Lazer Epilasyon Hakkındaki Mitler Ve Gerçekler

Lazer epilasyon yaptırmadan önce bu uygulamayı çevreleyen mitleri ve gerçekleri bilmenizde fayda var. Böylece ne bekleyeceğinizi bilirsiniz.
Lazer Epilasyon Hakkındaki Mitler Ve Gerçekler

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hiç lazer epilasyon yaptırmayı düşündünüz mü? Tabii ki, fakat sonunda yapmaya cesaret edemediniz çünkü bu tip bir epilasyonun etrafını saran bazı mitler vardı.

Problem, bilmemekte ve fazla kuşku yaratmayan diğer yöntemlerde yatıyor. Belki arkadaşlarınız o farklı yöntemi uyguluyor ve lazer epilasyonu düşünnmüyor. Bu nedenle ve bazı insanların hiç bilmediği bu tüy alma yöntemine biraz ışık tutmak için lazer epilasyon hakkındaki bazı mitleri ve gerçekleri keşfedeceğiz. Bu sayede sahip olabileceğiniz tüm şüpheleri çözeceğiz.

Lazer epilasyon hakkındaki mitler

Lazer epilasyon hakkındaki bazı oldukça geniş kitlelere yayılmış ve doğru olmayan mitleri çözerek başlayacağız. Korku ve şüphe yayan ve insanların bu tüy alma yöntemini tercih etmesini önleyen mitler.

1. Lazer epilasyon cilt kanserine neden olur

lazer epilasyon yaptıran adam

Lazer epilasyonun cilt kanserine neden olacağına inanan insanlar vardır, çünkü onun çok agresif bir tüy alma yöntemi olduğunu düşünürler. Öte yandan lazer epilasyon tüyü tahrip eder, fakat hiçbir zaman cilde zarar vermez.

Öte yandan cilt kanseri geçmişi olan kişilerin doktora gitmesi ve bu tür bir tüy alma uygulamasından geçmek için izin alması gerekir.

Geçmişleri yüzünden lazer epilasyona maruz kalmamaları iyi olabilir.

2. Lazer epilasyon acı vericidir

Pek çok insan lazer epilasyonun çok acı verici olduğuna inanır çünkü bazı insanların daha az acı çekmek için önceden bir krem sürdüklerini duyar. Öte yandan bu, herkesin kendi hassasiyetine bağlıdır. Fakat gerçek şu ki acı minimumda hissedilir.

Lazer epilasyon ne acı vericidir ne de acı yüzünden tekrar gitmememize neden olur. Evet, hafif bir sıcaklık hissi duyarsınız, fakat kaldıramayacağınız bir şey hiç olmaz.

3. Lazer epilasyon pahalıdır

elektrikli lazer epilasyon makinesi

İlk başta lazer epilasyonun pahalı olduğunu düşünebiliriz. Öte yandan uzun dönemde yararlanacağımız faydalarını düşünmeliyiz. Tüy alma bantlarına ya da ağdaya bir ayda ne kadar para harcadığımızın farkında mıyız? Peki ya tüylerimizi jiletle alırsak? Ağda olurken ya da elektrikli makine ile tıraş olurken kaybettiğimiz zamana ne demeli?

Lazer epilasyon, uzun dönemde hem zaman hem de para kazandıran çok güzel bir yatırımdır. Zaman içinde ve pek çok seanstan sonra, sadece yılda bir kontrole gitmeniz gerekecek ve hatta bazen ona bile gitmenize gerek kalmayacak!

Her şey tüylerinizin kalınlığına ve büyüklüğüne bağlıdır.

Lazer epilasyon hakkındaki gerçekler

Lazer epilasyonla tüy alma hakkındaki yaygın mitleri gördük, şimdi gerçekleri keşfedeceğiz. Tabii ki şimdi pek çok şüphemiz hakkında daha sakiniz ve bu yöntemin içerdiklerini daha iyi anlayacağız.

1. İnce, sarı tüylü kişilerde işe yaramaz

Tüy alıcı lazer tedavisinin herkeste işe yaramadığı doğrudur. İnce, çok sarı renkli tüylere sahip insanların bu uygulamadan geçme olasılığı düşüktür çünkü bu boşa giden bir paradır.

Bu yöntemin bu tip ciltlerde işe yaramamasının nedeni, az miktarda melanine sahip olmanın, sonuç elde edebilmek için çok fazla sayıda seansa ihtiyaç duyması ve hatta sonuç almanın o zaman bile garanti edilememesidir.

2. Her seanstan önce tıraş olmalısınız

bacaklarını tıraş eden kadın

Her tüy alma seansından önce tıraş olmak zorunda olmanız bir dert gibi görünse de bu, lazer epilasyon hakkındaki bir başka gerçektir. Az tüyümüz olsa da bunu yapmak zorundayız.

Tüyleri çekerek almamak çok önemlidir. Bunun nedeni şudur: Lazer tüyler üzerinde çalışmalıdır, onu güçsüzleştirerek koparır ve tekrar büyümesini önler. Eğer ortada hiç tüy yoksa lazer epilasyon işe yaramayacaktır.

3. Güneşe maruz kalırken dikkatli olmalısınız

Birçok kişi lazer epilasyon uyguladıktan sonra güneşe çıkmamaları gerektiğine inanır, fakat bilmedikleri şey şudur ki bunu öncesinde yapmamalılar. Genelde, bu uygulamadan 3 gün önce ve 3 gün sonra güneşe maruz kalmamanız tavsiye edilir.

Aynı zamanda yüksek korumalı bir güneş kremi kullanmanız ve herhangi bir bronzlaştırıcı kullanmaktan kaçınmanız önemlidir. Cildiniz hassas ve korunmasız olacaktır ve eğer bu maddeleri takip etmeden güneşe çıkarsanız cildinize zarar verebilirsiniz.

Eğer daha önce lazer epilasyona gittiyseniz deneyimizini öğrenmek isteriz. Eğer bunu daha önce hiç yapmadıysanız yapmaya cesaretlendiniz mi? Sizin için iyi bir seçenek olduğunu düşünüyor musunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.