Güçlü ve Uzun Kirpikler için Ev Yapımı Çözümler

14 Ocak, 2019
 

Kirpikler yüzünüzün önemli bir parçasıdır çünkü gözlerinizi ortaya çıkartırlar, daha hoş ve simetrik görünmelerini sağlarlar ve eğer kirpiklerinize iyi bakarsanız genel görünüşünüzü değiştirebilirler.

Kirpikler yapı olarak saça benzerler çünkü onlar da saç gibi elastiklik ve dayanıklılık veren keratinden oluşur ve renklerini melanin pigmentlerinden alırlar. Aynen saçlarınız gibi kirpikleriniz de uzar ve dökülürler ve yerlerine yenileri çıkar. Ancak bu döngü saç döngünüzden çok daha yavaştır.

Ultraviyole ışınlar ve zorlu koşullar kirpiklerinizi etkileyip kurumalarına, gözeneklerinin artmasına ve güçsüzleşmelerine neden olur. Maskara sürerek kirpiklerinizi bu tarz etkenlerden koruyabilirsiniz ancak yatmadan önce kirpiklerinizi temizlemelisiniz; yoksa maskara yüzünden kirpikler sert kalır ve kırılıp çatallaşma riski taşırlar.

Kirpiklerinizi güçlendirmek ve uzamalarını hızlandırmak için kullanabileceğiniz pek çok doğal ürün de bulunmaktadır. Bu doğal ürünler sayesinde, özellikle de sık makyaj yapan biriyseniz kirpiklerinizin kırılmasını önleyebilirsiniz.

Kirpiklerinizi nasıl güçlendirip uzamalarını sağlayabilirsiniz?

kasede zeytinyağı
 

Kirpiklerinizin uzamasını sağlamak için yatmadan önce kirpiklerinize zeytinyağı sürebilirsiniz, bu hem kirpiklerinizin nemli kalmasını sağlar hem de kolay kırılmalarını önler.

Kirpiklerinizin daha dolgun olması için her gece bir miktar ılık Hintyağı sürebilirsiniz. Bu hem en yaygın hem de en etkili yöntemlerden birisidir. Hiyalüronik asit kirpiklerinizi nemlendirerek daha sağlıklı ve güçlü görünmelerini sağlar, ayrıca uzamalarını da hızlandırır.

Daha uzun kirpikler için ise, eşit miktarda Hintyağı, tatlı badem yağı, zeytinyağı ve avokado yağını karıştırın. Her gece yatmadan önce bu karışımdan bir damla kirpiklerinizin üzerine damlatıp gözünüze kaçmamasına özen göstererek masaj yapın.

6 havuç, 4 portakal, 2 yemek kaşığı çiçek poleni, bir yemek kaşığı muskat cevizi, bir yemek kaşığı çamfıstığı ve bir yemek kaşığı balı karıştırın. Bu malzemeler ile bir içecek hazırlayıp iki ay boyunca her sabah bir bardak için. Sonuç olarak bu içeceğin içindeki vitaminler sayesinde kirpikleriniz köklerinden daha güçlü uzayacaktır.

Ayrıca okuyunuz: Sağlık ve Güzellik için Vazelin

Bir damla sıvı vazelini parmak uçlarınızla kirpiklerinize sürün ve hafifçe masaj yapın. Gece vazelin kirpikleriniz üzerinde kalsın ve sabah kalkınca durulayın. Gül veya çiçek yağları hem cildinize, hem saçınıza hem de kirpiklerinize iyi gelecektir ve kirpiklerinizin uzamasını sağlayacaktır.

Eş miktarda gliserin ve Hint yağını karıştırın. Her gün kirpiklerinize uygulayın. Kirpiklerinizin daha esnek olması için bir parça pamuk yardımı ile papatya çayı uygulayabilirsiniz.

 

Kirpiklerinizi güçlendirmek için kullanabileceğiniz bir başka yöntem de serum uygulamaktır. Piyasada kirpiklerinizi güçlendirip uzatmaya yardımcı olacak çeşitli serumlar bulabilirsiniz.

Unutmayın…

bakımlı uzun kirpikler

Uzmanlar dengeli bir beslenme düzeninin de kirpiklerinizi güçlendirmeye yardımcı olacağını söylüyorlar. Bu yüzden beslenme düzeninizde yeterli miktarda magnezyum, çinko ve B6 vitamini bulunması çok önemlidir. Bunlar ciğer, tavuk, balık, muz, fasulye, tam tahıllar ve pek çok diğer sebze ve meyveden alabileceğiniz maddelerdir.

Bu yöntemleri uygulayarak kirpiklerinizin uzun ve güçlü olmasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Kısa sürede sonuçları görmeye başlayacaksınız.

Peki ya siz kirpiklerinizin daha uzun ve sağlıklı olması için ne gibi yöntemler kullanıyorsunuz?

 
  • Thibaut, S., De Becker, E., Caisey, L., Baras, D., Karatas, S., Jammayrac, O., … Bernard, B. A. (2010). Human eyelash characterization. British Journal of Dermatology. https://doi.org/10.1111/j.1365-2133.2009.09487.x
  • Patel, V. R., Dumancas, G. G., Viswanath, L. C. K., Maples, R., & Subong, B. J. J. (2016). Castor oil: Properties, uses, and optimization of processing parameters in commercial production. Lipid Insights. https://doi.org/10.4137/LPI.S40233
  • Aumond, S., & Bitton, E. (2018). The eyelash follicle features and anomalies: A review. Journal of Optometry. https://doi.org/10.1016/j.optom.2018.05.003
  • Nanomaterials and NanotechnologyVolume 6: 1–8. (2016). Enhancement of antioxidant and skinmoisturizing effects of olive oil byincorporation into microemulsions. https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/1847980416669488
  • J Clin Aesthet Dermatol. 2014 Mar; 7(3): 27–29. Efficacy of a New Topical Nano-hyaluronic Acid in Humans. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3970829/
  • Int J Mol Sci. 2018 Jan; 19(1): 70. Published online 2017 Dec 27. Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils. doi: 10.3390/ijms19010070