Larenjit: Dört Doğal Çözüm

Larenjit, ses kısıklığı, boğaz ağrısı ve kuru öksürük gibi semptomları olan bir hastalıktır. Normalde ses tellerinin iltihaplanmasından veya enfeksiyonlardan kaynaklanır. Peki, doğal çözümlerle onunla savaşmak mümkün müdür? Bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz! 
Larenjit: Dört Doğal Çözüm
Leonardo Biolatto

Yazan ve doğrulayan Doktor Leonardo Biolatto.

Son Güncelleme: 10 Ekim, 2022

Larenjit için kullanılabilecek doğal çözümler, bu hastalığın belirtilerine yardımcı (ikincil tedaviler) olarak hizmet verebilecek terapötik seçeneklerdir. Larenjit, boğazın ön kısmında bulunan gırtlağın, ses tellerinin veya ses kutusunun iltihaplanmasına verilen isimdir.

Bu aşırı kullanma, tahriş ya da o bölgedeki bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkar. Temel belirtisi seste bozulma veya ses kısıklığıdır. Ancak diğer rahatsızlıkların yanı sıra, yutma sorunlarına, boğaz ağrısına, kuru öksürüğe ve kuruluk hissine de yol açabilir.

Ciddi olmayan vakalar, genellikle yaklaşık bir hafta içinde kendi kendilerine daha iyi olurlar. Ancak belirtileri sakinleştirmeye yardımcı bazı doğal çözümleri denemek önemlidir. Benzer şekilde, bu konuda bir doktora görünmeniz gerekebileceği için olası komplikasyonlara dikkat etmek önemlidir.

Larenjit için dört doğal çözüm

Mayo Clinic’in verdiği bilgilere göre larenjit kısa sürdüğünde akut olabilir. Ancak uzun süre devam ederse kronik bir sorun olabilir.

İkinci durumda başka testler yaptırmak için doktorunuza görünmeniz gerekecektir çünkü belirtiler, daha fazla bakım gerektiren tanı konmamış bir durumun belirtileri de olabilir.

Ciddi olmayan vakalara genellikle yaygın viral enfeksiyonlar veya sesi çok yoğun kullanmak neden olur. İşte bu nedenle bazı doğal çözümler size yardımcı olabilir. Ne olursa olsun herhangi bir şüpheniz varsa, bunları denemeden önce mutlaka doktorunuzla konuşun. Gelin şu dört seçeneğe bir göz atalım.

1. Ballı taze sarımsak

sarımsaklı bal
Botulizm riski nedeniyle 1 yaşın altındaki çocuklara ballı taze sarımsak vermemelisiniz.

Ballı taze sarımsak, larenjitle mücadele etmek için kullanabileceğiniz doğal çözümlerden biridir. Bu kombinasyonun larenjiti hafiflettiğini kanıtlayan herhangi bir kanıt olmasa da, enfeksiyonlara ve tahrişe karşı faydalarını gösteren bireysel çalışmalar mevcuttur.

‘Avicenna Journal of Phytomedicine’ (İbn’i Sina Fitoilaç Dergisi) isimli bir dergide yayınlanan çalışmalara göre sarımsak, solunum yolu enfeksiyonları için yararlı olabilecek antibakteriyel, anti-enflamatuvar ve antiviral özelliklere sahiptir.

Bu arada, “Kanada Aile Hekimi” (Canadian Family Physician) gibi kaynaklar tarafından balın bir yaşın üzerindeki çocuklarda öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabileceği iddia edilir. Bal aynı zamanda larenjitin semptomlarını da yatıştırabilir.

‘Clostridium botulinum’ gibi bakterilere karşı bağışıklıklarının düşük olması nedeniyle 12 aylıktan küçük bebeklere kesinlikle verilmemelidir. Çünkü bu maddeler bebeklerde botulizme neden olabilir.

Nasıl hazırlanır?

 • Bir diş sarımsağı ezin ve bir yemek kaşığı organik balla karıştırın. Bu çözümü günde bir veya iki kez alabilirsiniz.

2. Tuzlu su ile gargara

Tuzlu suyla gargara yapmak, larenjit gibi boğaz sorunları için geleneksel bir çözümdür. Popüler literatüre göre tahrişi azaltmak için yararlı bir karışımdır. Ancak, Ulusal Sağlık Servisi (NHS) tarafından belirtildiği üzere çocuklar için iyi bir seçenek değildir.

Nasıl hazırlanır?

 • Öncelikle bir çay kaşığının yarısı kadar tuzu bir bardak suya ekleyin. İyice karıştırın.
 • Sonra 2-3 dakika boyunca gargara yapın. Sıvıyı yutmayın.
 • Bu çözümü günde iki kez tekrarlayın.

3. Okaliptus buharını içine çekmek

Larenjiti ve semptomlarını hafifletmek için yararlı olabilecek başka bir basit çözüm de okaliptüs buharını içinize çekmenizdir. ‘Flavor and Fragrance Journal’ isimli dergide yayınlanan bir incelemeye göre bu çözüm aynı zamanda grip ve soğuk algınlığı belirtilerini ve boğaz ağrısını hafifletmeye de yardımcı olabilir.

