Küçük Gözlü İnsanların Düştüğü 5 Makyaj Hatası

Her insan kendine has fiziksel özelliklere sahiptir. Gözleriniz küçükse eğer, burada belirtilen makyaj hatalarını yapmaktan kaçının.
Küçük Gözlü İnsanların Düştüğü 5 Makyaj Hatası

Tarafından yazılmıştır Paula Heidemeyer

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Her insan kendine özgü fiziksel özelliklere sahiptir: küçük gözler, büyük gözler, ince dudaklar, kalın dudaklar, çıkık elmacık kemikleri, dolgun yanaklar… diye liste devam eder. Makyaj, fiziksel özelliklerinizi ön plana çıkarmanın bir yoludur. Ancak bu yazıda size, size küçük gözlü insanların düştüğü en yaygın 5 makyaj hatasından bahsetmek istiyoruz.

Belki de gözlerinizin daha büyük görünmesini sağlamak için göz farı, göz kalemi ya da rimel kullanmanın bir yolunu arıyorsunuz. Bununla birlikte, bu araçları doğru bir şekilde kullanmasını bilmiyorsanız eğer, hatalar yapabilir ve arzu ettiğiniz etkiyi elde edemeyebilirsiniz.

Eğer gözlerinizin inanılmaz görünmesi istiyorsanız burada paylaştığımız birtakım yararlı ipuçlarını okumaya devam edin.

Küçük Gözlü İnsanların Düştüğü 5 Makyaj Hatası

makyajlı gözler

Küçük gözlü olduğunuzu düşünüyorsanız ve onların daha büyük görünmesi için makyaj malzemelerinden faydalanmayı planlıyorsanız, bu ipuçlarına bir göz atın. Gözünüzün şekli bu noktada çok önemli.

İyi makyaj yapmak, iyi bir teknik ve beceri gerektirir. İnternet’te nasıl makyaj yapılacağını anlatan videolarda çok kolay görünse de, ilk kez kendiniz deneyip başarısız olursanız hayal kırıklığına uğramayın. İyi sonuçlar almak için zaman, sabır ve kaliteli kozmetik malzemelerine ihtiyaç vardır.

1. Hata: gözün iç kısmına göz kalemi sürmek

Gözlerinizin iç kısmına kalem sürmek, aslında, gözlerinizin daha küçük görünmesini sağlar. Bakışlarınıza “daha sert” bir görünüm verir. Bununla birlikte, sadece dış kısmına sürülen kalem gözlerinizin anında daha büyük görünmesini sağlayacaktır.

Ayrıca; çok koyu renklerde göz kalemlerini tercih etmeyin; gözün daha büyük görünmesini yardımcı olan, aydınlatıcı etkide bulunan daha açık renkleri kullanın.

2. Hata: kaşlarınıza şekil verirken çok inceltmek

Kaşlarınız gözlerinizi çerçeveler. Yani küçük gözleriniz varsa, kaşlarınızın şekline dikkat etmeniz gerekir. Daha kalın, şekilli kaşlar istersiniz.

Onları cımbız ya da ağdayla alırken çok ileriye gitmeyin, çünkü ince kaşlar gözlerinizin daha büyük görünmesine yardımcı olmaz ya da dikkat çekmezler. Gerekirse, kaşlarınızın daha hacimli görünmesi için saçlarınızla aynı renkte olan bir kaş kalemiyle boş alanları doldurabilirsiniz.

3. Hata: krem kapatıcılar kullanmak

Sıvı kapatıcılar çok daha iyidir, çünkü yüzünüzde daha eşit bir şekilde yayılır. Artı, ince çizgilerin görünümünü en aza indirir.

4. Hata: yanlış göz farını kullanmak

Göz farı iki ucu da keskin bir bıçak gibidir: makyajınıza yardımcı da olabilir onu mahvedebilir de. Koyu renkte bir göz farı kullanırsanız eğer, gözlerinizin daha küçük görünmesine neden olabilirsiniz.

Birden fazla renk kullanmanız önerilir; ideal olarak bütünlüğü bozmayan renkler. Göz kapağınızın iç kısmı ve gözyaşı kanallarının yakınında her zaman daha açık bir renk kullanın ve derinlik ve hacim katması için gözün dış kısmında daha koyu bir renk kullanın.

5. Hata: kalitesi düşük maskaralar kullanmayın

Maskara sürmek ve birbirine yapışık, üzerinde topaklanmalar olan kirpiklerle karşılaşmak çok sinir bozucudur. Kaliteli kozmetik ürünlerini tercih etmek bu yüzden en iyisidir. Topaklar ve aşırı kalın kirpikler gözlerinizin daha küçük görünmesine neden olacaktır.

kedi gözü makyajı

İpuçları ve başka yaygın makyaj hataları

Son olarak, başka makyaj hatalarından oluşan bir liste derledik.

  • Çok fazla göz farı kullanmak ve dumanlı göz makyajını abartmak. Elde ettiğiniz sonuç, sadece daha küçük  gözlü bir görünüme neden olacaktır.
  • Genel olarak çok fazla makyaj yapmak. Fondöten, göz kalemi, kaşlar, dudak rengi, sahte kirpikler ve benzerlerinde aşırıya kaçmayın. “Azı karar” hala takip edilesi bir söz.
  • Aşağı doğru çizgiler çizmek. Tüm çizgileri bir, dereceye kadar, yukarı doğru yapın; aksi halde üzgün bir görüntü elde edebilirsiniz.
  • Göz kalemini çok kalın çekmek. Bu şekilde ters bir sonuç elde edebilirsiniz, bu yüzden ince ve zarif bir çizgi yaratmaya çalışın.
  • Açık renkler kullanmak fakat onları daha koyu renklerle birleştirmemek. Birbirini bütünleyen renkler daha iyidir; bu durum sadece kıyafetleriniz için değil, aynı zamanda göz makyajınız için de geçerlidir.

Bu ipuçlarını aklınızda tutarsanız, göz makyajınız kusursuz olacaktır. Cildinizin ve gözlerinizin sağlığı buna bağlı olduğu için yüksek kaliteli makyaj ürünleri kullanmayı da ihmal etmeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.