İç Dekorasyon İçin 6 Küçük İpucu

İç mekanı dekore ederken, odayı aşırı doldurmadığınızdan emin olmak istersiniz. Hoş ve ince bir kontrastla renk dengesi istiyorsunuz. 
İç Dekorasyon İçin 6 Küçük İpucu

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Eğer evinizdeki odalardan birine yeni bir görünüm kazandırmayı düşünüyorsanız, ilk yapmanız gereken şey biraz araştırma yapmaktır. Bu şekilde, sahip olduğunuz tüm bilgi ve seçeneklere dayanarak muhteşem bir karar vereceksiniz. Size biraz da olsa yardımcı olmak için, bu yazıda iç dekorasyon için 6 ipucu vereceğiz.

Herkes bir odanın dekorasyonundan zaman geçtikçe sıkılır. Bu bir yatak odası, oturma odası veya mutfak olabilir. Duvara astığımız bir resimden, duvarların renginden, perdelerden bıktığımızda, bütün bu dekorasyonun eskiden olduğu kadar iyi görünmediğini düşünürüz. O halde, değişim zamanı gelmiştir.

Ancak, yapmamız gereken şey mağazaya gidip gördüğümüz ilk şeyi satın almak değildir. Bu işleme başlamanın en iyi yöntemi, iç dekorasyon için birkaç kısa ipucu bilmek. O halde, bir kalem ve bir kağıt parçası alın, sizin için en yararlı olan şeylerin ne olduğunu düşünün ve daha sonrası evinizi değiştirmeye başlama zamanı!

İç dekorasyon için 6 küçük ipucu

ic dekorasyon

1. Renkler, Işıklandırma ve Kontrast

Renkler, bir mekanı dekore ederken dikkate almanız gereken çok temel bir unsurdur. Eğer dekore edeceğiniz alan çok büyük değilse, pastel gibi açık tonların ışığı yansıttığını bilmelisiniz. Bu sayede, alanı gerçekte olduğundan daha büyük göstereceklerdir.

Aynı fonksiyon aynalar için de geçerlidir. Bundan yararlanmak için odanın iyi aydınlatılmış olması çok önemlidir.

Öte yandan, dekore edeceğiniz büyük bir oda ise, farklı tonları birleştirmeyi denemelisiniz. Unutmayın, güçlü tonlar gerçekten iyi kontrast oluşturabilir, fakat bu kontrast, rahatlamak için kullanılan bir oda için pek de iyi olmayabilir.

Renklerin ruh halimizi etkileyebileceğini biliriz. Kırmızı ya da mor gibi tonlar, onları dikkatli kullanmadığımız takdirde, görsel gerilimi zorlayabilir.

2. Bir ögeye vurgu yapın

Dekorasyonunu yapacağınız odadaki diğer unsurlara vurgu yapmak istediğiniz hoş bir sehpa ya da koltuğunuz varsa, bunu yapmak için renkleri kullanmalısınız. Bunu yapmak için, duvara bir renk seçin ve ya kontrast yapan ögenin kendisini kullanın.

Önce hangi tonları vurgulamak istediğinize karar verin daha sonra, odanın% 20’sinde bu tonları kullanmayı deneyin. Başka bir fikir ise, aynı renkte olan kutuları veya rafları kullanmaktır.

3. Bir tarz belirleyin

Bir tarz belirlemek, iç dekorasyon için en önemli ipuçlarından biridir. Eve ya da mekana belirli bir görünüm vermek için kesinlikle belli bir stile sahip olmanız gerekir.

Daha sonra ahşabı rüstik bir etki yaratmak için kullanmak isteyip istemediğinize, mekana minimalist bir görünüm vermeye çalışıp çalışmadığınıza veya renklerin bir arada olmasını gerektiren yenilikçi bir şey tercih edip etmediğinize karar vermelisiniz.

Bütün bunları belirledikten sonra, seçimlerinizi renkler ve tasarımlar açısından daraltabilirsiniz. Bu sayede, uzun vadede fark yaratan küçük detaylar üzerinde yoğunlaşmanız mümkün olur.

4. Aydınlığın en iyi dostu beyazdır

Kontrast oluşturmak ve odadaki parlak renkleri vurgulamak için doğru aydınlatmaya ihtiyacınız olacak. Bu aydınlatmayı elde etmek için, pencere ve kapılardan başka, tavanı ve duvarlardan bir veya ikisini beyaza boyamak harika bir yöntemdir.

Ayrıca, açık renkli perdeler tercih etmeli ve eğer zemininiz koyu bir renkse, ışığı daha iyi yansıtacak bazı halılar eklemelisiniz. Son olarak, yatak odaları ve oturma odalarında beyaz yastıklar gerçekten hoş bir dokunuş katacaktır.

5. Odaları Bölmek

ic dekorasyon

Eğer çok büyük bir alana sahipseniz, daha iyi bir ortam oluşturmak adına perdeleri, yarı saydam duvarları ve ya sürgülü kapıları kullanabilirsiniz. Bu şekilde, iki tarafı farklı şeyler için de kullanmış olacaksınız.

Ek olarak, bunu yaparak odanın dekorasyonuna da katkı sağlamış olacaksınız.

6. Peki Ya Banyo?

Evinizdeki bu önemli alana geldiğimizde ise, birkaç önerimiz daha olacak:

  • Eğer yeni mobilya alırsanız, güzel olmasının yanı sıra, kullanışlı ve pratik olması gerektiğini de unutmayın.
  • Genel eğilim aynaları dekoratif unsurlar olarak kullanmak ve ecza dolabınızı başka bir yere koymaktır.
  • Açık renkleri ve iyi ışıklandırma kullanımı alanı büyütmeye yardımcı olacaktır.
  • Hasır sepetler banyolar için mükemmeldir çünkü bu sepetler, güzel ve pratiktirler.

İç dekorasyon için bu kısa ipuçlarına uygularsanız, kesinlikle istediğiniz sonucu alacaksınız. Unutmayın ki önemli olan, alanı iyi kullanmanın yanı sıra, kendinizi rahat hissetmeniz ve seçimleri sizin yapmanız olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.