Sıcakla Mücadele Etmenin 10 Yolu

Kulağa garip gelse de, soğuk bir duş almak sizi daha fazla terletebilir. Bunun nedeni, soğuk duşun ardından vücudunuzun sıcaklığını yükselterek dengeyi korumaya çalışmasıdır. Yapmanız gereken en iyi şey ılık su ile duş almak olacaktır.
Sıcakla Mücadele Etmenin 10 Yolu
Leidy Mora Molina

tarafından incelendi ve onaylandı. hemşire Leidy Mora Molina.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Çıkılan uzun tatiller ve güneşin altında zaman geçirip sıcak havanın keyfini çıkarmak yaz mevsimi denince akla ilk gelenlerdendir. Bununla birlikte, sıcak iklimin bazen dayanılmaz hale geldiği bir bölgede yaşıyorsanız, bugünkü yazımız tam da size göre! Sıcakla mücadele etmenize yardımcı olacak önerileri yazımızda bulabilirsiniz.

Sıcakla mücadele etmek için tavsiyeler

1. Terleyin ve bol su için

Terlemek, vücut sıcaklığını düzenleyen ve vücudu serin tutmaya yarayan doğal bir savunma mekanizmasıdır.

Vücudunuzdaki milyonlarca ter bezi, vücudunuzun soğutulmasını sağlar. Apokrin ve ekrin adı verilen bu ter bezleri vücudunuzun belirli bölümlerinde bulunur. Çok uzun süre terlediğinizde vücudunuz susuz kalabilir bu nedenle yaz mevsiminde bol su içmek çok önemlidir.

Pek çok insan tarafından düşünülenin aksine, ter kokmaz. Kokuya neden olan cildinizde ya da saçınızda yaşayan bakterilerdir. Bu nedenle, vücut temizliğinize dikkat etmek ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir.

2. Soğuk su ile duş almaktan kaçının

duş alan kadın

Neredeyse herkes soğuk bir duş almanın vücut sıcaklığını düşüreceğini düşünür. Ancak tam aksine, soğuk duş almak vücudunuzu sıcaklığını yükseltmeye teşvik eder ve böylece ısı kaybetmeniz imkansız hale gelir. Ilık su, hem vücudunuzun sıcaklığını düşürmeye yarar hem de vücudun ısısını dengede tutmak için sıcaklığı yükseltmesini gerektirmez.

3. Baharatlı gıdalar tüketin

Baharatlı yiyecekler terlemeyi artırır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, terleme vücut sıcaklığını yönetmeye yardımcı olur. Mümkün olduğunca, beslenme programınıza baharatlı yiyecekler eklemeyi deneyin.

4. İnce, bol ve nefes alan kumaşlar tercih edin

deniz kenarında duran kadın

Vücudunuzun etrafındaki kuru hava akımları sayesinde, bol giysiler giymek terin buharlaşmasıyla vücudunuzun ısısının azalmasına yardımcı olur. Güneş ışınlarına maruz kalacağınız zamanlarda ince kumaşlardan yapılmış kıyafetler giymeyi tercih edin.

5. Siyah kıyafetler giyin

Genellikle açık renkli kıyafetler giymeniz önerilir. Bunun nedeni, koyu renkli giysilerin ısıyı hapsetmesidir. Bununla birlikte, aynı zamanda insan vücudunun da bir ısı kaynağı olduğunun farkına varmanız gerekir. Beyaz giysiler vücudunuzun ısısını dışarı çıkarmadan yansıtmaktadır. Yani, ısı vücudunuza geri döner. Siyah kıyafetler ise tam aksine ısıyı emer.

Ayrıca, açık veya koyu renklerin kullanılması iklim koşullarına bağlıdır.Kuru sıcakla birlikte rüzgar da varsa siyah kıyafetler giymek en iyisidir. Burada önemli olan nokta rüzgardır. Rüzgar siyah kıyafetlerin emdiği ısıyı taşır. Bedevilerin çölü siyah giysilerle geçmesinin nedeni de budur. Bunun yanı sıra, rüzgar yoksa ve hava sadece sıcak ve nemli ise en iyi seçenek beyaz ve dar kıyafetler olacaktır.

6. Bir şapka takın

deniz kenarında güneşlenen kadın

Bu aksesuar kendinizi güneş ışınlarından korumak için önemlidir. Terinizi emmeyen sentetik liflerden yapılan şapkalar kullandığınızdan emin olun. Ayrıca, ter ve sıcaklıktan kurtulabilmek için şapkalarınızı havalandırın.

7. Hafif yiyecekler tüketin

Vitamin ve mineral bakımından zengindir besinlerin tüketilmesi, vücudunuzun su ihtiyacını karşılar ve sağlıklı olmanıza yardımcı olur.

Yüksek su içeriklerinden dolayı tüketebileceğiniz en iyi gıdalar şunlardır:

  • Brokoli
  • Havuç
  • Ispanak
  • Marul
  • Domates
  • Salatalık
  • Kavun
  • Karpuz
  • Elma
  • Armut

8. Kafein, alkol ve şekerli içecekler tüketmeyin

soğuk kahve

Dondurma, alkolsüz içecekler, işlem görmüş meyve suları ve biraya dikkat edin. Bunlar sizi serinletmek yerine vücudunuzun sıvı kaybını artırır. Ayrıca, bazı durumlarda bu içecekler sizi daha çok terletir.

9. Kilo vermeye çalışın

Kişinin ısı üretimi vücudunun hacmiyle doğru orantılıdır. Başka bir deyişle, daha kilolu insanlar zayıf olanlara kıyasla sıcak iklimlerde dezavantaja sahiptirler. Bu nedenle, kilonuza dikkat etmek sıcakla mücadele etmenin yollarından bir tanesidir. Birkaç kilo vermek istiyorsanız, sitemizdeki yazılara bir göz atmak sizin için faydalı olacaktır.

10. Kilit bölgelerinizi serin tutun

Vücudunuzdaki bazı bölgelere soğuk şeyler uygulamak oldukça kolay ve kullanışlıdır. Bilekleriniz, dizlerinizin arkası, enseniz ve boynunuz kilit bölgelerdir. Bunun nedeni, bu bölgelerde damarlarınızın ve arterlerin cildinize çok daha yakın olmasıdır. Dolayısıyla, bir soğuk su torbasıyla bu bölgeleri serinletmek, kanınızın ısısını düşürür ve kan akışınızı yavaşlatır. Böylece, vücudunuz da daha serinlemiş olacaktır.

Gördüğünüz gibi, sıcakla mücadele etmek için uygulayabileceğiniz bu yöntemler oldukça kolaydır. Umarız bu önerilerimiz sıcak yaz günlerinde size yardımcı olur. Yazın keyfini çıkarmayı unutmayın!

Öne çıkarılmış görsel © wikiHow.com’dan alınmıştır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.