Korku ve Bilmenizi İstemediği 6 Şey

Korkuyla savaşmaktan yorulmadınız mı? Onu hiçbir zaman yenemeyecekmişsiniz gibi mi görünüyor? Gerçek şu ki, korkuya karşı savaşı asla kazanamazsınız, ama kendinizi onunla savaşmak için eğitebilirsiniz.
Korku ve Bilmenizi İstemediği 6 Şey

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Korku ile mücadele etmekten yoruldunuz mu? Hiçbir zaman yenemeyecekmişsiniz gibi mi hissediyorsunuz? İşin gerçeği hiçbir zaman korkuya karşı galip gelemezsiniz ama onunla savaşmak için kendinizi eğitebilirsiniz.

Korkmuş hissetmenin ne kadar çok hasara sebep olduğunu bilirsiniz. Bu hisler sizi geçmişte etkiledi ve korkuyu hissetmeyi bırakmadığınız sürece gelecekte de etkileyecek. Mutlaka, bu hissin üstesinden gelmek için birkaç “yöntem” biliyorsunuzdur, fakat onu ne kadar yenerseniz yenin her zaman daha fazlası için geri döner.

Bu yalnızca sizin başınıza gelen bir şey değildir. Aslında, korku bizim bir parçamızdır ve tehlikeli durumlar karşısında güvende kalmamızı sağlar. Sorun şu ki, zaman içinde bu his normalleşebilir ve özgür iradenizin kontrolünü eline alabilir.

Korku sizi her etkisi altına aldığında bunları hatırlayın. Sonra, etkilerini azaltmak için çalışın.

1. Korku size yalan söyler

Korkunun bilmenizi istediği ilk şey, sürekli yalan söylediği ve sahip olduğunuz her düşünceyle size perişan hissettirdiğidir.

  • Terfi mi istiyorsun? Yalnızca en iyiler terfi alabilir.
  • Hakların için savaşacak mısın? Sana kötü davranırlarsa, bunu hak etmişsindir.
  • Yeni bir fikir mi açıklayacaksın? Sadece seninle dalga geçecekler.

Korku, çok güçlü bir histir. Psikolojik olarak, insanların sahip olduğu en kullanışlı savunma mekanizmalarından biridir. Ancak, korkunun sizin gerçekliğinizi bozmasını izin vermemelisiniz. Ondan kurtulamayacak olsanız da, nasıl davrandığınızı belirlemesini engellemek için korkuyu kontrol altında tutmanız çok önemlidir.

2. Bunu yapabilirsiniz

paris'te konuşan adamlar

Korkunun bilmenizi istemediği bir başka şey, şu anki durumunuz ve getirdiği zorluklar ne olursa olsun, amaçladığınız şeyleri yapabilecek olduğunuzdur. Çoğu insan, korkunun kendini kontrol etmesine izin verir ve zihinlerinin onlara gönderdiği tüm olumsuz mesajları dikkate alır.

Büyük hedeflere ulaşmanın zor olduğu ve çok fazla zaman ve çaba gerektirdiği doğrudur. Ancak, durum bu olmasaydı sonuçlara ulaşmak için motive olmayacaktınız ve süreci öğrenmeyecektiniz.

3. Değişmek için asla çok geç değildir

Ne kadar uzun süre zararlı bir ilişkiye veya arkadaşlığa katlandınız? Ne kadar süredir sizi her şeyden çok heyecanlandıran bir seyahati düşünüyorsunuz? Ne kadar süredir korku yüzünden bunlara katlanıyorsunuz?

Korkunun bilmenizi istemediği bir diğer şey ise ne yaş ne de başka bir durumun değişmek için bir engel oluşturmadığıdır. Bir değişikliğin gerçekleşmesi için, onu sizin gerçekleştirmeniz gerekir.

Eğer gerçekten hayatınızda yanlış giden bir şeyler varsa veya yapmak istediğiniz şeyler varsa, bir eylem planı yaratın. Şimdiden bir hedefiniz var. Şimdi, gerçekleştirmek için gerekli adımları atın.

4. Hayatınızdaki kararları vermek konusunda kimse sizden daha yetkin değildir

bir kadın düşünüyor

Çoğu zaman çok korkutucu olan bir faktör de başkalarının düşünceleridir. Bu, çoğu insan başkalarının hayatı hakkında ya eleştirmek ya da “yardım etmek” adına yorumlar yaptığı içindir. Ancak, hayatınızdaki değişikliklere karar verme hakkına yalnızca siz sahipsiniz.

Eleştirilme korkusu, sizi istemediğiniz durumlara veya sevmediğiniz bir işte çalışmaya mahkum edebilir.  Muhtemelen,  diğer insanlar tarafından fark edilmenizin tek yolunun bu olduğunu sanıyorsunuz, ancak bu doğru olmak zorunda değil.

Sonuçta, her zaman hakkınızda konuşan biri olacaktır çünkü bu insan doğasının normal bir parçasıdır. Ve bu bir sorun değil, çünkü her zaman herkesle iyi geçinemezsiniz. Yapabileceğiniz şey, umutlarınıza ve hayallerinize göre yaşamaktır. Muhtemelen eleştirilmeye devam edeceksiniz, ancak kesinlikle daha mutlu olacaksınız.

5. Geçmişteki hatalarınız geleceğinizi belirlemez 

kız güzel renkli nehir kenarında duruyor

Korkunun bilmenizi istemediği beşinci şey: yaptığınız hatalar geleceğinizi belirleyecek diye bir şey yoktur. Hepimiz hata yaparız ve yapmamamız gerektiğini düşündüğümüz şeylerin yükünü omuzlarımızda taşırız. Bu gayet normal, çünkü hayat yeni şeyler denemek ve kararlar vermektir. Bunları yaptığınızda, hata yapmanız kaçınılmazdır.

Şimdi, bu hatalar hedeflerinize ulaşmanız için doğru yolu bulmanızda size yardımcı olabilir. Yalnızca bir hata yaptığı için denemekten vazgeçen ve bu yüzden de ilerleme kaydedemeyen insanlardan biri olmayın. Bunun yerine, hangi yolu izlememeniz gerektiğini anlamak ve ders çıkarmak için hatalarınızı kullanın.

6. Sizi engelleyen korku değil, kendinizsiniz

Sizi durduran şeyin korku olduğunu mu sanıyorsunuz? Gerçek şu ki, bu doğru değil. Korkunun belirsizliğe ve kuşkuya sebep olabileceği doğru, ancak durmaya devam etme kararını veren sizsiniz.

Korku hissettiğinizde iki seçeneğiniz var:

  • Dikkatinizi korkuya vermek ve şaşırıp kalmak.
  • Korkunun size vermeye çalıştığı uyarıyı dikkate almak, tedbirler almak ve harekete geçmek.

Korkuyu hayatınızda bir engel olarak görmekten vazgeçin, tüm sorumluluğu üzerinize alın. Bunu en kısa sürede yapın. Korku belirsizliğe sebep olsa da, eylemlerinizin sorumluluğunu almanın daha karlı göreceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.