Mikrodalga Fırın ve Ocak Doğal Olarak Nasıl Temizlenir

Evinizi doğal yollarla temizlemek isterseniz okumaya devam edin. Çevre için de zararsız olan basit çözümlerle ocağınızı ve mikrodalga fırınınızı ışıl ışıl parlatabilirsiniz. 
Mikrodalga Fırın ve Ocak Doğal Olarak Nasıl Temizlenir

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Evdeki diğer odaların aksine, mutfağı ve içindeki eşyaları doğru bir şekilde temizleyebilmek için belli bir bilgi birikimi gerekir. Bu açıdan bakarsak, yazımızda bahsettiğimiz stratejileri bilmeden mikrodalga fırın ve ocak gibi eşyaları doğal bir şekilde temizlemek karmaşık bir şey gibi görünebilir.

Ocağınızı sık sık kullandığınızda, soslar veya kırıntılar ocağın ulaşılması zor olan kısımlarına düşebilirler. Mikrodalga fırın için de aynı şey geçerlidir. Bu eşyalar her gün kirlenirler. Bu nedenle aşağıda bahsedeceğimiz temizlikle ilgili ipuçları çok işinize yarayabilir.

Mikrodalga Fırın ve Ocak Doğal Olarak Nasıl Temizlenir

Aşağıda size her gün kullanılan bu eşyaların üzerindeki kirden ve pisliklerden kurtulmanız için harika ipuçları vereceğiz. En iyisi de bunları, kimyasal maddeler içeren pahalı ürünlere başvurmadan tamamen doğal olarak yapabilecek olmanızdır.

Ocağı temizlemek için hileler

Sıcak su sizin ilk işbirlikçinizdir

Ocağınızın üzerinde kurtulmanız gereken bir yağ katmanı varsa sıcak sudan daha etkili hiçbir şey yoktur.

 1. Bir tencerede biraz sıcak su ısıtın ve kirli yüzeyin üzerine biraz dökün. Çok fazla kullanmanıza gerek yok çünkü amaç yağ katmanını çözmek ve yumuşatmaktır.
 2. Kaynar suyun işe yaraması için birkaç dakika bekledikten sonra ocağı her zaman yapacağınız gibi temizleyin. Ocağınızın yapıldığı malzemeyi göz önünde bulundurarak yumuşak veya çelik bir sünger kullanabilirsiniz.

Karbonat ve limon suyu

Bu iki doğal malzeme ocakları ve mikrodalga fırınları temizlemek için harika çözümlerdir. Bu ipucunda biz ocağa odaklanacağız.

Malzemeler

 • 3 veya 4 yemek kaşığı karbonat (27 veya 36 g)
 • 2 veya 3 limonun suyu

Bu malzemelerin miktarı ocakta ne kadar yağ bulunduğuna bağlı olarak değişecektir.

Uygulama

 • İki malzemeyi de birlikte karıştırın. Ortaya başta köpüklü gibi görünen bir hamur çıkacak.
 • Köpükler söndüğünde ocağa uygulayın ve etkisini göstermesi için bekleyin.
 • Sonra tercihen çelik bir sünger – tabii yüzeye uygunsa – kullanarak yok etmek üzere kiri ovalayın. Son olarak bir bez ve bol su yardımıyla kalan kiri yok edin.

Alkol ve pamuk

ocak bez sarı eldiven

Mikrodalga fırını ve ocağı temizlemek için kullanabileceğiniz bir başka doğal malzemenin de alkol olduğunu biliyor muydunuz?

 1. Yapmanız gereken şey bir pamuğu alkole batırmak ve kirli yüzeyin tamamını bununla ovalamaktır.
 2. Birkaç dakika bekledikten sonra alkole batırılmış eski bir dış fırçasıyla aynı yüzeyi tekrar ovalayın.
 3. Son olarak kalan yağı yok etmek için yüzeyi kuru bir bezle silin.

Mikrodalga fırın için temizlikle ilgili ipuçları

Su ve limon kullanın

Bu ipucu oldukça basittir ama çok faydalıdır.

Malzemeler

 • 1 dilim limonun suyu
 • 1 bardak su (200 ml)
 • 1 maydanoz yaprağı veya 1 çay kaşığı karbonat (4 g) (tercihe bağlı)

Uygulama

 1. Bir dilim limonu bir bardak suyun içine koyun veya limon suyunu sıkıp suya ekleyin. Bu suyun içine aynı zamanda bir dal maydanoz veya bir çay kaşığı karbonat da ekleyebilirsiniz.
 2. Sonra cihazı birkaç dakika boyunca yüksek güçte çalıştırın. Süre her mikrodalga fırına göre değişecektir. Burada amaç buharlaşan suyun cihazın duvarlarına yapışmasıdır. Bu nedenle bardak buğulanmalıdır.
 3. Sonra mikrodalga fırının kapısını açın ve bardağı çok dikkatli bir şekilde fırının içinden alın. Elinizi yakmamaya dikkat edin. Daha sonra tek yapmanız gereken şey fırının içini bir mutfak beziyle silmek olacak.

Artık fırınınız tertemiz. Üstelik harika kokuyor!

Karbonat kullanın

fırının içini temizleyen kadın

Karbonat hızlı ve kolay bir şekilde temizlemenizi sağlar.

 1. Tek yapmanız gereken ıslak bir süngerin üzerine bir kaşık dolusu karbonat koymaktır. Daha sonra cihazı bu süngerle silin.
 2. Son olarak bolca suyla durulayın ve kuru bir bezle cihazın duvarlarını kurulayın.
 3. Tabağı ve tekerlekleri de çıkarmayı unutmayın. Kirlendikçe kötü kokmaya başlayabilirler. Normal bir tabağı yıkar gibi elde yıkayın.

Dezenfekte etmek için sirke kullanın

Bu listedeki üçüncü tavsiye de evinizde her zaman bulunan bir başka malzemeyle ilgili: Sirke. Onu kullanarak mikrodalga fırınınızı hızlı bir şekilde temizleyebilir, dezenfekte edebilir ve kokuyu yok edebilirsiniz. Ancak sirke limon kadar iyi kokmayacaktır.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı beyaz sirke (15 ml)
 • 1.5 bardak su (300 ml)

Uygulama

 1. Beyaz sirkeyi cam kasede bulunan suya ekleyin ve mikrodalga fırının içine koyun.
 2. Sonra yaklaşık 3 dakika boyunca yüksek güçte çalıştırın.
 3. Daha sonra fırının içi yeterince soğuduğunda bir bezle silin. Temizlik bezinin üzerine karbonat ve su da eklerseniz kiri yok etmenin daha da kolaylaşacağını göreceksiniz.

Gördüğünüz gibi ocağınızı ve mikrodalga fırınınızı temizlemek için büyük sırlara veya pahalı ürünlere ihtiyacınız yoktur. Biraz yaratıcılıkla ve birkaç malzemeyle bu işi sadece birkaç dakikada halledebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.