Koka Yaprağı Çayı Ve Sağlığa Şaşırtıcı Yararları

Mate olarak da bilinen koka yaprağı çayının kahveye benzer uyarıcı etkileri vardır. Aynı zamanda, yemekten sonra sindirimi kolaylaştırmak için de tüketilir.
Koka Yaprağı Çayı Ve Sağlığa Şaşırtıcı Yararları
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Sağlık açısından faydaları dolayısıyla koka yaprağı çayı gittikçe popülerleşmektedir. And Dağları çevresindeki ülkeler için olan sembolik değerinin yanında, bu çayın kahveye benzer uyarıcı bir etkisi de vardır. Bu makalede koka çayı yaprağının iyileştirici özelliklerini keşfedin.

Koka yaprağı nedir?

pazarda koka

Koka yaprağı (Koka ağacı) And Dağları bölgesindeki Bolivya ve Peru’ya özel bir bitki olmasına rağmen Kolombiya, Ekvador, Şili ve Arjantin’de de görülmektedir.

Bu ülkelerde mate ya da koka çayı olarak bilinen çay, bu bin yıllık, sihirli ve tıbbi bitkiden elde edilir. Uyarıcı etkisi kahveninkine benzer ve aynı şekilde genelde yemekten sonra biraz bal ya da şekerle sindirimi kolaylaştırması için tüketilir. 

Doğal bir uyaran olsa da koka yaprağı çayı eksitan değildir, bu yüzden, günün herhangi bir saatinde gerginlik ya da uykusuzluğa sebep olacağı  endişesine düşülmeden tüketilebilir.

Yasal bir ürün müdür?

Bu içecek, sağlık için herhangi bir yan etkisi olmadığı için öncelikle dağ tutması ya da yükseklik tutmasına karşı tüketilir.

Koka kana ve beyne oksijen akışını artırmak için çiğnenerek tüketilmiştir. “Chaqchada” denen ürün, topaklanıncaya kadar çiğnenir ardından kurutulup sigara gibi içilebilir.

Bu noktada, koka yaprağı çayının tüketiminin yasal olduğunu belirtmeliyiz. Yapraktaki kokain miktarı çok az olduğu için (%0.1 ile 0.8 arasında) zehirlenmeye ya da bağımlılığa sebep olmaz.

Sağlık için faydaları

elde koka yaprağı

Koka yaprağı vitamin (A, B1, B2, B3, C ve E) ve mineral (kalsiyum, fosfor, demir, sodyum ya da potasyum) açısından zengindir. Ayrıca aralarında kokainin de bulunduğu on dört alkaloid içerir.

Koka yaprağı çayı tüketmenin sağlık açısından faydalarını aşağıda sıraladık:

 • Tansiyonu düzenler ve kan ve beyne giden oksijen seviyesini artırır.
 • Solunum sistemini uyarır.
 • Sindirimi ve gazın dışarı atılmasını kolaylaştırır. Unu ve şekeri iyi sindiremeyen insanlara oldukça faydalı olacak şekilde karbonhidrat metabolizmasını da düzenler.
 • Barındırdığı sütün içinde bulunandan fazla kalsiyum miktarı sayesinde halsizliği ve kemik erimesini önler.
 • Demir eksikliği anemisi ile savaşır.
 • Ağrı kesici özelliği sayesinde romatizma ve eklem yangısından kaynaklı ağrıları azaltır.
 • Karaciğerin fonksiyonlarını artırıp kanı toksinlerden arındırır. Koka çayı tüketimi ciğerde biriken yağı azaltarak bu yağları enerjiye dönüştürür.
 • Diüretik özelliği sayesinde su tutulumunu önler.
 • Dikkati, konsantrasyonu ve hafızayı güçlendirir, fiziksel dayanıklılığı artırır.
 • Beslenmenin etkisini yok etmeden beslenmeyi düzenlediği için obezite ve bulimiyayı önler.
 • İdrar yollarını temizleyerek enfeksiyon oluşumunu engeller. Astrenjan özelliği sayesinde ishale iyi gelir.
 • Yüksek kolesterol ve trigliserit seviyesini düşürür.
 • Erken yaşlanmayı önler.
 • Bağırsak florasını güçlendirir ve sonuç olarak bağışıklık sistemini sağlamlaştırır.

Neyi sembolize eder?

Koka, İnka kültüründe kutsal bir bitkidir. Peru’nun yerlileri kehanet ya da oruç ve ritüeller yoluyla bir şeyleri öngörmeyi başarmak gibi gizemli yetilerin ortaya çıkması için bu bitkiyi tüketmişlerdir.

Bedene bütünsel olarak, yani fiziksel ve ruhsal olarak iyi gelir.

Koka yaprağı çayı nasıl hazırlanır?

demli koka çayı

Yaprakları direkt olarak ya da ayrı poşetlerde kullanabilirsiniz:

Direkt olarak

 • Kaynaması için suyu doldurup kaynadığında bir bardak çay için 5 ya da 6 yaprak koka bitkisi ekleriz.
 • Maksimum 5 dakika demlenmesini bekleyin.
 • Demlendikten sonra çayı süzüp biraz bal ya da şeker ekleyerek tüketebilirsiniz.

Poşet çay olarak

 • Kaynamış suya poşet çayı ekleyerek 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyin.

Aynı şekilde, koka yaprağı sulu yemeklere ekleyebileceğiniz toz formda da satılır.

İlginizi çekebilir ...
Bach Çiçekleri Terapisi Basit Bir Şekilde Nasıl Öğrenilir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bach Çiçekleri Terapisi Basit Bir Şekilde Nasıl Öğrenilir?

Birçoğumuzun Bach çiçekleri terapisi hakkında bilgisi vardır. Muhtemelen bu yöntemin, duygusal bir sorunu çözmede işe yaradığını duymuşsunuzdur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bailey BA. Purification of a protein from culture filtrates of Fusarium oxysporum that induces ethylene and necrosis in leaves of Erythroxylum coca. Phytopathology, 1995 – apsnet.org
 • Gonzales-Carazas EF, Melgarejo-García GC, Chávez-Conde LK, Arellán-Bravo LJ, Carbajal-Lázaro E, Cabrera-Gómez YA, Quiróz-Sáenz GM, García-Antúnez IN, Llanto-Aguirre M, Choque-Nolasco FG. Efecto terapéutico del extracto etanólico de Erythroxylum coca spp. en anemia ferropénica inducida en ratas Holtzman macho. An. Fac. med. Lima 2013;74(1)

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.