Kokulu Çiçekler ile Küçük Bir Bahçe

Bir bahçe tüm duyular için bir zevk olmalıdır. Bu yazıda, bahçeniz için beş güzel ve kokulu çiçek hakkında bilgi edinin.
Kokulu Çiçekler ile Küçük Bir Bahçe

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hayattaki en iyi şeylerden biri dışarı çıkmak ve güzel kokulu çiçeklerle dolu bir bahçenin kokusunun tadını çıkarmaktır. Aslında, bahçeler sadece gözlerimize değil aynı zamanda koku alma duyusu gibi diğer duyularımıza da keyif verir. Bunu da aklımızda tutarak, küçük (veya büyük) ve hoş bir bahçe oluşturmak için en sevdiğiniz noktaya ekebileceğiniz beş güzel çiçek hakkında bildiklerimizi size anlatmak istiyoruz. Not almaya hazır mısınız?

Bahçenizi tasarlarken, ne kadar küçük olursa olsun, bazı şeyleri aklınızda tutmanız önemlidir. Evet, renkler güzeldir ve çok önemlidir. Ancak, gerçekten güzel bir bahçe tasarlamak için onu estetiğin ötesine taşımalısınız. Tüm duyularınızı tatmin ettiğinizi düşünün. Sonuçta, eğer gerçekten hoşunuza giderse, etrafınızdakiler de sevecektir.

Başlamadan önce mevcut iklimi ve sahip olduğunuz toprak türünü dikkate alın. Bahçenizde sahip olacağınız bitki seçkisine karar verirken bunlar çok önemlidir. Ayrıca, istediğiniz sonuçları elde etmek için tutarlı bir düzenleme de vazgeçilmezdir.

Daha fazla ilerlemeden, seçtiğiniz çiçeklerin kokusunun ne kadar önemli olduğunu belirtmeden edemeyeceğiz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bir bahçe yalnızca görsel olarak çekici değildir, aynı zamanda burunlara da hoş gelir. Bu yüzden, her sabah uyandığınızda koklayacağınız beş kokulu çiçek önerimizi not edin ve onların duyularınız üzerindeki etkilerinin tadını çıkarın.

Bahçeniz İçin Kokulu Çiçekler

Leylak

kokulu çiçekler içinden leylak

Genel olarak leylak olarak bilinen Syringa vulgaris, bahçenize muhteşem bir renk katmakla kalmaz, aroması da bahçenizi çeşitli anılar ve duygular ile istila eder.

Leylakları bulmak çok kolaydır. Bunları çoğu fidanlıkta veya bahçe merkezinde kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca, tohumları muhtemelen yerel markette de satılmaktadır. Bu çiçekler ilkbaharda açarlar ve ortaya çıktıklarında o taze temiz aromayı verirler. Buna ek olarak, leylakları büyütmek çok kolaydır. Aslında, neredeyse her türlü iklimde ve toprakta yaşayabilirler. Yine de derin ve nemli toprakları tercih edin çünkü kökleri nemi tercih eder.

Son olarak, tavsiyemiz onları ilkbaharda dikmenizdir. Köklenmelerinin biraz zaman alacağını unutmayın, bu yüzden sabredin.

Gül

Ah, tüm bahçelerin kraliçesi, gül. Bu aynı zamanda oldukça karakteristik kokuya sahip bir çiçektir. Rosaceae ailesi yüzlerce gül türünü kapsar, ancak hepsi kokuludur ve duyularınızı memnun edecektir. Ayrıca gül yıl boyunca açar.

Gül çalısı ekecekseniz, bitkiler arasında yeterince boşluk bırakmayı unutmayın. Bu şekilde, yapraklarının güneş ışığı ve yeterince oksijen alabilmesini sağlayacaksınız. Ayrıca, onları düzenli olarak budayın ve her şeyden önce bir sulama kaynağından yoksun olmadıklarından emin olun.

Lavanta

lavanta bahçesi

Lavanta, bahçenize başka bir tanıdık taze ve temiz koku getirecek. Ayrıca, mavimsi çiçekleri küçük bahçenize canlı, renkli bir mozaik katacaktır. Bitki, Nisan ayından Temmuz ayına kadar çiçek açar, aynı zamanda kendi losyonlarınızı, sabunlarınızı ve kozmetik ürünlerinizi yapmak için kullanabileceğiniz karakteristik aromatik yağa da sahiptir.

Bu bitkinin kokusunu en iyi şekilde kullanmak için onu güneşli bir yere dikmeniz gerekir. Soğuktan da korunacağı bir yer seçin. Ayrıca, bu bitki çok fazla bakım gerektirmez. Aslında, onu sıcak zamanlarda sulamak ve aşırı soğuklardan korumak yeterli olacaktır.

Kokulu Çiçekler: Sümbül

Hyacinthus orientalis olarak da bilinen Sümbül, bir başka popüler kokulu çiçektir. Ayrıca, biliyor musunuz? Pek çok farklı renkte sümbüller vardır, bu nedenle bahçenizi yoğun renklerle doldurmak için farklı renklerden olanları karıştırıp eşleştirebilirsiniz. Bu bitki çok canlı çiçeklerle süslenmiş bir değnek benzeri sap üreten birkaç yıllık ve soğanlı bir bitkidir.

Bakımı açısından, onları sık sık sulayın ve sulamayı hiç ihmal etmeyin. Aslında, saksısının altına bir tabak koyarak sürekli nemli bir toprak sağlamak iyi bir fikir olacaktır.

Hanımeli

Listemizin sonunda, bir tırmanıcı bitki olan, hanımeli bulunuyor. Bu bitkiyle, alan sorunları hakkında endişelenmenize gerek kalmaz, çünkü fazla büyümez. Aroması karakteristik olarak tatlıdır. Ayrıca, sonbaharda çiçek açar. Şekli çan gibidir.

Bu hoş kokulu çiçeklerin bakımı oldukça kolaydır. Aslında, kısmen gölgeli bir alanda hayatta kalabilirler, aynı zamanda tam güneşte hızlı ve güçlü bir şekilde büyüyebilirler. Her 3 ila 4 günde bir sulayın. Son olarak, aşırı soğuklara da dayanabilirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.