Kirpiklerin Dökülmesi: Nedenleri ve Doğal Tedaviler

31 Ocak, 2019
Kötü dengelenmiş bir diyetten kaynaklanan besin yetersizliğinin kirpiklerinizin dökülmesine neden olabileceğini biliyor muydunuz? Bu durumun meydana gelmesini önlemek için diyetinizi iyileştirmeyi deneyin.

Kirpiklerin dökülmesi ciddi bir sorun olabilir; çünkü kirpikler çoğumuzun hafife aldığı; fakat koruyucu olan bir role sahiptir. Kirpikler göz kapaklarını çevreledikleri için parçacıkların gözlere girmesini önlemekten sorumludur.

Çoğunlukla uzun, kıvrık kirpikler bakışları daha çekici bir hale getirdiği için güzellik dünyasında daima ana unsur olmuşlardır. Kirpiklerin uzunluğu ve hacmi her insana göre değişirken, neredeyse herkes kirpiklerinin kalın ve dikkat çekici olmasını ister.

Saçlarda da olduğu gibi kirpiklerde de problem onları zayıflatan, kirpiklerin dökülmesine neden olan faktörler olmasıdır. Bu durum sadece estetik bir sorun değildir. Kirpiklerin dökülmesi zamanla göz enfeksiyonlarına da yol açabilir.

Bu nedenle, bu makalede kirpiklerin dökülmesi ile ilgili bazı temel nedenleri ve kirpiklerinizi güçlendiren doğal reçeteleri incelemek istiyoruz. Okumaya devam ederek daha fazla bilgi edinin!

Kirpiklerin dökülmesi ile ilgili nedenler

Bir ya da çeşitli nedenlerden dolayı kirpikler dökülebilir. Çoğunlukla, her şeyi kapsayan tek bir sebep yoktur. Kirpiklerin dökülmesi ile ilgili olabilecek sebepleri inceleyelim.

Aşırı makyaj

Kirpiklerin üzerinde çok fazla makyaj ürünü kullanılması onları kırılgan hale getirir ve dökülmenin başlıca nedenlerinden biridir. Düşük kaliteli ve su geçirmez maskaraların yanı sıra, kirpik kıvırıcıları kirpikleri inceltme eğilimi gösterir ve sonunda kirpiklerin dökülmesine yol açar.

Ayrıca bunu da okuyun: Daha Uzun Kirpikler için Doğal Yöntemler Deneyin

Makyajı temizlemeden uyumak

makyajı temizlemeden uyumak

Saçlarda da olduğu gibi, kirpikler düzgün nefes alabilmek için yabancı maddelerden arındırılmış olmalıdır. Bu nedenle makyajı çıkarmadan uyumak kirpiklerin kırılgan bir hale gelmesine neden olur. O kadar kırılgan bir hale gelirler ki; dökülmeye başlarlar ve bazen bu dökülme, endişe verici miktarlarda olabilir.

Makyaj alerjileri

Tüm cilt tipleri farklıdır. Bu, bazılarının bazı kozmetik ürünleri kullanırken alerjik reaksiyonlar göstermesi anlamına gelir. Kullandığınız rimel, kirpik kökleriniz için çok agresifse, kirpiklerinizin dökülmesine neden olabilir.

Stres

Stresli durumlara sürekli maruz kalmak, saç ve kirpikleri kaybetmeye neden olabilir. Harici bir faktörün doğrudan duygusal bir dengesizliğe neden olduğu durumlar haricinde, bu tür durumlarda harici bir tedavi uygulanamaz.

Besin yetersizliği

karides balık brokoli ceviz nane baharatlar

Bazı gerekli besin maddelerinin yetersiz emilimi, kirpiklerin uzamasını engeller ve kirpiklerin dökülmesine neden olabilir. Aşağıdaki besin ögelerinin besleme planınıza eklendiğinden emin olun:

 • A, B ve E vitaminleri
 • Magnezyum ve demir gibi mineraller
 • Omega-3 yağ asitleri
 • Yüksek kaliteli proteinler

Hormonal değişiklikler

Bir hormonal dengesizlik kirpiklerin zayıflamasına yol açabilir. Size hatırlatmak isteriz ki, hormonların üzerine çok düşünmüyor olsak da, vücudunuzdaki birçok işlemi düzenlemekten sorumludur.

Kirpiklerin dökülmesine engel olmak için doğal tedaviler

Bu soruna karşı koyabilecek birçok güçlendirici tedavi bulunmaktadır. Bununla birlikte, fazla para harcamaktan kaçınmak için birtakım doğal tedavilere de yönelebilirsiniz.

E vitamini kapsülleri

e vitamini kapsülleri

E vitamini kapsüllerinde bulunan yağ, makyaj ürünlerinde bulunan kimyasallar tarafından hasar gören kirpiklerin yenilenmesine yardımcı olur. Bu vitamini kirpiklerinize uygulamak, kirpiklerinizin kalınlaşmasına yardımcı olabilir ve zamanla uzamalarını teşvik eder.

Nasıl uygulanır?

 • E vitamini kapsülünü kırın ve parmak uçlarınızı kullanarak kirpiklerinizin üzerine sürün.
 • Yatmadan önce her gece tekrarlayın.

Hint yağı

Antioksidanlar, E vitamini ve amino asitler açısından zengin olan Hint yağı, kirpikleri güzel ve güçlü tutmak adına en iyi ve doğal solüsyonlardan biridir.

Nasıl uygulanır?

 • Küçük, temiz bir fırça ya da pamuğu yağa batırın.
 • Kirpik köklerinden uçlarına kadar sürün.
 • Yıkamadan bırakın ve her gece makyajınızı çıkardıktan sonra uygulayın.

Badem yağı

badem ve badem yağı

Badem yağı, kirpiklerin dökülmesini en aza indirgemek adına kirpikleri güçlendiren gerekli vitaminleri ve mineralleri içerir.

Nasıl uygulanır?

 • Parmak uçlarınızı yağla ıslatın ve kirpikler üzerine hafifçe sürün.
 • Her gün, günde 2 defa kullanın.

Vazelin

Belki bu size şaşırtıcı gelebilir; ancak vazelin gibi bir ürün de nem açısından zengin kirpiklere sahip olmak için çok yararlı olabilir.

Nasıl uygulanır?

 • Parmak uçlarınıza az bir miktarda vazelin alın ve kirpiklerin üzerine sürün.
 • Köklerden başlayın ve uçlara doğru gelin.
 • Her gece uyumadan önce tekrarlayın.

Gitmeden önce bu makaleyi de inceleyin: Güçlü ve Uzun Kirpikler için Ev Yapımı Çözümler

Zeytinyağı

doğal zeytin ve zeytinyağı

Zeytinyağında bulunan yağ asitleri, çevreden günlük olarak gelebilecek zararı en aza indirmek için kirpiklerin yenilenmesine yardımcı olan güçlü nemlendirici bileşenlerdir.

Nasıl uygulanır?

 • Biraz zeytinyağını ısıtın.
 • Isındığı zaman temiz bir maskara fırçası kullanarak kirpiklere uygulayın.
 • Yatmadan önce her gecetekrarlayın.

Kirpikleriniz mi dökülüyor? Bu doğal olarak türetilmiş tedavileri deneyin ve problemi kontrol altına almak için bir servet harcamanıza gerek olmadığını görün. Sorun devam ederse bir doktora danışın. Bazı hastalıklar kirpiklerin dökülmesine neden olabilir.