Kız Kardeş Bir Dosttan Ötedir, O Kalbimizin Yarısıdır

Sürekli iletişimde olmadığımız dönemler geçirsek de gerçek şudur ki kız kardeşimiz ihtiyacımız olduğu zaman yanımızda olacaktır. Her zaman orada olacaklarına güvenebiliriz. 

Kız kardeş arkadaştan ötedir. Onlarla aramızdaki bağ ailenin de ötesine geçer. Her zaman güvenebileceğimiz hiç bir zaman sarsılmayacak bir sütun gibidirler.

Farklılıklarımız, kavga, yarış, giysi paylaşma, kıskançlığı saklama ile geçen çocukluğumuz ve ergenlik yıllarımıza rağmen, zaman bizlere ne olursa olsun bu bağın ne kadar önemli olduğunu öğretti.

Genelde gerçek ailenin seçilen aile olduğunu ve genetik bağların paylaşımına gerek olmadığı söylenir. Bu doğrudur, hepimiz bunu biliyoruz. Ancak kız kardeşler arasındaki bağ çoğu zaman kurulan bütün diğer bağlardan daha kuvvetlidir. 

Bu kız kardeş sahibi olanların bilme şansına eriştiği yakın biyolojik ve duygusal bir bağdır, bunu deneyimleyenler bunun hayatlarında çok özel bir hazine olduğunu bilirler.

Kız kardeşler, aileyi aşan bir bağ

Belki de kız kardeşinizle konuşmadığınız bir dönem geçirdiniz. Hayat bazen bizleri kibirin büyük rol oynadığı garip noktalara götürebilir veya anlık sinirlenmelerle anlaşmazlıklar oluşabilir. 

Ancak mesafe, kızgınlık ve kırgın kalplere rağmen ayrı kalmak bizler için çok zordur. Günün sonunda o kişi, küçük veya büyük kız kardeşimizdir ve olabilecek en iyi şekilde bize yol gösterir.

Bir telefon, birkaç gülüş, ortak bir anı ve kopmayacak bir bağ yenilenir, tüm o mesafeye ve ağır sözlere rağmen.

Gelin kız kardeşler arasında kurulan bu özel bağa beraber göz atalım. 

uc-kizkardes

Aynı şekilde büyütülürler ama farklı kişiliklere sahiptirler

Bazen aynı eğitimi almalarına, neredeyse aynı şeyleri yaşamalarına rağmen sonunda kız kardeşler birbirinden bambaşka kişiler olur. 

  • Bize kişisel alanımızı korumayı, sesimizi duyurmayı ve kendimiz için en iyi olanı seçmeyi öğreten asi ve tepkili tipler vardır.
  • Diğer kız kardeşler, tam zıttı, çok sakindir ve bizi rahatlatan bir sığınak sağlarlar. Onların desteği ile kötü bir gün geçirirken duyulduğumuzu ve anlaşıldığımızı hissederiz.

Kardeşler hiç bir zaman aynı kişiliğe sahip olmaz. Çocuklar hiç bir zaman ebeveynlerinin kopyası değildir. Kardeşler genelde farklı ilgi alanlarına sahiptir ve aynı durumlara kendilerine özgü tepkiler verir.

Bu kardeşlerin bir çok durumda birbirlerini tamamlayarak büyümelerine yardımcı olur.

Okumanızı tavsiye ettiğimiz bir başka yazı: Beni Yargılayan Kendini Benim Yerime Koymalı

Kelimelere ihtiyaç olmadığı zaman

Genelde kız kardeşinize bir şeyin yanlış olduğunu söylemenize gerek yoktur. O, bunu yüzünüze bakarak anlayabilir. Duygusal bağlar, kanbağı ve deneyim kız kardeşin neredeyse anında bir şey olduğunu anlamasını sağlar.

Bu yakınlık ve samimiyet bize rahatlık verir.

Hepimizin arkadaşları, eşleri ve aileleri vardır, ama bir kız kardeş hikayelerini ve deneyimlerini bizle paylaşır, bizi anlar ve bize nasıl yardımcı olacağını bilir.

Bu yazıyı da okuyun: Sarılmak Bazen Ruhunuzu Rahatlatmak İçin İhtiyacınız Olan Tek Şeydir

Farklılıklar veya mesafeler fark etmez

kizkardesler-sarap

Bir okyanusun, denizin veya dağların aramızda olması fark etmez veya kendi ilişkilerimize ve yollarımıza gitmiş olmamız da.

Bir kız kardeşin endişesi ve ilgisi her zaman orada olacaktır. Bu doğaldır ve içgüdüseldir. Telefonlar, mesajlar… Her zaman kalbinizin diğer yarısına destek vermek ve onlarla olmak için bir yol vardır.

Kimse gerçeği size kız kardeşiniz gibi söyleyemez

Yıllar geçebilir veya beraber geçirilebilir ama her zaman kız kardeşinizin size doğruyu söyleyeceğini, gerçeklerin üstünü örtmeyeceğini bilirsiniz.

  • Bir kız kardeş hiç bir zaman aşağılamaz, ve bizi sahte genellemelerle rahatlatmaya çalışmaz. O, ciddiyetin ve dürüstlüğün aile olmaktan geldiğini bilir ve hiç şüphesiz ondan bu dürüstlüğü her zaman bekleyebilirsiniz.
  • Bir kız kardeş her zaman arkadaştan ötedir çünkü onunla bir arkadaşla yaşabileceğinizden çok fazla şey yaşamışsınızdır. Çocukluk deneyimleri, bazen karmaşık olan gençlik problemleri sırasında onun desteğini alırız ve paylaştığımız olgunluk düzeyi beraber kazanılmış kişisel bir zaferdir ve izini bırakır.

Kalpteki izini…

Kardeş Bağı Kalpten Gelir yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Eğer şimdi kız kardeşiniz ile aranızda mesafe varsa, küçük rahatsızlıklardan dolayı görüşmüyorsanız, kibirinizi yutun. Buna kesinlikle değmez.

Hayat düşündüğümüzden daha basittir ve kız kardeşin desteği her gün zevk almamız gereken özel bir hediyedir.