bakmaya ve adeta zehir saçan bir tavırla yaklaşmaya adarlar.

Kinci insanların karakteristik özellikleri

Kincilik hakkında bilgilerimizi biraz daha pekiştirdiğimize göre, şu an kendinize kinci bir insanı nasıl fark edebileceğinizi ya da hangi özelliklerine bakmanız gerektiğini soruyor olabilirsiniz.

Hadi şimdi bu özelliklerin bazılarına göz atalım:

kinci-insanlar

Kinci insanlar asla unutmaz ve affetmez

Bazı insanlar affeder, fakat hiç unutmaz. Kinci insanlar kendilerine yalan söyler ve başkalarını affettiklerini dile getirirler. Fakat içlerinde ise, o kişilere karşı hala olumsuz duygu beslemeye devam ederler.

Geçmişten ders çıkarmazlar

Her zaman geçmişte takılır kalırlar. Hiç bir zaman geçmişte yaşadıkları olumsuz deneyimlerden ders çıkarmış gibi görünmezler.

Hiç hatalı olamazlar

Kinci duygular besleyen insanlar kendilerinin mükemmel olduğunu ve hiç hata yapmadıklarını düşünürler. Bu da onların karşılarındaki insanın davranışları bekledikleri gibi olmadığında çok katı bir yapıya bürünmelerine neden olur.

Çok kolay alınırlar

Kinci bir insanla tartışmaya çalışmak hiç kolay olmayabilir çünkü söyleyeceğiniz tek bir söz ya da yapacağınız tek bir hareket onları bir şekilde gücendirebilir.

Başkalarından daha iyi olduklarını düşünürler

Başkalarının onlarda bıraktığı acı duygusu onları bir kurban pozisyonu almaya iter ki bu da onların düşünce yapılarındaki hatayı görmelerine engel olur. Gerçekliği algılama biçimleri çoğu zaman yanlış olur.

Hayat bir pembe dizidir

Kindar ya da kinci bir insanın hayatı güvensizlik ve geçmişe takılıp kalma arasında döner durur. Bu onlar için hep kurban pozisyonunda oldukları bir pembe dizi gibidir.

Ayrıca Bakınız: Duygusal Manipülasyondan Korunma Yolları

Bu yazı size birilerini hatırlattı mı? Bu davranış özelliklerinin herhangi birisini kendinizde görüyor musunuz? Kincilik, herhangi bir diğer duyguda olduğu gibi, üstesinden gelinebilir bir duygudur. Sadece onun farkına varmanız gerekir.

Herkesin değişme potansiyeli vardır

Yukarıda bahsedilen davranış özelliklerinden birçoğunun kendinizde bulunduğunu düşünüyorsanız, bunu hayatınızdaki diğer insanlar üzerinden kontrol etmek önemlidir. Onların size söyleyebileceği her şeye karşı açık görüşlü olmaya özen göstermelisiniz.

içine-atmak

Başkalarıyla konuşmak ve bakış açılarınızı paylaşmak hatalı olabileceğiniz durumların farkına varabilmenize yardımcı olur. Bu sizin içinizde neden bir kin duygusu beslediğinizi ve bundan nasıl kurtulabileceğinizi anlamanıza yardım eder.

Bu süreç zor olabilir. Belirttiğimiz gibi, kinci insanlar çoğu zaman öyle olduklarını inkar ederler. Gerçekte öyle olmamasına rağmen başkalarını affettiklerini düşünürler.

Bu yüzden, nasıl dürüst bir öz eleştiri yapabileceğimizi bilmemiz ve sevdiğimiz kişilerin ağzından çıkacak her şeyden hoşlanmayacağımızı önceden kabul etmemiz gerekir.

Ayrıca bakınız: Ağlamanın Yararlarını Biliyor musunuz?

Eğer etrafınızda içinde kin besleyen ya da beslemeye meyilli birilerini tanıyorsanız bilin ki herkesin değişme yeteneği vardır.

O yüzden kinci bir insanın her daim o şekilde kalacağını düşünmeyin. Eğer onlar durumlarının farkına varırlarsa, o şekilde davranmaktan vazgeçebilirler.