Gözleriniz Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

Göz renginizin genetik olarak ve vücudunuzdaki melanin miktarıyla belirlendiğini biliyor muydunuz?
Gözleriniz Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey
Grecia Morillo

Yazan ve doğrulayan Doktor Grecia Morillo.

Son Güncelleme: 19 Eylül, 2022

Gözler ruhun penceresidir. Durum böyle olunca gözleriniz ve nasıl çalıştıkları, gözleriniz belli bir renkse bunun ne anlama geldiği ve gözlerinizin bilmeyeceğiniz diğer yönler hakkında en önemli bilgilere sahip olmalısınız.

Duygular, ruh halleri ve diğer şeylerin yanı sıra, gözlerimiz vücudumuzun birçok yönünü deşifre eder.

Gözlerimiz, her bir duygumuzu yansıttıkları için eşsizdirler ve bu onları yüzümüzün en önemli parçalarından biri yapar.

Gözleriniz hakkında bilmediğiniz her şeye aşina olun ve vücudun ölçülemez derecede yararlı bu kısmının tüm harikalarını keşfedin.

Gözleriniz ile ne yapabilirsiniz?

  • Görsel görüntüleri algılayabilirsiniz
  • Ruh halinizi yansıtırsınız
  • Gördüğünüz ışığı ayarlarsınız
  • Hareket ile oküler kasları çalıştırırsınız

Gözlerin hakkında bilmediğiniz 5 şey

1. İçeride görmek

gözleriniz sağlıklı mı

Yüz özelliklerimizin bir bölümünü oluşturan fizyolojik özelliklerden biri olmanın yanı sıra gözler, görüntülerini retinaya yansıtarak dıştaki nesneleri görmemize izin verir.

Bununla birlikte, temel işlevleri birçok başka yönü kapsar ve hatta her insanın ruh halinin en iyi yansımasıdır, çünkü melankoli, hassasiyet, mutluluk, üzüntü gibi duyguları ifade ederler.

2. Tıpkı kameralarda olduğu gibi, gözler de megapiksel cinsinden ölçülür

Bir TV veya kameranın megapikselini her zaman soran insanlardan biriyseniz, muhtemelen gözlerin bu kadar net ve en iyi kalitede görmelerini sağlayan ne olduğunu kendinize sormuşsunuzdur.

İnsan gözünün 576 megapiksel olduğu ortaya çıktı.

Gözleriniz her türlü mevcut görüntü teknolojisini aşacak şekilde tanımlanmış bir sistemdir ve en iyi görüşü sunarlar, özellikle de netliği değiştiren herhangi bir kusuru olmayan kişilerde.

3. Gözleriniz çeşitli renklerde olabilir

renkli gözler

İris, göz renginizi etkiler ve irisin sadece tek bir renkte olmadığı bilinen bir gerçektir. Kalıtım ve genetik koşullara bağlı olarak bir insanın sahip olabileceği çok çeşitli renk tonları vardır.

İrisin rengini tam olarak belirleyen şeyin ne olduğunu çözen belli bir unsur vardır. Bu tamamen bir insanın vücudunda sahip olduğu melanin miktarına bağlıdır.

Melanin sadece cildimizin ve saçlarımızın renginden değil, gözlerimizden de sorumlu olan doğal bir pigmenttir.

İris boyunca ışığı yayan melanin, göze kahve rengi katacak kadar koyu bir ton olabilir. Ancak, sonuç olarak gözler yeşil, mavi veya bal renginde ise bu daha hafif olduğu anlamına gelir.

4. Alkolizm belirtisi ve gözleriniz

Garip gözükse de, gözlerinizin tonu alkol alışkanlığınızın da bir işareti olabilir.

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, gözün irisine yansıyan renk alkolizm için iyi bir göstergedir.

5. Gözbebeğiniz genişler ve daralır

göz bebeği

Bu, muhtemelen gözlerin hakkında bilmediğimiz başka bir merak konusudur. Basit bir ışık parlamasıyla, gözbebeğinizin sürekli olarak nasıl büyüdüğünü ve daraldığını görebilirsiniz.

Gözünüze daha güçlü bir ışık tuttuğunuzda, gözbebeğinin ani tepkisi kısılmaktır. Işık ortadan kalktığında tersi yönde tepki verir.

Çevremizde var olan muazzam miktarda ışığa maruz kalırken, gözlerimiz, görüşümüzü etkilemeden veya bir şeyleri görme biçimimizi değiştirmeden kendilerini herhangi bir çevreye uyarlamak için ışığa farklı tepkiler verirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.