Kirpik Uzatmak için Doğal Yöntemler

Her kadın hem çekici hem de güzel olmak ister. Güzel gözlere ve kirpiklere sahip olanlar da daima dikkat çekerler. Ancak kirpiklerinizin hep güzel görünmesini sağlamak da kolay bir iş değildir.
Kirpik Uzatmak için Doğal Yöntemler

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Rimel, makyaj ve diğer güzellik ürünlerinin uzun süreli kullanımı hassas kirpikleri iyice yıpratır ve normalden daha sık dökülmelerine sebep olur. Bu hasarı en aza indirmek için, bugün sizlere kirpik uzatmak için bazı doğal yollarından bahsedeceğiz.

Önerdiğimiz gıdalar

Başınızdaki saç gibi, kirpikler de onlara nasıl baktığınıza bağlı olarak güçlü ya da zayıf olarak uzarlar. Sağlıklı ve dengeli beslenme bu noktada çok önemlidir. Her gün en az beş porsiyon çiğ sebze tüketmelisiniz.

Diğer bir tavsiyemiz ise farklı meyve çeşitleri tüketmektir. Böylece ihtiyacınız olan besin maddelerini yalnızca saçınız ve kirpikleriniz için değil güçlü diş ve tırnaklar için de almış olursunuz.

Beslenmenize eklemeniz gereken son gıda yulaftır. Yulafın içinde bol miktarda silikon bulunur; silikon, kirpik uzatmak için oldukça etkilidir. Diğer yemeklerin içine yulaf eklemesi de oldukça pratiktir. Çorbanıza veya smoothielere yulaf ekleyin ya da hamur işlerinde beyaz unla birlikte kullanın.

Strese veda edin!

stres

Stresli durumlardan uzak kalmaya çalışın. Doğal olarak stresin kirpiklerinizle ne gibi bir ilgisi olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Stresli zamanlar yaşarken, başınızın üstündeki saçların zayıfladığını ve normale göre daha sık döküldüğünü fark etmiş olabilirsiniz.

Aynı şey kirpik uzatmak için de geçerli. Zayıflar ve dökülürler. Görmesi daha zordur ancak saç tellerinizle aynı hızda dökülürler.

Bol bol H Vitamini alın

Biotin olarak bilinen H vitamini kirpiklerinizi güçlendirir ve daha hızlı uzamayı teşvik eder. Bu vitamini belli gıdalarda bulabilirsiniz. B Vitaminlerinden biri olduğu için, aşağıdaki gıdalarda mevcuttur:

 • Muz
 • Sardalya
 • Fındık
 • Badem
 • Maya
 • Tam tahıl

Öğle öncesi atıştırmalığı olarak, aşağıdakilerden atıştırmayı alışkanlık haline getirin:

 • Badem
 • Fıstık

Antioksidanlar ve C vitamini

kivi suyu

Antioksidanlar temelde C ve E vitamininden meydana gelir. Bu vitaminler serbest radikallerle mücadele etmekten sorumludur. Saç ve kirpiklerin çıkmasını ve güçlenmesini desteklerler. Yeterli oranda C vitamini almazsanız, saçınız kurur ve kırılmaya başlar. Bu arada E vitamini kafatasındaki kan dolaşımını arttırır.

Bu vitaminler aşağıdaki gıdalarda bulunur:

 • Narenciye (limon, portakal, mandalina)
 • Kivi (çok yüksek miktarlarda)
 • Avokado
 • Yeşil sebzeler

Narenciye meyvelerini beslenmenize çok kolay dahil edebilirsiniz. Kahvaltıyla beraber bir bardak narenciye suyu içmeniz yeterli! Kirpikleriniz güçlenecek ve bu sırada vücudunuz gerekli besin maddelerinden faydalanacaktır.

Bu yazımıza da bir göz atın: Saç Uzaması için Faydalı 4 Bitki ve Baharat

Yatağa makyajınızı temizlemeden girmeyin

Günün sonunda makyajınızı çıkarmayı unutmayın. Yatmadan önce özellikle rimel ve göz kaleminizi çıkarmanız çok önemlidir. İçlerinde gözlerinizi daha ön plana çıkaran kimyasallar bulunur, ancak uzun süre gözünüzde kaldıkları zaman kirpiklerinizi zayıflatırlar.

