Minimalizm İle Evinizi Sadeleştirmenin Yolları

Minimalizm hiçbir açıdan sıkıcı değildir. Sadelik, elegans, fonksiyonellik ve düzen demektir. Bu ipuçları evinizi minimalist bir şekilde dekore etmenize yardımcı olabilir. 
Minimalizm İle Evinizi Sadeleştirmenin Yolları

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Genellikle eşyaları gelişigüzel bir şekilde evin bir yerlerine koyarız çünkü onları nereye koyacağımızı bilemeyiz. Bu da evde düzeni sağlamayı zorlaştırır. Odaların ve yaşam alanlarının kaotik ve düzensiz görünmesine yol açar. Minimalizm, evini düzene sokmak isteyenler için harikadır.

Minimalizmin ayırt edici özelliği, evi olabilecek en az sayıda elementle dekore etmektir. Bu sayede tüm dekoratif eşyalar bir amaca hizmet eder ve düzenli görünen uyumlu bir alan ortaya çıkar. Temel şeylere odaklanılır ve kalabalık edebilecek dekorasyonlardan ve mobilyalardan kurtulmak gerekir.

Böylece, minimalist stil, her şeyden önce, yaşam alanının ve mimari elementlerin üzerinde durur. 

Minimalizm İle Bir Yaşam Alanını Sadeleştirmenin 8 Yolu

1. Sahip olduğunuz şeyleri sınıflandırın

Amaç yalnızca gerekli şeyleri tutmaktır. Bu yüzden oturup eşyalarınızı birer birer gözden geçirip sınıflandırmanız tavsiye edilir. Bir eşyanın atılması mı gerekiyor, onu birine mi vermelisiniz yoksa saklayıp değerlendirmeli misiniz, bunları düşünmeniz gerek.

Bu nedenle, bir eşyayı neden saklamak istediğinizi kendinize sormalısınız. Minimalist stilde her şeyin bir fonksiyonu vardır.

Minimalizm duygusallığı veya şımarmayı desteklemez. Az ama özdür.

2. Eve bir şey giriyorsa diğeri çıkmalı

minimalizm salon aydınlık

Minimalist stil doğal ışığı öne çıkarır ve bir yaşam alanının daha büyük görünmesini sağlar.

Bir stilin minimalist kalabilmesinin tek yolu, evde yeniden gereksiz objelerin birikmemeye başlamamasıdır.

Bundan kaçınmak için takip edebileceğiniz basit bir kural vardır: Ne zaman yeni bir şey alsanız, eski bir şeyden kurtulmalısınız. 

Bu yüzden yeni bir şey satın aldığınızda ya da size yeni bir şey verildiğinde, öncelikle onun evinize ve minimalist tarzınıza uyup uymayacağına karar vermelisiniz. Eğer uymuyorsa onu satın almamanız veya evde tutmamanız daha iyidir.

3. Masaların üzerine herhangi bir şey koymayın

Evinizi basitleştirmenizin ve düzen kurmanızın bir başka yolu da tüm yüzeyleri temiz ve boş tutmaktır. 

Pek çok insan masaları dekore etmek için ortaya süs koyar, masaların üstünü mumlarla veya çiçeklerle donatır. Ancak minimalist stilde, sadelik, fonksiyonellik ve düzen algısını maksimuma ölçüde yaratmak için tüm masaların üstlerini boş bırakmalısınız.

4. Minimalizmden faydalanmak için basit geometrik şekilleri kullanın

Mobilya ve diğer dekoratif objeleri seçerken, basit şekilleri ve düz çizgileri tercih etmeniz daha iyi olur. Çok köşeli, karmaşık, çok süslü veya dekoratif görünen mobilyalardan kaçının.

5. Duvarları da minimalist tutun

kahverengi koltuk tablolar minimalizm

Duvarlar da çok az dekore edilmeli, basit ve küçük objelerle süslenmeli.

Minimalizm yalnızca mobilyaları etkilemez. Duvarlara da yansır.

Bu yüzden duvarları, özellikle de mobilyaların üstüne gelen kısımları, resimlerle veya sanatsal parçalarla doldurmaktan kaçınmalısınız.

Ancak yine de duvarları dekore edebilirsiniz. Duvar süslerini sade tutmaya çalışmalı, stilin kalanıyla dengeli görünmelerini sağlamalısınız.

Duvarları dekore derken ayna kullanmayı da göz önünde bulundurmalısınız. Yalnızca zarif ve basit olmakla kalmazlar. Aynı zamanda odaların daha büyük görünmesine de yardımcı olurlar.

6. Minimalizm için ışıklandırmadan faydalanın

Işıklandırma, dekorasyonun en önemli elementlerinden biridir. Minimalizm gölgelerden ve karanlık alanlardan kaçınmak, bunların yerine daha fazla ışık oluşturmak ister.

Bu yüzden koyu renkli ağır perdelerden özellikle de ışık geçirmeyenlerden kaçınmalısınız. Panjur kullanmak daha iyidir çünkü tamamen engellemeden ışığın geçmesine izin verirler.

Ayrıca oda için yapay aydınlatmayı seçmeden önce, odanın özelliklerinin neler olduğunu anlamanız önemlidir. Amaç odayı gereksiz yapay ışıkla doldurmaktan kaçınmaktır. 

Bir odanın özelliklerini iyi bir şekilde incelerseniz, ışığın neresi için gerekli olduğunu görecek ve çok fazla ışık kullanmaktan kaçınabilmiş olacaksınız.

7. Minimalist mobilyalar tercih edin

Minimalizmde daha ciddi ve sert görünen mobilyalar daha çok kullanılıyor gibi görünür. Ancak bu, mobilyaların sıkıcı veya kasvetli görünmeleri gerektiği anlamına gelmez. Mobilyalar daha sade olmalı ve sadelikleri, zerafeti de içinde barındırmalıdır.

Minimalizmin fonksiyonelliği mobilyalar için de geçerlidir. Bu yüzden pek çok farklı fonksiyonu olan mobilyalar tercih etmek en iyisidir. Böylece evinizdeki dağınıklık da azalacaktır.

Mobilyanın ne kadar yer kaplayacağını da göz önünde bulundurmalısınız. Daha fazla yer kaplayan yüksek mobilyalar yerine daha alçak ve daha geniş mobilyalar seçmeniz en iyisi olacaktır.

8. İçlerine biraz renk katarak beyaz ve siyah renkleri seçin

minimalist aydınlık salon renkli kırlentler

Yalnızca tek renk olan alanlarda, öne çıkan cesur renkler tercih edin.

Minimalist stilde genellikle çok fazla siyah ve beyaz kullanılır. Bunun sebebi beyazın bir alanı daha geniş göstermesi, siyahın ise beyazla mükemmel bir karşıtlık içinde olmasıdır. Bu karşıtlık sonucunda ortaya zarif ve sade bir yaşam alanı çıkar.

Ancak yine de bir yaşam alanının renklendirilmesi gerekir. Tamamen siyah ve beyaz olamaz.

Bu alanlara renk eklemek için mobilya yerine objeleri kullanmak en iyisidir. Örneğin duvarlar ve mobilyalar büyük ölçüde siyah beyaz olabilir. Odaya daha fazla kişilik katmak için parlak renkli yastıklar veya büyük yeşil yapraklı bitkiler ekleyebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.