Lupus Hastalığı ve Bu Durumu Kontrol Etmek İçin 7 Reçete

Bu doğal reçeteler, lupus hastalığı için mükemmel birer destek olabilir. Ama bunları denemeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
Lupus Hastalığı ve Bu Durumu Kontrol Etmek İçin 7 Reçete
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Lupus hastalığı ya da diğer adıyla SLE hastalığı, otoimmün bir hastalıktır. Ne yazık ki bu rahatsızlık hakkında çok fazla şey bilmiyoruz. Tek bildiğimiz şey, hücrelerimizde ciddi değişikliklere sebep olmasıdır.

Ayrıca lupus hastalığı vücudumuzdaki sağlıklı hücrelere saldırmasıyla bilinmektedir. Yaklaşık 5 milyon insanın bu hastalıktan muzdarip olduğunu da biliyoruz.

Bu hastalık tüm organlara ve vücut sistemlerine saldırır. Eklemlerinizi, kaslarınızı, cildinizi, böbreklerinizi, akciğerlerinizi ve başka birçok bölgeyi etkiler.

Bu hastalığın temel özelliklerinden biri çok heterojen olmasıdır. Yani  aynı semptomları gösteren iki hastayı bulmak çok nadirdir.

Lupus hastalığının bir özelliği de beyaz kan hücrelerinin bir türü olan B lenfositlerini aşırı uyaran antikorlar üretmesidir.

Bu yazımızda lupus ya da diğer adıyla  SLE hastalığını kontrol atlında tutmanıza yardımcı olacak bazı doğal reçeteler paylaşacağız. Tıbbi tedavi yanında destek olabilecek bu reçeteleri denemeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

1. Masaj

lupus hastalığı

Masaj yaptırmak harika bir tedavidir. Bu, lupusla savaşmanın en eski ve popüler yollarından biridir. Çünkü şu faydaları sağlar:

  • Vücudunuza detoks yapar
  • Stres seviyenizi azaltır
  • Metabolik verimliliğinizi artırır
  • Enflamasyonu azaltır

Masajlar, uzun vadede bu sorunu tedavi etmek için iyi bir seçenektir. Haftalık masaj yaptırmak yeterlidir. Fakat bunu bir uzmana yaptırdığınızdan emin olmalısınız.

Masaj yaptırmak pahalı olabilir. Fakat sağladığı faydaları daha ilk günden itibaren görmeye başlayacaksınız. Bu yüzden düşünmeye değer bir destekleyici tedavidir.

2. Lupus hastalığı için zeytinyağı

Zeytinyağı bol miktarda omega 9 içerir. Bu yağ, lupusun başlıca semptomlarından olan enflamasyonu kontrol altına almak veya azaltmak için idealdir.

Zeytinyağı bize ayrıca bol miktarda besleyici içerir ve bu sayede bedenimizi kronik hastalıkların etkilerinden korur.

Tek yapmanız gereken şey, günlük beslenmenize zeytinyağı eklemektir.

  • Salatalarınıza sos olarak ekleyebilirsiniz. Kanola veya diğer yağlar yerine de kullanabilirsiniz.
  • Diyetinize zeytinyağı eklemenin yanı sıra, şekerden kaçınmaya da dikkat edin. Bu lupus yanmalarını önlemeye yardımcı olabilir.

3. Elma sirkesi

lupus hastalığı için doğal reçeteler

Lupus vücudunuzun ürettiği mide asidi miktarını azaltabilir. Bu, hastalığın ikincil etkilerinden biridir.

Elma sirkesi ile bu değişim azalabilir. Sonuçta, elma sirkesi mide asidi üretiminde en iyi uyarıcılardan biridir ve dolayısıyla mide asidini dengeleyebilir. Ayrıca elma sirkesi arındırıcı özelliklere sahiptir.

Beslenmenize elma sirkesini dahil etmek için çeşitli seçenekleriniz vardır. Birincisi, salatalarınızda sos olarak kullanabilirsiniz. Ya da sirke kullanarak doğal turşu da yapabilirsiniz.

Bir başka iyi seçenek ise her gün bir bardak elma sirkeli su içmektir.

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi (10 ml)
  • 1 bardak su (200 ml)

Malzemeleri karıştırın ve bundan her sabah aç karna bir bardak için.

4. Fesleğen

Bitki temelli ilaçlar, kronik hastalıkların tedavisinde favoriler arasındadır. Lupustan bahsederken, fesleğen ilk aklınıza gelecek şeylerden biri olmalıdır.

Bu bitki vücudunuzu stres ve enzim dengesizliklerine adapte etmeye yardımcı olur. Bu, doğal anti-enflamatuvar ve antioksidan özellikleri sayesinde gerçekleşir.

Yiyeceklerinize lezzet katmak için reyhan kullanın. Aynı zamanda size sağladığı sağlıklı faydaların da tadını çıkarın!

5. Probiyotikler

Lupusla mücadelede mide sağlığının korunması en önemli şeylerden biridir.

Lupustan muzdarip kişilerde besin yetersizliği görülür. Bu nedenle, ihtiyacınız olan besin maddelerini absorbe ettiğinizden emin olmanız çok önemlidir.

Bağırsaklarınızda sağlıklı bakterilerin olması faydalı olacaktır. Probiyotik besinler, bazı enflamasyonları önleyebilir ve sitokinleri (hücresel fonksiyonu düzenleyen proteinler) vücudunuza yayar.

6. Hindistan cevizi yağı

Beslenmenize Hindistan cevizi yağı eklemenin birçok yararı vardır. Bunların arasında; bağışıklık sisteminizi dengelemek, sindiriminizi iyileştirmek, kolesterolünüzü kontrol etmek ve yanmaların sıklığını azaltmak sayılabilir.

Hepimiz zeytinyağına daha çok aşinayız … Fakat Hindistan cevizi yağının lezzetine alışmak birkaç gün sürecektir.

7. Zencefil

lupus için zencefil

Zencefil genellikle eklem ağrısı veya artritten muzdarip kişiler tarafından tüketilir. Zencefilin, ağrılara iyi gelen özellikleri lupus hastalığı için de faydalıdır.

Lupusun ilk ve en sık görülen semptomları şişkinlik ya da enflamasyondur. Bunların yanında, eklem ağrısı da görülür.

Bu acıyı rahatlatmak için bir çözüm bulmak, iyi bir yaşam kalitesine geri adım atmanın ilk adımı olabilir.

Lupus hastalığını kontrol etmek için önlemler alın

Lupus hastalığı çok tehlikeli bir durumdur. Dolayısıyla, çok fazla özen ve ilgi gerektirir. Eğer teşhis konulduysa, doktorunuzun önerilerinin tümünü takip etmeniz önemlidir.

Bunun yanında, tedavinizi desteklemek için bu doğal tedavilerden de faydalanabilirsiniz

Görsel referansı: ©wikiHow.com

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.