Varisli Damarlar için Egzersizler

Varisli Damarlar için Egzersizler

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Varis uygun şekilde tedavi edilmezse, ciddi bir sağlık sorunu haline gelebilir. Bu yüzden aşağıda, varisli damarlar için iyi gelen bazı egzersizler göstereceğiz.

Varisli Damarlar İçin Tavsiye Edilen Egzersizler

Varis, en yaygın dolaşım bozukluğu hastalıklarından biridir. Özellikle kadınlarda görülse de erkeklerde de rastlanabilir. Genellikle varis, damarların genişlemesi sonucu oluşur ve düzgün kan dolaşımını imkansız hale getirir.

Aşağıdaki egzersizler, var olan varislerden kurtarmaya yardımcı olmasının yanı sıra, varis oluşumunu önlemede de çok faydalıdır. Ancak durumunuza göre bir uzmana görünmeniz gerekir.

Sizinle uygun şekilde ilgilenecek ve sorununuza çözüm getirecek kişi, bir doktordur. Aşağıdaki önerileri uygulamak oldukça basittir ve çoğu evde uygulanabilir.

Yürüyüş

Varis oluşumuna yol açan en yaygın faktörlerden biri hareketsiz bir yaşam tarzıdır.

Uzun süre oturmak veya ayaklarınızı hareket ettirmemek, dolaşım bozukluklarına yol açabilir ve zamanla varis oluşumuna sebep olabilir. Bu yüzden, yapılabilecek en faydalı ve basit şeylerden biri bacaklarınızın aktif olmasını sağlayacak egzersizlerdir.

yürüyüş

Bu bağlamda, yürüyüş mükemmel bir seçenektir.

Her gün en az bir saat yürümek, kan dolaşımını hızlandırmak için çok faydalıdır ve varis oluşumu riskini azaltır.

Ayrıca yürüyüş, formunuzu korumak ve kilo vermek için harika bir egzersizdir. Bu yüzden, bir parkta yürüyüş yapabilir veya markete yürüyerek gidebilirsiniz.

Esneme

Faydalı ve yapılması kolay olan diğer bir egzersiz, esnemedir. Bir sandalyeye oturun, topuklarınızı sağlamca yere basın, ayaklarınızın ön kısmını yukarı kaldırıp indirin ve daha sonra topuklarınızı kaldırıp indirin.

Aslında bu egzersiz, yürürken ayaklarınızın yaptığı hareketin taklididir. Tek farkı, sırayla yapılmaması. Bu egzersizi, her ayak için 20 kez tekrarlayın.

Pedal çevirme

bisiklet sürmek

Bisiklet sürmek veya pedal çevirme hareketi yapmak da harika bir seçenektir.

Normal bisiklette, egzersiz bisikletinde veya sırtüstü yatıp ayakları yukarı kaldırarak yapılabilir.

Normal bisikletle yaptığınızda, gezintiye çıkma fırsatınız ve dönüş yapma gibi daha karmaşık hareketler yapma şansınız olur. Bu egzersizi evde yapmak istiyorsanız; yere sırtüstü uzanın, bacaklarınızı yerden 45 derece açıyla yukarı kaldırın ve pedal çevirme hareketi yapın.

Döndürme

Bacaklarınızı yukarı kaldırıp dairesel hareketler yapmak, varisi  önlemeye çok yardımcı olur.

Yere sırtüstü uzanın ve bacaklarınızı yerden yaklaşık 45 derece açıyla yukarı kaldırın. Bu pozisyondayken, tek bacağınızı saat yönünde dairesel hareketler yaparak döndürün. 20-25 kez tekrarladıktan sonra aynısını diğer bacağınızla yapın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.