Mobilyaların Tozunu Almak için Ev Yapımı Temizlik Malzemesi

Ev yapımı temizlik malzemeleri sadece tozları temizlemekle kalmaz, aynı zamanda yüzeyleri dezenfekte eder ve mobilyalarınızın üstüne bir tabaka ekleyerek parlamalarını sağlar. 
Mobilyaların Tozunu Almak için Ev Yapımı Temizlik Malzemesi

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Toz, toprak partikülleri, polen ve kapılardan, pencerelerden ve ayakkabı altlarından evinize gelen diğer çevresel maddelerden oluşur. Mobilyaların tozunu almak için de ev yapımı alternatifler vardır.

Toz solunum yollarımızdan çabucak akciğerlere geçebilir, rahatsızlık veya alerjik reaksiyonlar yaratabilir. Bu yüzden çeşitli sağlık problemlerini tetikleyebilir.

En sinir bozucu olanı ise, tozun evinizi ele geçirecek olması ve bu olumsuz sağlık etkileri ortadan kaldırmak için düzenli temizlik gerektirecek olmasıdır.

Mobilyalar tozun en çok biriktiği yerlerdir ve zamanla temizlenmediği sürece kendini belli edecektir. Mobilyaların tozunu almak gerektiğini bildiğinizi göz önüne alarak, bu makalemizde sizlerle evde hazırlayabileceğiniz ve tozu temizlemek için kullanabileceğiniz dezenfektan tarifi vereceğiz. Gelin nasıl yapıldığına beraber bakalım!

Mobilyaların tozunu almak için ev yapımı temizlik malzemeleri

02

Bu ev yapımı temizlik malzemesi organik ürünlerin karışımından oluşuyor. Bu ürünler, mobilyalarınızın doğal rengini bozmadan tozu ve kiri alır, parlamalarını sağlar.

Marketlerde satılan diğer malzemelere oranla, bu ev yapımı temizlik malzemesi ağır kimyasallar içermez, böylece de hem çevre hem de sağlığınız için zararsızdır.

Bu malzeme temizlemeyi unuttuğunuz ve zamanla tozun biriktiği kirli kısımlar için harikadır. İçeriğinde zeytinyağı bulunur, bu malzeme evlerde çok popülerdir çünkü ahşap mobilyalardaki çizikleri kapatmaya ve metal ve cam gibi yüzeyleri korumaya yardımcı olur.

Burada zeytinyağını beslenme veya güzellik amacıyla kullanmayacağımız için, rafine zeytinyağları ya da yemek hazırlamakta kullandığınız artık zeytinyağını da kullanabilirsiniz.

03

Ayrıca limon yağının özelliklerinden de faydalanacağız, çünkü güzel kokusunun yanı sıra bu malzeme hem antibakteriyel hem de antiseptiktir. Yani temizlik için harika bir adaydır. Bunu uygulayarak alerjiye yol açan mayt, bakteri ve mikroorganizma gibi maddelerden kurtulabilirsiniz. 

Son olarak sade sirke. Bu malzeme çok uzun zamandır çevre dostu bir temizlik malzemesi olarak kullanılıyor. Sirkedeki doğal asitler tozu alır ve patojenlerin çoğalmasına sebep olan ortamları temizler. Sonuç olarak, mobilyalarınız kokusuz ve sanki yeniymiş gibi parlak olacak.

Bu ev yapımı mobilya temizlik malzemesini nasıl hazırlayacaksınız?

04

Diğer temizlik malzemelerinde olduğu gibi, bunda kullanacağınız ürünleri çok kolay satın alabilirsiniz ve bunlar cildinize veya solunum yollarınıza herhangi bir zarar vermez. Sizlere her kullanımda az miktarda hazırlamanızı öneriyoruz ki artakalanlar bekledikçe özelliğini yitirmesin.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı  (15 g)
 • 1/2 çağ kaşığı limon yağı (3 g)
 • 1/4 kap sirke (62 ml)
 • 1 3/4 kap su (312 ml)
 • Küçük bir sprey şişesi (450 ml)
 • 1 mikrofiber temizlik bezi

Hazırlanışı

 • Zeytinyağı ve limon yağını bir kapta karıştırın.
 • Sirke ve suyu ekleyin.
 • Homojen bir sıvı elde ettiğinizde sprey şişesine koyun ve kullanın.

Kullanım için

 • Bu temizlik malzemesini mobilyanıza sıkın ve bir kaç dakika bekleyin. Sonra tozu almak için mikrofiber bezle silin.
 • Eğer yüzeyler hala kirli duruyorsa aynı prosedürü uygulayın.
 • Bunu ahşap, deri ve cam üzerinde kullanabilirsiniz.

Mobilyaları parlatmak için

05

Temizlik malzemenizi kullandınız, tozları ve kirleri aldınız ama mobilyanız halen sönük duruyor. İşte şimdi zeytinyağı ve limonla küçük bir hile yapacağız.

Malzemeler

 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı (64 g)
 • 2 yemek kaşığı limon suyu

Hazırlanışı

 • Limon ve zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı herhangi bir yüzeye bir bezle sürün.
 • Yüzeye herhangi bir şey koymadan önce havayla kurumasını bekleyin.
 • Küçük miktarlarda hazırlayın, saklayınca etkisini kaybedecektir.

Bu basit fikirleri deneyin ve bu dört dörtlük asistanlarla mobilya temizliğinin ne kadar kolaylaştığını göreceksiniz! Bugün temizlik günü mü? Haydi denemeden geçmeyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.