Evde Sarımsak Yağı Nasıl Yapılır?

Sarımsak yağı, vücut için faydalı özelliklerini kaybetmeden yüksek sıcaklığa dayanabilen bir çözüm olma avantajına sahiptir. Bu yazıda nasıl sarımsak yağı yapabileceğinizi öğrenin!
Evde Sarımsak Yağı Nasıl Yapılır?
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Tariflerinize tazelik ve aroma katmaktan bağışıklık sisteminizi desteklemeye, sarımsak yalnızca doğal bir malzeme olmaktan fazlasıdır. Sarımsak yağı da en az sarımsak kadar harikadır.

Genel olarak, sarımsağın muhteşem bir mantar karşıtı ajan olduğunu, modern tıbbın doğuşundan önce bile yüzyıllarca kullanıldığını söyleyebiliriz. Ayrıca vücut tarafından özümsenen ve doğal virüs kırıcı ajanlara dönüşen sağlıklı elementler de içerir.

Soğuğun güçlü ve yoğun olduğu bir kış geçiriyorsanız, beslenme programınıza sarımsağı eklemek size yardımcı olabilir. Ne de olsa savunma mekanizmalarınızı güçlendirir, gribi ve diğer bakteri ve virüsleri önler.

Peki, sarımsak yağı neden önemlidir?

Her şeyden önce, sarımsak yağı pişirme ve bazı doğal çözümlerde kullanılmak için daha uygun olacak şekilde sıvı bir yapıdadır. Bu nedenle harikadır.

Şimdi vereceğimiz tarif sarımsağın içerdiği özelliklerin hepsini destekler. Ayrıca bu tarifle oldukça fazla miktarda sarımsak yağı hazırlanmış olur ve yağ hızlıca bozulma veya zarar görme eğiliminde değildir.

Ancak gastrointestinal hernias veya gastrit sorununuz varsa bu çözüm size göre olmayabilir. Bu nedenle bu çözümü tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Sarımsak Yağı: Yapılışı ve Kullanım Alanları

ahşap tabak sarımsaklar

Sarımsak yağının güzellik amaçlı kullanımı

Sarımsak yağı evde yapılan çözümlerde kullanılan temel bir malzemedir. Ayrıca pek çok kişi doğal mantarı tedavi etmek için bazı ürünlerde sarımsak yağı kullanır.

Sıcak bir yazın ortasında arkadaşlarla plaja veya havuza gidip eve döndüğünüzde yüzünüzde küçük lekelerin olduğunu fark edebilirsiniz. İşte bu malzeme onları doğal olarak yok etmeye yardımcı olur!

Doğal bir çözüm olarak sarımsak

Daha önce bahsettiğimiz gibi pek çok insan hafif veya orta şiddetteki solunum ve virüs kaynaklı sorunlarda sarımsak yağının tıbbi kullanımını bilir.

Hem saf hem de sulandırılmış sarımsak, olumsuz yan etkilere veya uyuşukluğa yol açmadan size balgam söktürücü ve virüs kırıcı bir çözüm olarak yardımcı olacaktır.

Tıbbi tamamlayıcı olarak sarımsak

Sarımsak, düzgün bir şekilde tedavi edilmediğinde daha ciddi hastalıklara yol açabilecek bir durumu iyileştirme konusunda özel olarak faydalıdır. Bu durum hemofilidir.

 • Günde birkaç damla sarımsak yağı etkili bir şekilde iyileşmeye yardım etmek için yeterli olacaktır.
 • Ayrıca her gün küçük porsiyonlar şeklinde de tüketebilirsiniz.
kan tipi

Bir Sarımsak Yağı Tarifi

Sarımsağın faydalarını öğrendiğinize göre artık bu inanılmaz tarifi yapmak için hazırsınız! Böylece sarımsak yağını hem yemeklerinizde hem de biraz önce bahsettiğimiz gibi doğal çözümlerin içerisinde kullanabilirsiniz.

Malzemeler

 • 6 tam diş sarımsak
 • 2 bardak natürel sızma zeytinyağı (500 ml)
 • ½ bardak limon suyu (100 ml)
 • 1 adet cam şişe (at least 500 ml)

Hazırlanışı

 1. İlk yapmanız gereken şey bol ılık suyla sarımsakları iyice yıkamaktır.
 2. Karıştırmadan önce 20 dakika bekletin.
 3. Sonra her bir diş sarımsağın kabuğunu tamamen soyun.
 4. Küçük bir fırın kağıdının üzerine sarımsakları yerleştirin. Fırını 180 dereceye getirin.
 5. Sarımsakları 15 dakika boyunca pişirin. Sonra biraz soğumaya bırakın.
 6. Bir bardak limon suyunu ve sonra da sarımsakları bir kaseye alın.
 7. Sonra natürel sızma zeytinyağını da kaseye dökün ve sarımsaklarla birlikte karıştırın.
 8. Tekrar fırına koyun. Aynı sıcaklıkta 5 dakika daha pişirin.
 9. Fırından çıkarın, soğumaya bırakın ve süzün.
 10. Son olarak sarımsak yağını cam şişenin içine alın.

Limon, sarımsağın keskin kokusunu biraz nötr hale getirmeye yardımcı olacaktır ve yağın içine onun sağlıklı özellikleri de eklenmiş olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bayan L, Koulivand PH, Gorji A. Garlic: a review of potential therapeutic effects. Avicenna J Phytomed. 2014;4(1):1–14.
 • Morales-González JA, Madrigal-Bujaidar E, Sánchez-Gutiérrez M, et al. Garlic (Allium sativum L.): A Brief Review of Its Antigenotoxic Effects. Foods. 2019;8(8):343. Published 2019 Aug 13. doi:10.3390/foods8080343
 • Tsai, C. W., Chen, H. W., Sheen, L. Y., & Lii, C. K. (2012). Garlic: Health benefits and actions. BioMedicine (Netherlands). https://doi.org/10.1016/j.biomed.2011.12.002
 • Rana, S. V., Pal, R., Vaiphei, K., Sharma, S. K., & Ola, R. P. (2011). Garlic in health and disease. Nutrition Research Reviews. https://doi.org/10.1017/S0954422410000338
 • Amagase, H., Petesch, B. L., Matsuura, H., Kasuga, S., & Itakura, Y. (2001). Intake of Garlic and Its Bioactive Components. The Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1093/jn/131.3.955s

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.