7 Makyaj Hilesi: Harika Bir Görünüş İçin Deneyin

Bu makalede harika görünmenize ve makyaj malzemelerinizi mükemmel şekilde saklamanıza yardımcı olacak makyaj hileleri sunacağız.
7 Makyaj Hilesi: Harika Bir Görünüş İçin Deneyin

Tarafından yazılmıştır Andrea Caillet Bois

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bir makyaj hilesi öğrenmek ve onu uygulamak için profesyonel olmanız gerekmez.

Sunum, bugünlerde yaptığınız her şey için önemlidir. Bununla birlikte, genelde sahip olduğunuz zamana bağlıdır, ki bu da genellikle yetersizdir. Bu nedenle, bu hilelerden nasıl yararlanacağınızı bilmeniz gerekir.

Neyse ki, bu rutin tatlı ve basit olabilir. Buna biraz çaba gösterirseniz, göreceksiniz ki taze ve ışıltılı bir yüze sahip olabilirsiniz.

Aşağıda bahsedeceğimiz 7 makyaj hilesi sizin işinize yaramaya yeter…

Muhteşem Görünmek İçin 7 Makyaj Hilesi

1. Mükemmel bir dokunuşla allık

gülen kadın

Allık, yüze renk veren bir makyaj malzemesidir. Çoğu zaman, bunu uygulamak için kısa zaman harcarız ve yaymaya çalışırız.

Ancak, sonuçta yaptığımız şey makyaj alanını genişletmektir.

Bundan kaçınmak için, yanak üzerinde az miktarda allık kullanmayı öğrenmelisiniz. Kemik yapınızı vurgulayacak ve çok daha çekici bir etki yaratacak bir dokunuş yapmalısınız.

Allık nasıl uygulanır?

 • Fırçanın üzerine aşırı miktarda koymayın. Fazlalık yaratmamak için birkaç kat allık uygulamak daha iyidir. Birçok durumda, yüzünüzü yıkamanız ve tekrar baştan başlamanız gerekebilir.
 • Allık ya da renklendirciyi uyguladığınızda, yanağınızın hemen altından başlayın.
 • Daha sonra, fırçaya daha fazla allık eklemeden, çizgileri hafif dairesel hareketlerle yumuşatın. Yanakların görünümünü öne çıkarmak için, dudaklarınızı büzerek sürebilirsiniz.
 • Fırçayı yaydıktan sonra, yanak hatlarınızda hafif parlatıcı şeridi kullanmaya devam edin. Ancak, bu, aşırı beyaz ya da abartılı görünen bir çizgi olarak kalmamalıdır.
 • Yukarıdaki süreçte kullandığınızdan daha ince bir fırça ile, saç çizginize yaklaştıkça parlatıcı etkiyi azaltın.

2. Cilde Değdirmeden Maskara Kullanmak

maskara ve kirpik

Kirpikler, makyajın en kolay kısmıdır, ama aynı zamanda en göze çarpan yerimizdir. Yine de, birçok kişi maskarayı kötü kullanabilir.

Bu durum temel olarak, insanların maskarayı doğru bir şekilde nasıl dağıtacağını bilmemesinden kaynaklanır. Sonuç olarak, kalın ve abartılı görünür. Ayrıca, uygularken rimelin cilde bulaşmamasını sağlamak zor olur. Size yardımcı olacak profesyonel sırlardan biri şöyledir:

 • Temiz ve kuru bir kaşık alın.
 • Üst kirpiklere maskara uygulamadan önce, kaşığı göz kapağınızın üzerine koyun. Bu kaşık, maskaranın cildinize değmesini engelleyen bir tür koruyucu kalkan görevi görecektir.

3. Mükemmel Şekilde Göz Kalemi Çekmek

Aşağıdaki hile, hepimizin arzu ettiği mükemmel çizgiyi yaratmaya yardımcı olacak. Göz kalemini kedi gibi, Mısırlı ya da gündelik tarzda çekebilirsiniz.

Bunun için sadece biraz yapışkan bant ya da selofan bant parçası gerekir. Bazı insanlar küçük bir cetvel kullanır. En popüler hileyi aşağıda anlatacağız:

 • Bandı kirpiklerinizi izleyerek yapıştırın.
 • Göz kalemi ile bu çizgiyi takip edin.
 • Bandı dikkatli bir şekilde çıkarın.
 • Tamamdır! Şimdi mükemmel şekilde göz kalemi çektiniz.

