Mastektomi Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

· 27 Mart, 2017
Mastektomi hakkında iyi bilgi almanız önemlidir. Çünkü mastektomi fiziksel acıya, komplikasyonlara ve göğsün yeniden şekillendirilmesinin gerekmesine yol açabilir.

Bazı meme kanseri durumlarında sonuç mastektomi olabilir. Bu, ilk tercih değildir ama bir çok durumda kişinin hayatını kurtarabilecek tek seçenektir.

Bu prosedürü daha iyi anlamak için, göğsün tamamının veya bir kısmının alınması için yapılan ameliyat hakkında bilgi almak gerekiyor. 

Bunu yazıp okumak çok kolaydır ama bu sürecin tamamından geçmek oldukça zordur.

Bu yüzden bu tür meme kanseri tedavisi hakkındaki düşüncelerinizi değiştirmeniz önemli. Mastektomi yaptırmanın insan hayatında büyük değişikliğe yol açtığını anlamalısınız.

Yakın zamanda, meme kanseri teşhisi koyulan bazı kadınlar bile bu operasyonu korumacı bir tavırda gerçekleştirmeyi seçtiler. 

Bu çok kötü bir seçim olmasa da çok kişisel bir seçimdir. Eğer aile geçmişinizde meme kanseri yoksa ve riskinizi arttıran bir genetik mutasyona uğramadıysanız, buna gerek bile olmayabilir.

Mastektomi yaptırmadan önce bilmeniz gereken şeyleri aşağıda sıraladık:

1. Bu, her kadın için fiziksel olarak farklılık taşır

Bazı insanlar acıyı diğerlerine göre daha ağır yaşar. Vücudunuza göre, iyileşme sürecinin normalden daha fazla sürdüğü durumlar olabilir. Normalde bu süreç 12 haftadır. 

Sonunda normal rutininize umduğunuz zamanda geri dönüp dönmeyeceğinize vücudunuz karar verir.

Bu, önceden üzerine hazırlık yapabileceğiniz bir şey: mastektomiden sonra size yardım edebilecek birini bulun. Yanınızda birinin olacağına emin olmanız önemlidir.

Ameliyattan sonra bir iki hafta bayağı karmaşık geçecek. En basit şeyler için bile hareket ederken zorlanabilirsiniz; mesela bir şişe açmak veya saçlarınızı taramak gibi… 

İşte bu dönemde mastektominin yol açacağı acıdan endişe duymaya başlayabilirsiniz. Bazı kadınların ise öyle büyük acılar yaşamadığını bilmenizde yarar var. Aslında, bazı kadınlar da ameliyattan sonra hiçbir şey hissetmiyor.

Diğerleri ise sadece bir baskı hissi duyuyor ve başka bir şey hissetmiyor.

2. Mastektominin komplikasyonları olabilir

Mastektomi diğerleri gibi bir ameliyattır, yani kendinizi vücudunuz ve aklınızda oluşabilecek komplikasyonlara karşı korumanızda yarar vardır. 

Bazı kadınlar ameliyatı çok ciddiye almaz, bazıları ise bayağı sıkıntıya girer.

Ameliyatın etkilerinden biri nefes almanızdır. Acıdan dolayı biraz zorlaşabilir. Buna ek olarak, akciğerlerinizde filtreleme gerçekleşmediği için zatürre riski de vardır. Ameliyatı takip eden günlerde kendinize çok iyi bakmalısınız, çünkü bu günler, en fazla enfeksiyon riski taşıdığınız günlerdir. 

Bir diğer sonuç ise kabızlıktır. Bunun sebebi genellikle anestezinin yan etkileri ve acı için alacağınız ilaçlardır.

Bu ilaçlar yüzünden 5 gün boyunca tuvalete çıkamadığınız için bir gecenizi hastanede geçirmeniz gerekebilir.

Buna karşı önlem almak için doktorunuzun önerilerini takip edin. Lif açısından zengin bir diyet oldukça yardımcı olacaktır.

Lütfen okuyun: Anksiyete: 6 Az Rastlanan Etkisi

3. Yeniden göğüs yapılandırması seçeneklerden bir tanesidir

Mastektomiden sonra yeniden göğüs yapılandırması hassas bir konudur çünkü bu, her kadının ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir.

Bazı kadınlar kişisel nedenlerden dolayı yeniden yapılandırma talep etmez, ama bazıları yeni vücutları ile barış içinde olmak istediklerinden dolayı bunu talep ederler. 

Göğüsler güzellikle bağlantılı görülse de, bazı kadınlar bu yeniden yapılandırma sürecinde çok acı çeker. Göğüsleri büyük olan kadınlar ise göğüs ağrısından kurtuldukları için mutlu olurlar ve onları yeniden yapılandırmayı tercih etmezler.

Ne olursa olsun, yeniden yapılanma sürecinden önce kişisel ihtiyaçlarınızı analiz edip iyice karar verin. 

Endişeleriniz hakkında güvendiğiniz biri ile konuşun ve mastektominizden korkmayın

Mastektomi hayatta attığınız çok önemli bir adımdır, bu yüzden ondan korkmayın, aynı zamanda da ciddiye alın.

Doktorunuza konuşun ve yapılması gerektiğine katılıyorsanız bu prosedürle beraber gelen her şeyi iyice anladığınıza emin olun.