Kolay Uygulanan Günlük Güzellik Sırları

Kolay Uygulanan Günlük Güzellik Sırları

Son Güncelleme: 26 Eylül, 2018

İstediğimiz sonuçları neredeyse hiçbir zaman vermeyen bakım ürünlerine çok fazla para harcarız. Bu durum sıklıkla başımıza gelir. Neyse ki günlük bakımınızdaki temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek, kolay uygulanan günlük güzellik sırları vardır.

Bu yöntemlerin hem ekonomik hem de etkili olduğunun garantisini veriyoruz. Gelin birlikte göz atalım.

Kolay Uygulanan Günlük Güzellik Sırları

1. Güne Soğuk Bir Duşla Başlayın

duş alan kadın

Endişelenmeyin, suyun “çok soğuk” olmasına gerek yoktur; ancak en azından ılık olmalıdır. Burada önemli olan, suyun sizi üşütmesi gerektiğidir. Çünkü soğuk duş, güne başlamanın harika bir yoludur.

Soğuk su; kan dolaşımını etkinleştirir, ciltteki ton farklılıklarını giderir, bağışıklık sistemini uyarır, bacak ağrılarını dindirir, varisli damarlar da kan dolaşımını etkinleştirir ve cildin esnekliğini artırır.

Gece yatmadan önce rahatlamak için sıcak bir duş almak gibisi yoktur; ancak sabah alacağınız kısa, soğuk bir duştan sonra çok daha canlı ve sağlıklı görünürsünüz.

2. Göz altı Morlukları için Endişelenmeyin!

göz torbaları

Göz altı morlukları, herkesin şikayet ettiği bir durumdur. Sabah kalkarsınız, aynaya bakarsınız ve o yorgunluk ve mutsuzluk hissi veren, can sıkı göz altı morluklarını görürsünüz.

Zayıf kan dolaşımı ve vücutta sıvı toplanması, ten renginizi değiştirir. Peki, bu konuda ne yapabilirsiniz?

Endişelenmeyin, bu sorunu işe gitmeden veya güne başlamadan önce çabucak çözebilirsiniz.

 • Buzdolabına iki tane kaşık koyup on dakika bekletin.
 • Bu sırada, iki dilim salatalık kesip gözlerinizin üzerine koyun. Salatalık, kan dolaşımını etkinleştirir ve ciltteki ton farklılıklarını giderir.
 • 10 dakika sonra, iyice soğumuş olan kaşıkları göz altlarınıza koyup 10 saniye bekletin.
 • Daha sonra, 10 saniye bekleyip kaşıkları tekrar göz altlarınıza koyun.
 • Bu işlemi beş kez tekrarlayın. Böylelikle iltihabı azaltarak morlukları ortadan kaldırmış olacaksınız.

3. Saçlarınıza Hacim ve Parlaklık Kazandırın

hindistan cevizi yağı

Bazı sabahlar, saçlarınızın mat, cansız, kuru ve kötü göründüğünü fark edersiniz. Böyle bir durum başınıza en az bir kez gelmiştir.

Şüphesiz ki, dışarı çıkmadan önce saçlarınızın biraz daha güzel görünmesini istersiniz. Bunun kolay ve uygun fiyatlı bir çözümü vardır: Hindistan cevizi yağı ve doğal yoğurt maskesi.

Evinizde bu maskeyi hazır bulundurursanız, sabahları çok daha çabuk hazırlanırsınız.

 • Bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile doğal yoğurdu karıştırın. Bu maske, canlandırıcı ve antioksidan özelliği sayesinde saçlarınızı onarıp mükemmel bir şekilde parlamasını sağlayacaktır.
 • Hazırladığınız maskeyi saçınızda 15 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.
 • Daha sonra yarım su bardağı elma sirkesi ile yarım su bardağı suyu karıştırarak saçlarınıza uygulayın.
 • Bu karışımla saçlarınıza 10 dakika masaj yapıp tekrar durulayabilirsiniz. Sonuç mükemmel olacaktır.

4. Yüzünüze Parlaklık Kazandırın

pürüzsüz cilt

Sabah aynaya bakarsınız ve yorgun, mat ve soluk bir yüzle karşılaşırsınız. Peki bu durumdan nasıl kurtulabilirsiniz? Endişelenmeyin, şimdi size günlük güzellik sırları arasında yerini almış ve her gün kolayca uygulayabileceğiniz çok basit bir ipucu vereceğiz.

Mideniz ağrıdığında, yorgun olduğunuzda ya da herhangi bir sebepten dolayı kötü hissettiğinizde papatya çayı içebilirsiniz. Ancak papatya çayını yüzünüzdeki yorgunluğu geçirmek için de kullanabilirsiniz. Bunun için hem çok kolay, hem de çok etkili bir tarifimiz var.

Bu tarif cilde parlaklık, canlılık ve ihtiyacı olan nemini kazandırır. Nasıl mı hazırlanır? Çok basit.

 • Çaydanlıkta bir fincan suyu kaynatın, içine iki poşet papatya çayı atın ve kaynamaya başlayınca altını kapatıp demlenmesini bekleyin.
 • Soğuyunca tonik gibi yüzünüze sürün.
 • Biraz bekletin ve suyla durulayın.

Bunun yanı sıra, sağlıklı beslenmenin de cilt sağlığınızı düzelteceğini belirtmemiz gerekir. Bu yüzden, beslenmenizde bol miktarda B ve C vitaminine yer vermelisiniz.

Bu vitaminleri portakal, limon ve greyfurt suyundan, kivi ve çilekten ve yeşil yapraklı sebzelerden alabilirsiniz. Beslenmenizin de güzelliğinizin bir yansıması olduğunu unutmayın.

5. Uyandığınızda Nefesinizin Kötü Kokmasını Engelleyin

ağız kokusu

Bu durum özellikle sabahları başımıza gelebilir. Ağzınızda tuhaf bir tat olur ve nefesinizin kötü koktuğunu fark edersiniz. Ancak hazırlanmak için çok az zamanınız vardır ve birkaç dakika sonra evden çıkmanız gerekiyordur.

Böyle bir durumda beş dakika boyunca kişniş veya nane yaprağı çiğneyebilirsiniz. Bu bitkiler antibakteriyeldir ve nefesinizdeki kötü kokuyu gidermenize yardımcı olur.

Bahsettiğimiz bu kolay uygulanan günlük güzellik sırları sayesinde evden ışıldayarak çıkacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Scully, C., & Greenman, J. (2008). Halitosis (breath odor). Periodontology 2000. https://doi.org/10.1111/j.1600-0757.2008.00266.x
 • Palomar Llatas, F., Fornes Pujalte, B., Arantón Areosa, L., & Rumbo Prieto, J. M. (2013). Envejecimiento cutáneo y dermatoporosis. Enfermería Dermatológica.
 • Laura Garces. (2011). Hierbabuena: propiedades y usos en la Salud y Belleza.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.