Lezzetli ve Bel İnceltici Smoothieler

Bu smoothielerin içinde bulunan malzemeler midenin boyutunu küçültmenin yanı sıra sindirimi iyileştirir, ödem oluşumunu engeller ve size enerji verir.
Lezzetli ve Bel İnceltici Smoothieler
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Yediklerinize dikkat ettiğiniz zaman dengeli bir kiloya sahip olabilirsiniz. Bel inceltici smoothieler yardımıyla istediğinize kavuşmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Ancak, vücudun belli başlı bölümleri diğer bölümlere göre kilo verme konusunda daha inatçıdır. Bu durum sadece fazla kalori tüketimden değil, bazı organların fonksiyonlarından kaynaklanıyor olabilir.

Bu bölgelerden biri de bel çevresi olduğu için bugünkü makalemizde göbek ve bel çevresinin kolay ve keyifli yoldan nasıl inceltileceğine odaklanacağız.

Aşağıdaki bel inceltici smoothieler ile göbek çevrenizin düzelmesini sağlarken aynı zamanda bu mükemmel lezzetlerin tadına varın.

Bel inceltici smoothielerin özellikleri

ananas ve kivili smoothie

Evet doğru. Kilo vermek için sadece kalori hesabı yapmanız yetmez aynı zamanda iyi gıda seçimleri yapmalısınız. Sağlığınız için faydalı özelliklere sahip ve dış görünüşünüze yansımaları olan bir çok seçenek vardır. Bel ve göbek çevrenizi inceltmek için aşağıdaki özelliklere sahip yiyecekleri tercih etmelisiniz:

İdrar söktürücüler

Bunlar vücudunuzun şişkin görünmesine ve kendinizi ağır hissetmenize neden olan ödemin atılmasına yardımcı olan gıdalardır. Karın bölgesi ise ödem birikimin en yoğun olduğu noktalardan biridir.

Bağırsak yumuşatıcılar

Karın çevresinde oluşan iltihaplanmalar genellikle kabızlıkla ilgilidir. Bu nedenle doğal, sindirimi destekleyici gücü olan bağırsak yumuşatıcı ve sindirim sistemini düzenleyici gıdalar tercih etmelisiniz.

Hormon düzenleyiciler

Göbek çevresindeki yağlar bazı durumlarda hormon bozukluklarından kaynaklanır. Bazı insanların göbek çevresindeki yağları yok etmekte zorlanırken vücutlarının diğer bölümlerin zayıf olmasının açıklaması budur.

Ayrıca uyluk bölgesinde de yağ birikimi olabilir. Hormonların düzenlenmesine yardımcı olan gıdalar vücudunuzun doğal dengesine kavuşmasını sağlayarak size her konuda yardımcı olur.

Bel inceltici smoothieler

Smoothieler sağlığa faydalı olan gıdaları tüketmenin basit ve lezzetli yoludur. Birçok temel ve diğer tamamlayıcı gıdaları bir araya getirirken aynı zamanda bunların harika lezzetlerini de koruyabilirsiniz.

Buna ek olarak tüketimleri kolaydır, doyurucudurlar ve size yeterli miktarda enerji sağlarlar. Smoothieleri sabahları kahvaltı olarak tüketmek en iyi yöntemdir, ancak öğleden sonra da tüketebilirsiniz.

Aşağıdaki bel inceltici üç smoothieyi denemenizi tavsiye ediyoruz. Fakat isterseniz içine başka lezzetler de ekleyerek yeni tatlar keşfedebilirsiniz.

1. Elma ve macalı smoothie

elmalı smoothie

Malzemeler

 • İki yeşil elma
 • 1 çay kaşığı maca çayı (10 gram)
 • Bardağın 3/4’ü kadar su veya bitkisel süt (150 ml)

Krema kıvamındaki bu smoothie ile taze meyvenin faydalarını ve tıbbi özelliklere sahip maca çayını bir araya getirebilirsiniz.

Elma

Elmalarınız organik olursa kabuklarını da güvenle yiyebilirsiniz. Meyvenin kendisi ve kabuklar sindirimin düzenlenmesine yardımcı olur.

Maca

And Dağlarında yetişen depo köklü bir sebze olan maca, size enerji verirken aynı zamanda hormon sisteminizi düzenler.

2. Ananas ve chia tohumlu smoothie

ananas dilimleri ve smoothie

Malzemeler

 • 1 ince dilim taze ananas
 • 1 yemek kaşığı chia tohumu (10 gram)
 • 3/4 bardak su (150 ml)

Şekerli ve tropikal bir tadı olan bu smoothie, en etkili bel inceltici smoothielerden biridir.

Ananas

Ananas doğal bir idrar söktürücüdür ve sindirimin güçlenmesine destek olur. Bu nedenle birçok diyette yer alır.

Chia tohumları

Bu tohumlar temel yağ asitlerini içerdiği ve sindirim sistemini düzenlediği için oldukça popülerdir. Ancak kullanmadan bir gece önce suda bekletmeyi unutmayın.

3. Kivi ve Hindistan cevizli smoothie

Malzemeler

 • 2 tane iyice olgunlaşmış kivi
 • 1 yemek kaşığı sızma Hindistan cevizi yağı (15 gram) ya da yarım bardak Hindistan cevizi suyu ya da Hindistan cevizi sütü (10 ml)
 • Su (eğer gerekirse)

İçindeki iki temel malzeme nedeniyle oldukça yoğun bir tada sahip olan bir diğer tropikal smoothie ise budur.

Kivi

Aç karnına tüketildiği zaman oldukça hızlı etki gösterebilen bu meyve, kabızlık problemi olan kişiler için gayet etkili bir çözümdür.

Hindistan cevizi

Hindistan cevizinin tıbbi özelliklerini her zaman vurgulamaktayız. Hindistan cevizi suyu, sütü ve yağında bulunan sağlıklı yağlar, içeriğindeki kaloriye rağmen karın çevresinin incelmesine yardımcı olur.

İlginizi çekebilir ...
Avokado ile Hazırlayabileceğiniz 5 Enerji Verici Smoothie
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Avokado ile Hazırlayabileceğiniz 5 Enerji Verici Smoothie

Avokado, farklı malzemelerle birleşince gününüzün en iyi şekilde geçmesi için enerji ve canlılık sağlayan smoothie tarifi için mükemmel bir malzeme...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Syvertsen, J. P., Smith, M. L., & Boman, B. J. (1993). Tree growth, mineral nutrition and nutrient leaching losses from soil of salinized citrus. Agriculture, Ecosystems and Environment. https://doi.org/10.1016/0167-8809(93)90080-9
  • Umapathy, K. (2015). Aromatic Cues Help Dementia Sufferers with Appetite Loss.
  • NCT01350843. (2011). The Effects of Orange Juice on Plasma Lipids. Https://Clinicaltrials.Gov/Show/Nct01350843.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.