Limon Diyeti Yapmak: Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Limon diyeti yaparken bolca meyve, sebze ve sağlıklı yağ yemeniz aşırı önemlidir. Böylece vücudunuzun zayıflamasına izin vermemiş olursunuz. 
Limon Diyeti Yapmak: Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Limon diyetinin ne olduğunu daha önce duymuş muydunuz? Benzersiz aroması ve asitli tadı ile öne çıkan limon dünyanın en çok yönlü kullanılan meyvelerinden biridir. Bileşenleri ve özellikleri sayesinde sayısız amaçla kullanılabilir.

Cilt sağlığını iyileştirmek ve evdeki yüzeyleri kusursuz hale getirmek için harikadır. Ayrıca herhangi bir yan etkiye veya istenmedik sürprizlere yol açmadan sağlığı iyileştirmeye de yardımcı olur.

Bugün limonun inceltici özelliklerinden bahsedeceğiz. Ayrıca limon diyetinin nelerden oluştuğunu açıklayacağız. Bu sayede limon diyeti yapmak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Limon Diyeti Nasıl Yapılır

Bu diyet en popüler diyetlerden biri haline gelmiştir. Çünkü çok az çabayla çok hızlı sonuç verir. Ancak pek çok kişi bu diyete kalıcı sonuç almak istedikleri için değil hızlı sonuç almak istedikleri için başvururlar.

Limon diyetini uzun süre yapmamalısınız. Limonun sağlık açısından çok büyük faydaları olsa da aşırıya kaçan her şey zararlı olabilir.

Limon, doğal bir idrar söktürücü olduğu için bu diyet vücuda toksinlerden ve gereksiz sıvılardan kurtulması için yardımcı olur. Limon diyetini yalnızca 5 ile 7 gün arası uygulayabilirsiniz. Böylece kalori alımınızdaki beklenmedik değişim ve bu meyveyi aşırı tüketmeniz nedeniyle vücudunuzda bozulmalar olmaya başlamaz.

Limon Diyeti Yapmak: Başlamadan Önce Yapmanız Gerekenler

doktor karın kadın

Limon diyeti yapmaya başlamak istiyorsanız önce bir doktora veya beslenme uzmanına danışmanız önemlidir. Böylece vücudunuzun istenen sonuçlara ulaşacağından ve sonunuzun acil servis olmayacağından emin olabilirsiniz.

Bu diyeti online bir şekilde uygulamak için pek çok yol bulabilirsiniz. En ünlü limon diyeti yedi gün sürendir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu diyeti uzun süre yapmamanız önemlidir. Ayrıca dengeli bir beslenme programıyla birlikte uygulamayı denemelisiniz.

Limon Suyunu Tek Başına İçmeyin

Limon diyeti boyunca günde 6 bardak limon suyu içmelisiniz. Bu meyve suyunu içerken yanında sade yoğurt, meyve veya tahıl barı gibi yiyecekler tüketmeniz önemlidir.

Ayrıca tavuk ve haşlanmış yumurta gibi protein türü gıdalar yemeli ve elbette meyve ve sebze de tüketmelisiniz. Aşırıya kaçmamalısınız. Limon suyunu kahvaltı, öğle yemeği, öğleden sonra atıştırmalığı ve akşam yemeği gibi öğünlere dağıtarak gün boyunca içmeniz önemlidir.

İzin Verilen Ve Yasaklanan Yiyecekler

hamburger yiyen kadın

Limon diyeti yapmak istiyorsanız yeterince meyve, sebze ve sağlıklı yağ tüketmeniz çok önemlidir. Aynı zamanda abut cubur yemekten, çok şekerli içeceklerden ve enerji içeceklerinden kaçınmalı veya bunları tüketmeyi tamamen kesmelisiniz.

Bu diyeti yaparken sağlıklı bir şekilde beslenmek nispeten kolaydır. Sağlıklı alışkanlıklarınız yoksa şimdi, başlangıç yapmak için harika bir zamandır.

Limon Diyeti Yapmak: Faydaları

Limon diyetinin pek çok faydası vardır. Bu meyve sindirim sistemini iyileştirir ve dengeli hale getirir. Böylece bağırsak geçişini iyileştirir. Bu yüzden hızla birkaç kilo vermenize yardımcı olabilir.

Ayrıca limon vücudun susuz kalmamasına da yardımcı olur. Bu diyet boyunca öncelikle su tükettiğiniz için kuru cildi ve esneklik azlığını önlemeye yardımcı olabilir.

C vitamininin anti-enflamatuvar etkisi mükemmeldir. Bu yüzden kısa zamanda su toplanmasında rahatlama olabilir. Buna limonun bağışıklık sistemini desteklediği gerçeğini de ekleyelim.

Limon Diyeti Yapmak: Dezavantajları

Bu diyet faydalı gibi görünüyor olabilir ancak hesaba katmanız gereken bazı şeyler vardır. Birincisi kalori alımınızdaki şiddetli düşüş nedeniyle kendinizi halsiz hissedebilirsiniz.

Limon, midede tahrişe yol açabilir ve bazı durumları kötüleştirebilir. Asit reflüsü asitli meyvelerin kötüleştirebileceği bir durumdur.

Limon Diyetinin Sonuçları

Limon diyetini yapmaya karar verirseniz 3-4 kilo verebilirsiniz. Bu mucizevi bir rakam gibi görünse de unutmayın doğru bir şekilde beslenme ve limon suyunu içme konusunda disiplinli davranmalısınız.

Daha önce hiç bu diyeti yaptınız mı? Bunu veya hızlı kilo verdiren başka bir diyeti yapmayı tercih eder misiniz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kim, M. J., Hwang, J. H., Ko, H. J., Na, H. B., & Kim, J. H. (2015). Lemon detox diet reduced body fat, insulin resistance, and serum hs-CRP level without hematological changes in overweight Korean women. Nutrition Research. https://doi.org/10.1016/j.nutres.2015.04.001
  • Fukuchi, Y., Hiramitsu, M., Okada, M., Hayashi, S., Nabeno, Y., Osawa, T., & Naito, M. (2008). Lemon Polyphenols Suppress Diet-induced Obesity by Up-Regulation of mRNA Levels of the Enzymes Involved in β-Oxidation in Mouse White Adipose Tissue. Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition. https://doi.org/10.3164/jcbn.2008066
  • González-Molina, E., Domínguez-Perles, R., Moreno, D. A., & García-Viguera, C. (2010). Natural bioactive compounds of Citrus limon for food and health. Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis. https://doi.org/10.1016/j.jpba.2009.07.027

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.