Kirpik Bakımı: Kirpiklere Hacim Veren Dört Ev Reçetesi

Daha uzun ve kalın kirpikler mi istiyorsunuz? Kirpiklerinizin uzaması ve gücü bazı faktörlere bağlıdır, ancak onlara daha fazla güç verebilir ve oldukça etkili olabilen farklı ev reçeteleriyle kirpiklerinizi besleyebilirsiniz.
Kirpik Bakımı: Kirpiklere Hacim Veren Dört Ev Reçetesi

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Gözlerinizin tüm güzelliğini ortaya çıkarmak için kirpik bakımı yapmayı ihmal etmemeniz çok önemlidir. Bu yazımızda, çok fazla para harcamadan kirpik bakımı yapmak için kullanabileceğiniz 4 ev reçetesi paylaşacağız.

Kirpikler, göz kapaklarının ucunda yer alan ve yüzün ön tarafına doğru uzayan vücut kılı gruplarıdır. Her göz kapağı farklı bir gruba sahiptir: dış kenarlardaki kirpikler, iç tarafta olanlardan daha uzundur.

Kirpikler kişiden kişiye de değişir. Aynı görünmelerine rağmen, boyutları ve dirençleri, genetik faktörlere ve kirpik bakımı için gösterdiğiniz özene bağlıdır.

Birçok kişi için bu özen en basit güzellik uygulamalarından öteye geçmez. Kısacası çoğu kişi kirpiklerine gereken dikkati göstermez.

Bununla birlikte, kirpikleriniz gözlerinizin sağlığı için temel bir görevi yerine getirir. Onları kirden, yabancı maddelerden ve terden korur.

Kirpik bakımı: koruma ve güzellik

Her şeyden önce, sağlıklı, uzun ve güçlü kirpiklerin devamlılığını sağlamak çok önemlidir. Ayrıca kirpiklerinize özen göstermenin estetik açıdan avantajları da vardır.

Güzellik açısından, kirpiklerinizin sahip olduğu rolün büyüklüğü sır değildir. Birçok kadın açısından güçlü kirpikler, baştan çıkartıcı bir ‘silah’ sayılır.

Makyaj sayesinde yüzünüzün görünüşünü ve parlaklığını iyileştirebilirsiniz.

Bununla birlikte, kirpikleriniz hali hazırda ne kadar güçlü ve uzun göründüğü takdirde, makyajınızdan daha da iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kirpiklerimi nasıl güçlendirebilir ve uzatabilirim?

Kirpiklerinizin görünümünü iyileştirmek için sayısız seçenek vardır. Özellikle kozmetik ürünler söz konusu olduğunda bu  geçerlidir.

Gözünüzün korunmasına yardımcı olmak için kirpiklerinizi güçlendirip uzattığı söylenen birçok farklı ipuçları, tavsiyeler ve farklı uygulamalar mevcut.

Tüm bu ürünler etkili olabilir ancak bu etkiler genellikle kısa ömürlüdür.

Bununla birlikte, amaç yalnızca anlık ve geçici sonuçlar elde etmekten çok daha fazlasıdır: ana fikir uzun bir süre için daha iyi görünüme sahip ve daha sağlıklı kirpikler elde etmektir.

Kirpiklerin sıradan vücut kıllarından daha farklı özelliklere sahip oldukları göz önüne alındığında, onları güçlendirmeye yardımcı ev yapımı reçeteler kullanmanız gerekebilir.

Yukarıda anlattıklarımıza dayanarak, kirpik bakımı rutininizi oluşturmanıza yardımcı bazı ev yapımı alternatifler sunacağız.

Hadi başlayalım.

Badem yağı

bademler

Bu, ev yapımı kirpik bakımı reçeteleri hazırlamak için kullanılabilecek en iyi malzemelerden biridir.

Badem ayrıca  inanılmaz faydalarından yararlanmak için kendi başına da kullanılabilir.

Badem yağı besleyici ve uyarıcı özelliklere sahiptir. Bu nedenle, kirpiklerinizin büyümesini desteklemek için idealdir.

Ne yapmalısınız?

 • Yatmadan önce kirpiklerinizin dibine en az 5-6 damla uygulayın.
 • En iyi etkiyi elde etmek için yüzeyi temizleyin ve temiz bir maskara fırçası ile uygulayın

2. Kirpikleriniz için E vitamini

E Vitamini, cildinizin sağlıklı olması için en iyi vitaminlerden biridir. Aynı şekilde, bu bileşen kirpiklerin büyümesi ve güçlenmesi için de mükemmeldir.

 • Bu durumda, güneşin ve ışınlarının etkilerini hafifletmeye yardımcı olacak E vitamini kullanacaksınız.
 • Maskara fırça yardımıyla, 2 damla E vitaminini kirpiklerinizin diplerinden uçlarına kadar uygulayın. En iyi sonucu elde etmek için fırça ile çaprazlama hareketler yapın.

3. Vazelin

vazelin ile kirpik bakımı yapmak

Vazelin,

Ne yapmalısınız?

 • Önce, vazelinin işe yaraması için göz kapaklarınızın yüzeyini güzelce temizleyin
 • Sonra, pamuklu çubuk yardımıyla vazelini, göz kapağınızın üzerine tamamen yayın.

4. Yeşil çay ve uzun kirpikler

Sonuç, sihirli bir şekilde bir anda elde edilmez, ancak bu çayın özellikleri kirpiklerinizin uyarılmasını ve büyümesini büyük ölçüde teşvik edebilir.

Yeşil çay saçları temizlemeye, biriken kiri ortadan kaldırmaya ve serbest radikallerin bilinen etkilerinden bizi korumaya yardımcı olabilir.

Kirpik bakımı yapmak için yeşil çay kullanmak istiyorsanız, yeşil çayı demlemeniz gerekir.

Malzemeler

 • 1 su bardağı su (250 ml)
 • 1 çorba kaşığı yeşil çay (10 g)

Ne yapmalısınız?

 • Suyu ısıtın ve kaynamaya başladığında yeşil çayı içine ekleyin. Soğuyana kadar bekleyin.
 • Soğuduktan sonra süzün ve pamuklu çubuk kullanarak göz kapaklarınıza ve kirpiklerinize uygulayın.

Artık kolay ve doğal yollarla kirpik bakımı yapmak için ihtiyacınız olan bilgilere sahipsiniz! Gözlerinize ve kirpiklerinize özen göstermek için hemen harekete geçin!

İlginizi çekebilir ...
Mükemmel Kirpikler İçin Öneriler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Mükemmel Kirpikler İçin Öneriler

Mükemmel kirpikler için evde de bakım ve tedaviler hazırlayabilirsiniz. Sadece bir kaç alete ve makyaj eşyasına ihtiyacınız olacak. • Toscano, P. (2010). Anatomía aplicada. The Veterinary Journal.
 • Castañeda, Á. N., Corredor-osorio, R., Luis, J., Canales, T., & Salas, S. M. (2000). Phthiriasis palpebral. Revista de Facultad de Medicina UNAM.
 • Valenzuela B, A. (2004). El consumo té y la salud: características y propiedades benéficas de esta bebida milenaria. Revista Chilena de Nutrición. https://doi.org/10.4067/S0717-75182004000200001