Ayrıca rimeli sık sık suyla yıkadığınız yumuşak bir fırça yardımı ile uygulamanız da çok önemlidir. Rimel haricinde gözlerinizi daha da vurgulayan birçok ürün bulunur. Hatta bunların arasında doğal seçenekler de vardır.

Bazılarını yavaş yavaş deneyip ilerlemeye kendi gözlerinizle tanık olun. Kirpiklerin uzamasını görmenin neredeyse imkansız olduğunu unutmayın.

Zeytinyağı

zeytinyağı

Zeytinyağı kirpikleriniz için doğal krem görevi görür. Her akşam özellikle kirpik diplerine birkaç damla zeytinyağı sürün. Bu işlemi bir iki ay tekrarladıktan sonra kirpiklerinizin daha güçlü ve daha sağlıklı çıktığını göreceksiniz.

Emu yağı

Bir araba için mazot ne demekse kirpikler için de emu yağı aynı anlama gelmektedir. Kirpiklere bol enerji verir ve kalın ve güçlü çıkmalarını sağlar. Emu yağını bir kulak çubuğu yardımıyla kirpik dibinden ucuna doğru uygulayın. Bu yağ genel olarak harika bir kozmetik ürünüdür.

Bu sebeple yalnızca gece kullanımı ile sınırlamamalısınız. Güç içinde de uygulayabilir ve gözlerinizdeki ekstra ışıltının keyfini çıkarabilirsiniz.

Vazelin

Vazelin kirpik uzatmak için etkili bir kremdir. Geceden sürüp bırakabilir ya da 15 dakika sonra durulayabilirsiniz. Zeytinyağı gibi, kirpiklerinizin dibine ve göz kapaklarınıza uygulayın. Birkaç hafta içinde sonuçları göreceksiniz.

Bu tedavilerin size faydasının olmasını umuyoruz, ancak genel olarak kirpiklerinizin ve tüm vücudunuzun faydalanabilmesi için bunları iyi bir beslenmeyle birleştirmeniz gerektiğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Almohanna, H. M., Ahmed, A. A., Tsatalis, J. P., & Tosti, A. (2018). The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatology and Therapy, 9(1), 51–70. https://doi.org/10.1007/s13555-018-0278-6
 • Araújo, L. A. de, Addor, F., & Campos, P. M. B. G. M. (2016). Use of silicon for skin and hair care: an approach of chemical forms available and efficacy. Anais Brasileiros de Dermatologia, 91(3), 331–335. https://doi.org/10.1590/abd1806-4841.20163986
 • Farooq, M. A., & Dietz, K.-J. (2015). Silicon as Versatile Player in Plant and Human Biology: Overlooked and Poorly Understood. Frontiers in Plant Science, 6, 994. https://doi.org/10.3389/fpls.2015.00994
 • Hodson, M. J., White, P. J., Mead, A., & Broadley, M. R. (2005). Phylogenetic Variation in the Silicon Composition of Plants. Annals of Botany, 96(6), 1027–1046. https://doi.org/10.1093/aob/mci255
 • Jurkić, L. M., Cepanec, I., Pavelić, S. K., & Pavelić, K. (2013). Biological and therapeutic effects of ortho-silicic acid and some ortho-silicic acid-releasing compounds: New perspectives for therapy. Nutrition & Metabolism, 10(1), 2. https://doi.org/10.1186/1743-7075-10-2
 • Liu, N., Wang, L. H., Guo, L. L., Wang, G. Q., Zhou, X. P., Jiang, Y. et al (2013). Chronic restraint stress inhibits hair growth via substance P mediated by reactive oxygen species in mice. PLoS One, 8(4): e61574. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0061574
 • Shatalebi, M. A., & Rafiei, Y. (2014). Preparation and evaluation of minoxidil foamable emu oil emulsion. Research in Pharmaceutical Sciences9(2), 123–133. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4311290
 • Wickett, R. R., Kossmann, E., Barel, A., Demeester, N., Clarys, P., Vanden Berghe, D., & Calomme, M. (2007). Effect of oral intake of choline-stabilized orthosilicic acid on hair tensile strength and morphology in women with fine hair. Archives of Dermatological Research, 299(10), 499–505. https://doi.org/10.1007/s00403-007-0796-z

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.