4. Ruj sürüp uzun süre kalmasını sağlamak

ruj ve kırmızı dudaklar

Rujunuzu daha uzun süre koruyabilmek için, bir parça tuvalet kağıdına, bir fırçaya ve saydam kompakt pudraya ihtiyacınız var. Bu son malzeme, rujun daha uzun süre kalmasını sağlar. Ayrıca rujunuzun lekelenmesini ve cildinize ulaşmasını engeller.

Yapmanız gerekenler:

 • Dudaklarınızı biraz kakao yağı, vazelin ya da benzeri bir nemlendirici ile nemlendirin.
 • Dudaklarınıza kalem çekin ve seçtiğiniz ruj ile doldurun.
 • Fazlalığı almak için bir tuvalet kağıdı yapıştırıp çekin.
 • Fırçayla, dudaklarınıza bir parça pudra uygulayın. Bu ruju mühürlemeye yardımcı olacaktır.

Dikkat: Bu makyaj hilesi çift etki yaratabilir, bu yüzden dikkatli olmalısınız. Biraz pudra uygularsanız, dudakların yüzeyi matlaşır. Niyetiniz buysa, durum harika! Ama eğer parlak görünümü korumak istiyorsanız, dikkatli olmalısınız.

5. Neredeyse-sahte kirpikler

Sahte kirpik kullanmadan aynı etkiye sahip olmak istiyorsanız, bu hile tam size göre. Bildiğimiz gibi, sahte kirpikler gözlerinizin inanılmaz görünmesini sağlayabilir.

Aşağıda, kirpiklere daha fazla hacim vermenize yardımcı olacak, sahte kirpik gibi dolgun görünmelerini sağlayacak hilelerden bahsedeceğiz.

Adımlar:

 • Kirpiklere ince bir tabaka maskara uygulayın.
 • Nemliyken, kirpikleriniz üzerinde bir parça kompakt pudra ekleyin.
 • Maskarayı tekrar uygulayın.
 • Hazırsınız!

6. Far Nasıl Kullanılır?

far için makyaj hilesi

Kullanacağınız far canlı bir renk olabilir, ancak zamanla canlılığını kaybedebilir. Ayrıca, baktığınız zaman gördüğünüz renk, göz kapaklarınıza sürdüğünüz zaman renk farklılaşabilir.

Bu, şüphesiz, en yararlı makyaj hilelerinden biridir.

Önce göz kapağınızın üzerinde beyaz bir gölge yaratın ve ardından istediğiniz farı uygulayın. İster inanın ister inanmayın, bu beyaz taban rengi, farın vurgulanmasını sağlayacaktır.

7. Düzenleyici sprey

Makyajınızı tamamladıktan sonra, toz, fondöten ve genel olarak uyguladığınız malzemelerin cildinizde birikmiş olduğunu fark edeceksiniz. Bu cildin kuru ya da karton gibi görünmesine neden olur.

Endişelenmeyin. Aşağıdaki makyaj sırları size yardımcı olacak.

Makyajınızı uyguladıktan sonra kendinize biraz düzenleyici püskürtün. Bu çeşitli etkiler yaratır.

 • Makyajınızın daha uzun süre kalmasına yardımcı olur.
 • Yüz doğal görünümünü kazanır.
 • Çok parlak görünmemesini sağlar.
 • Yüzünüzün doğal dokusunu geri getirir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Popkin, B. M., D’Anci, K. E., & Rosenberg, I. H. (2010). Water, hydration, and health. Nutrition reviews, 68(8), 439–458. https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2010.00304.x
 • Graf, Jeannette M.D. Antioxidants and Skin Care: The Essentials, Plastic and Reconstructive Surgery: January 2010 – Volume 125 – Issue 1 – p 378-383 doi: 10.1097/PRS.0b013e3181c2a571
 • Esther Boelsma, Lucy PL van de Vijver, R Alexandra Goldbohm, Ineke AA Klöpping-Ketelaars, Henk FJ Hendriks, Len Roza, Human skin condition and its associations with nutrient concentrations in serum and diet, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 77, Issue 2, February 2003, Pages 348–355, https://doi.org/10.1093/ajcn/77.2.348
 • Goffin, V., Piérard‐Franchimont, C. and Piérard, G.E. (1996), Sensitive skin and stratunm corneum reactivity to household cleaning products. Contact Dermatitis, 34: 81-85. doi:10.1111/j.1600-0536.1996.tb02134.x
 • Cuidado de la piel: 5 sugerencias para una piel sana. Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/skin-care/art-20048237

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.