Nasıl hazırlanır?

 • Yapmanız gereken tek şey kaynayan suya 10 damla okaliptus yağı eklemektir.
 • Sonra suyu büyük bir kaseye boşaltın. Kafanızı içine doğru eğin ve başınızın üzerine bir havlu kapatın. 5 dakika boyunca buharı içinize çekin.
okaliptus buhar kadın
Okaliptus buharını içine çekmek grip ve soğuk algınlığının bazı semptomları için de faydalıdır.

4. Elma sirkesi ile gargara

Elma sirkesi içeren formüller geleneksel tıpta çeşitli uygulamalarda kullanılır ancak güvenli ve verimli olduklarını kanıtlayan yeterince kanıt yoktur. Ancak gargara yapmak normalde güvenlidir ve elma sirkesinin antimikrobiyal özellikleri sayesinde faydalı olabilir.

Nasıl hazırlanır?

 • Öncelikle bir bardak ılık suyun içine bir çorba kaşığı organik elma sirkesi koyun.
 • Sonra bu karışımla iki veya üç dakika boyunca gargara yapın ve tükürün.
 • Daha iyi hissedene kadar günde iki kez bu çözümü kullanın.

Başka neler larenjiti iyileştirmeye yardımcı olabilir?

Bahsettiğimiz çözümlerin yanı sıra larenjiti hafifletmek için yapabileceğiniz başka şeyler de vardır. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezinde yayınlanan bir makaleye göre bunlardan bazıları şöyledir:

 • Sesinizi dinlendirmek ve aşırı efordan kaçınmak
 • Alkol, tütün ve kafein gibi tahriş edici maddelerden kaçınmak
 • Sıvı tüketimini artırmak
 • Baharatlı ve yağlı gıdalardan kaçınmak

Doktor yazmadıkça antibiyotik kullanmayın. Kendi kendine ilaç kullanmak sağlığınız için zararlı olabilir.

Son olarak, herhangi bir komplikasyon belirtisinin bir profesyonel tarafından tedavi edilmesi gerektiğini vurgulamamız önemlidir. Doktor, diğer tedavi seçeneklerinin gerekli olup olmadığını belirleyebilecek tek kişidir. Bunu aklınızdan çıkarmayın!

İlginizi çekebilir ...
Yaşlılıkta Ses: Sesinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yaşlılıkta Ses: Sesinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Yaşlılıkta ses değişir ve birçok insan bu durumdan şikayetçidir. Yaşlandıkça sesinizin eskisi gibi olmadığını fark etmişsinizdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bayan L, Koulivand PH, Gorji A. Garlic: a review of potential therapeutic effects. Avicenna J Phytomed. 2014;4(1):1–14.
 • DeGeorge KC, Ring DJ, Dalrymple SN. Treatment of the Common Cold. Am Fam Physician. 2019 Sep 1;100(5):281-289.
 • Gao Y, Kuok KI, Jin Y, Wang R. Biomedical applications of Aloe vera. Crit Rev Food Sci Nutr. 2019;59(sup1):S244-S256. doi:10.1080/10408398.2018.1496320
 • Goldman RD. Honey for treatment of cough in children. Can Fam Physician. 2014;60(12):1107–1110.
 • Gupta, G., & Mahajan, K. Acute Laryngitis. StatPearls Publishing. 2022. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534871/
 • Hubbert M, Sievers H, Lehnfeld R, Kehrl W. Efficacy and tolerability of a spray with Salvia officinalis in the treatment of acute pharyngitis – a randomised, double-blind, placebo-controlled study with adaptive design and interim analysis. Eur J Med Res. 2006 Jan 31;11(1):20-6.
 • McKay DL, Blumberg JB. A review of the bioactivity and potential health benefits of peppermint tea (Mentha piperita L.). Phytother Res. 2006;20(8):619-633. doi:10.1002/ptr.1936
 • MayoClinic. Laringitis. 2022. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/laryngitis/symptoms-causes/syc-20374262
 • National Health Service. Laringitis. https://www.nhs.uk/conditions/laryngitis/
 • Ruiz A, Ruiz J, Brito m, Navarro R. Aplicaciones terapéuticas del Aloe Vera. Canarias médica y quirúrgica. 2012; 9(27): 42-50.
 • Ruiz Caubín, A. F., Ruiz Caballero, J. A., Brito Ojeda, M. E., & Navarro García, R. Aplicaciones terapéuticas del Aloe Vera. Universidad de las Palmas de Gran Canaria. 2012. Retrieved from https://accedacris.ulpgc.es/handle/10553/7903
 • Taheri, J. B., Azimi, S., Rafieian, N., & Zanjani, H. A. Herbs in dentistry: Herbs in dentistry. International Dental Journal, 2011: 61(6), 287–296. doi:10.1111/j.1875-595X.2011.00064.x
 • Villalobos J, Pacheo D, Ramos M. Las especies del género” Allium” con interés medicinal en Extremadura. Medicina naturista. 2008; 2(1): 3-8. 
 • Yagnik D, Serafin V, J Shah A. Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. Sci Rep. 2018;8(1):1732.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.