Kalıcı Makyaj için Kolay Taktikler

Birçok günlük aktivite ve kirlilik gibi dış etkenler, bazılarımızın her sabah erkenden uyanıp uygulamak için fazla çaba harcadıkları o güzelim makyajı bozabilir.
Kalıcı Makyaj için Kolay Taktikler

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Makyajımız bozulmadan kalsaydı harika olurdu değil mi? Ancak vücudumuzun ürettiği ter, iklim ve havadaki moleküller, kozmetik ürünlerin yüzümüzden yavaş yavaş silinmesine ve sonunda tamamen yok olmasına sebep oluyor. Neyse ki, uzun süreli, kalıcı makyaj için her gün kullanabileceğimiz çeşitli güzellik ipuçları var.

Bu makalemizde, kalıcı makyaj için bulduğumuz en ilginç ipuçlarından 11’ini paylaşmak istiyoruz. Aşağıda sıraladığımız önerileri kontrol edin ve kullanmaya başlayın!

1. Yüzünüzü iyice yıkayın

yüz yıkamak

Herhangi bir kozmetik ürünü uygulamadan önce yüzünüzü hafif sabun ve su ile yıkamanız önemli bi ayrıntıdır. Bu adım cilt yüzeyindeki yabancı maddeleri azaltır ve makyajın cildinize eşit şekilde yayılmasını sağlar.

2. Nemlendirici bir krem kullanın

Nemlendirici kremler kullanmak kozmetik ürünlerin daha doğru uygulanabilmesi ve ciltte uzun süre kalması için çok uygundur.

Bunun nedeni, nemlendirici kremlerin yüz üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturması ve yüzdeki doğal yağlardan kaynaklanan değişiklikleri önlemesidir.

3. Fondöten kullanın

sade göz makyajı

Fondötenler çok popülerdir. Yüzdeki ışığı yansıtan parlaklığı azaltmak için kullanılırlar ve ayrıca makyajınızı bütün gün taze tutmaya yardımcı olurlar.

Dahası, bu ürünün sürekli kullanılması ciltteki gözeneklerin boyutunu küçültür ve içlerinde yabancı maddelerin birikmesini ve siyah noktaların oluşmasını önler.

4. Pudra kullanın

Set pudrası, konu makyajı kapatmaya geldiğinde en yakın arkadaşınız olacak. Bunu doğru şekilde uygulamak için bir fırça kullanmanız gerek. Fırçayı hafifçe pudraya bandırın ve yüzünüze yayın.

Ayrıca, bunu uygularken pudrayı süpürür gibi sürmemelisiniz. Çünkü bu hareket ile pudradan önce uyguladığınız makyaj malzemelerini silebilir veya bozabilirsiniz. İstediğiniz alanları tamamen kapattıktan sonra, birkaç saniye bekleyin ve fazla kalan tozu yumuşak bir bezle veya fırça ile temizleyin.

5. Suya dayanıklı ürünler tercih edin

kirpik makyajı

Suya dayanıklı maskara, göz farı ve diğer kozmetik ürünler, yağlı cildi olanlar veya aşırı terleyenler için idealdir. Bunun nedeni, bu ürün türünün sürekli rötuşa ihtiyaç duymaması ve uzun saatler boyunca harika görünmesidir.

Bununla birlikte, suya dayanıklı kozmetik ürünler uyguladıktan sonra cildinizin birkaç gün dinlenmesine izin vermelisiniz, çünkü içerdikleri kimyasallar standart makyaj malzemelerindekilerden biraz daha agresiftir.

6. Kalıcı bir ruj kullanın

Kozmetik endüstrisi her türlü ihtiyaç için düzinelerce uzun süre kalıcı rujlar üretti. Bu ürünler güçlü renklere sahiptir ve sürekli rötuş gerektirmeden bütün gün dudaklarınızda kalabilir.

Eğer uzun ömürlü, kalıcı bir ruj bulamazsanız, geleneksel bir ruj kullanıp daha sonra rujun hızla solmamasını sağlamak için biraz set pudrası kullanabilirsiniz.

7. Göz kaleminizi iki kez uygulayın

göz makyajı

Göz kaleminin birkaç saat içinde kaybolması canınızı sıkıyorsa, bir göz kalemi ile uygulayın ve sonra üzerine biraz pudra dokundurun. Bundan sonra birkaç saniye bekleyin ve daha sonra istediğiniz görünüme ulaşana kadar sıvı göz kalemi ile çalışın.

8. Allık önemlidir

Allık uygulaması kolay bir kozmetik üründür ve genelde pudralardan çok daha uzun süre kalıcıdır. İşin anahtarı bunu eşit derecede yayarak istenen görünümüne ulaşmaktır.

9. Cildinizin tipine uygun ürünler tercih edin

makyaj yapan kadın

Yağlı cildi olan kadınlar, uzun süreli, kalıcı makyaj yapmak için yağlı olmayan makyaj ürünleri satın almalıdır.

Diğer yandan, kuru veya karma cilt tipine sahip kadınlar krem temelli makyaj malzemeleri kullanmalı veya makyaj yaparken malzemeleri bir çubuk yardımıyla sürmelidir.

10. Kalıcı makyaj için ne kadar az malzeme kullanırsanız o kadar iyi

Bir çok insan şu hatalı bir algıya sahip: “Eğer birçok kat makyaj uygularsam, makyajım bir kat makyaj yaptığım zamana oranla çok daha uzun süre kalır.

Ancak makyaj uzmanları ince makyaj katmanları uygulamayı öneriyor çünkü bu makyajı uzun süre, bozulmadan korumanın en iyi yolu. Aşırı makyajı çıkartması da zordur. Ayrıca cildinizin çirkin görünmesine sebep olur.

11. Yüzünüz için toner kullanmayı unutmayın!

toner kullanımı

gözenekleri temiz tutar ve cildin doğal parlaklığını kaybetmesini önler. 

İdeal olarak, bu ürünü makyajınızı uygulamadan önce kullanmalısınız. Ayrıca, gün içinde farklı zamanlarda bunu yüzünüze bir sprey yardımıyla da sürebilirsiniz. Elbette, her zaman aşırı toneri emmesi için ince bir bez kullanın. Sert bir şekilde sürmeyin, yoksa makyajınız cidden bozulabilir.

Bu basit adımlarla, profesyonel bir makyaj sanatçısı olmadan mükemmel, uzun ömürlü bir makyaj elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Cildi Besleyen 5 Doğal Makyaj Temizleyici
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Cildi Besleyen 5 Doğal Makyaj Temizleyici

Makyajı temizlemenin yanı sıra, bu doğal bileşenleri kullanarak cildinize bakım da yapabilirsiniz. Böylece dokularınızı besleyebilirsiniz.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.