Mastektomi Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Mastektomi hakkında iyi bilgi almanız önemlidir. Çünkü mastektomi fiziksel acıya, komplikasyonlara ve göğsün yeniden şekillendirilmesinin gerekmesine yol açabilir.
Mastektomi Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bazı meme kanseri durumlarında sonuç mastektomi (meme alma operasyonu) olabilir. Bu, ilk tercih değildir; ama birçok durumda kişinin hayatını kurtarabilecek tek seçenektir.

Bu prosedürü daha iyi anlamak için, memenin tamamının veya bir kısmının alınması için yapılan ameliyat hakkında bilgi almak gerekir. Bunu yazıp okumak çok kolaydır; ama bu sürecin tamamından geçmek oldukça zordur.

Bu yüzden bu tür meme kanseri tedavisi hakkındaki düşüncelerinizi değiştirmeniz önemlidir. Meme alma operasyonu yaptırmanın insan hayatında büyük değişikliğe yol açtığını anlamalısınız.

Yakın zamanda, meme kanseri teşhisi koyulan bazı kadınlar bile bu operasyonu korumacı bir tavırda gerçekleştirmeyi seçtiler. Bu çok kötü bir seçim olmasa da, çok kişisel bir seçimdir.

Eğer aile geçmişinizde meme kanseri yoksa ve riskinizi artıran bir genetik mutasyona uğramadıysanız, bu operasyona gerek bile olmayabilir. Mastektomi yaptırmadan önce bilmeniz gereken şeyleri aşağıda sıraladık:

1. Meme alma operasyonu her kadın için farklılık taşır

hastane yatağında yatan kadın
Bazı insanlar acıyı diğerlerine göre daha ağır yaşar. Vücudunuza göre, iyileşme sürecinin normalden daha fazla sürdüğü durumlar olabilir. Normalde bu süreç 12 haftadır.

Sonunda normal rutininize umduğunuz zamanda geri dönüp dönmeyeceğinize vücudunuz karar verir. Bu, önceden üzerine hazırlık yapabileceğiniz bir şeydir. Mastektomiden sonra size yardım edebilecek birini bulun.

Yanınızda birinin olacağına emin olmanız önemlidir. Ameliyattan sonra bir iki hafta bayağı karmaşık geçebilir. Mesela bir şişe açmak veya saçlarınızı taramak gibi en basit şeyler için bile hareket ederken zorlanabilirsiniz.

İşte bu dönemde mastektominin yol açacağı acıdan endişe duymaya başlayabilirsiniz. Bazı kadınların ise öyle büyük acılar yaşamadığını bilmenizde yarar var. Aslında, bazı kadınlar da ameliyattan sonra hiçbir şey hissetmiyor. Diğerleri ise sadece bir baskı hissi duyuyor.

2. Mastektominin komplikasyonları olabilir

mastektomi ameliyatı
Meme alma operasyonu, diğer operasyonlar gibidir. Yani kendinizi vücudunuz ve aklınızda oluşabilecek komplikasyonlara karşı korumanızda yarar vardır. Bazı kadınlar ameliyatı çok ciddiye almaz, bazıları ise bayağı sıkıntıya girer.

Ameliyatın etkilerinden biri, acıdan dolayı nefes almanızda biraz zorlanma olabilmesidir. Buna ek olarak, akciğerlerinizde filtreleme gerçekleşmediği için zatürre riski de vardır. Ameliyatın ilerleyen günlerinde kendinize çok iyi bakmalısınız.

Çünkü bu günler, en fazla enfeksiyon riski taşıdığınız günlerdir. Bir diğer sonuç ise kabızlıktır. Bunun sebebi genellikle anestezinin yan etkileri ve acı için alacağınız ilaçlardır.

Bu ilaçlar yüzünden 5 gün boyunca tuvalete çıkamadığınız için bir gecenizi hastanede geçirmeniz gerekebilir. Buna karşı önlem almak için doktorunuzun önerilerine uyun. Lif açısından zengin bir diyet oldukça yardımcı olacaktır.

3. Yeniden göğüs yapılandırması seçeneklerden bir tanesidir

silikon meme
Mastektomiden sonra yeniden göğüs yapılandırması hassas bir konudur; çünkü bu, her kadının ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir. Bazı kadınlar kişisel nedenlerden dolayı yeniden yapılandırma talep etmez.

Ama bazıları yeni vücutları ile barış içinde olmak istedikleri için bunu talep ederler.Göğüsler güzellikle bağlantılı görülse de, bazı kadınlar bu yeniden yapılandırma sürecinde çok acı çeker.

Göğüsleri büyük olan kadınlar ise göğüs ağrısından kurtuldukları için mutlu olurlar ve yeniden yapılandırmayı tercih etmezler. Ne olursa olsun, yeniden yapılanma sürecinden önce kişisel ihtiyaçlarınızı analiz edip iyice karar verin.

Endişeleriniz hakkında güvendiğiniz biri ile konuşun ve mastektomiden korkmayın

Mastektomi hayatta attığınız çok önemli bir adımdır; bu yüzden bu operasyondan korkmayın; aynı zamanda da ciddiye alın. Doktorunuza konuşun ve yapılması gerektiğine katılıyorsanız bu prosedürle beraber gelen her şeyi iyice anladığınıza emin olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Borbón Mendoza, J. E., & Beato Canfux, A. I. (2002). Enfoque actual de la problemática salud-sociedad en pacientes con mastectomía. Revista Cubana de Medicina Militar, 31(1), 47-53.
  • Del Val Gil, J. M., Bañeres, M. L., López, F. R., Martínez, A. U., & Serrano, A. M. (2001). Cáncer de mama y mastectomía. Estado actual. Cirugía española, 69(1), 56-65.
  • Silva de Oliveira, M., Carvalho Fernandes, A. F., Mesquita Melo, E., & Falcão Juvenal Barbosa, I. C. (2005). Cuidados preoperatorios de mastectomía bajo la óptica de la mujer. Revista Cubana de Enfermería, 21(2), 1-1.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.