Morlukları İyileştirmek İçin 5 Doğal Çözüm

Komplikasyon olmadığı sürece morarmaları iyileştirmeye yardımcı olabilecek ev yapımı çözümler ve doğal malzemeler vardır. Hatta zamanında uygularsanız morarmalar oluşmadan bile onları önleyebilirsiniz. 
Morlukları İyileştirmek İçin 5 Doğal Çözüm
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Paula Heidemeyer

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bir anda kolunuza veya bacağınıza bir darbe alabilirsiniz. Bu darbenin geldiği yerde sonradan büyük bir morluk oluşacaktır. Hepimizin daha önce başına gelmiştir. Peki, bu morlukları iyileştirmek için neler yapabiliriz?

Morluklar bir darbe alınmasıyla, düşme veya bir yere çarpma nedeniyle oluşan yaralardır. Sonuçta küçük kan damarlarında ufak bir bozulma gerçekleşir.

Bu morluklar farklı renklerde ve tonlarda olabilirler. Dokularda kalan kan nedeniyle mor olarak başlamaları daha yaygındır. Zaman geçtikçe yok olmaya başlarlar.

Cildinizin iyileşme süresi çarpma veya düşme durumunun ne kadar şiddetli bir şekilde gerçekleştiğine bağlı olarak değişir.

Morlukların Özellikleri

morluk uyluk kadın

Morlukların oluşumunu kolaylaştıran hastalıklar vardır. Ancak bu yalnızca çok ciddi veya nadir görülen hastalıklar için geçerlidir.

Bununla birlikte, yeterince vitamin almamak da cildinizi morarmaya yatkın bir hale getirebilir. En ufak bir vuruş bile cildinizin morarmasına yol açar. Bu yüzden sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmek çok önemlidir.

Gelin şimdi morlukları iyileştirmek için kullanabileceğiniz ev yapımı çözümlere bir göz atalım.

Morlukları İyileştirmek İçin Ev Yapımı Çözümler

Sık sık oldukça koyu renkli morluklarla karşılaşıyorsanız, bu morlukları iyileştirmek için aşağıdaki çözümleri kullanabilirsiniz. Çok etkili tekniklerdir ve morluk görüntüsünü iyileştirirler.

1. Soğuk Kırmızı Et

Elbette bu doğal çözüme pek çok filmde veya televizyon dizisinde rastlamışsınızdır. Oldukça komik bir görüntüdür ancak çok eski ve saygı duyulan bir çözümdür.

Etin, özellikle pirzolanın oluşmak üzere olan izin emilmesine yardımcı olduğunu söylerler.

Bu çözümü kullanmak için morarmanın ortaya çıkmasını beklememenizi şiddetle öneririz. Bunun yerine soğuk eti hemen uygulayın ki morluk oluşmasın.

2. Buz Küpleri

Morlukların üzerinde buz küplerini kullanırken çok dikkatli olun. Onları doğrudan cildinizin üzerine koymayın. Çünkü buz cildinizin tahriş olmasına ve yanmasına yol açabilir.

Açık bir yaranız varsa buz uygulamamalısınız. Ancak sadece morluk varsa temiz bir bezin veya çantanın içine buz koyup uygulamayı yapabilirsiniz. Şişliği önlemek için morluğun üzerine buzu koyabilirsiniz.

3. Elma Sirkesi

Elma sirkesinin kanınızın daha iyi bir şekilde dolaşmasına yardım edeceğini göreceksiniz. Morluk yavaş yavaş kaybolacak.

Pek insanın da dediği gibi elma sirkesi,  mucizevi oranda etkili olan doğal çözümlerden biridir.

 • Morarmayı azaltmaya yardımcı olmak için biraz elma sirkesini soğuk suyla seyreltin.
 • Sonra etki altındaki bölgeye bir pamuk yardımıyla uygulayın.

4. Tuz ve Limon

Bir morarma olması durumunda, limon, cildinizin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.

 • Bu ev yapımı çözümü hazırlamak için bir bezin üzerine taze sıkılmış limon suyunu dökün ve biraz tuz serpin.
 • Sonra morluğun üzerine uygulayın.
 • Daha sonra 30 dakika bekletin.

5. Güneş Işığı ve Masaj

kol morluk

Güneş ışınları morlukları iyileştirmek için çok yardımcı olabilirler. Ultraviyole ışınlar morarmaya neden olan bilirubin isimli maddeyi bozarlar ve geriye o karakteristik sarımsı renk kalır.

Ayrıca morluk olan bölgeye nazikçe masaj yaparsanız morluğun yok olmasına ve cildinizin sağlıklı görünmesine yardımcı olacaksınız.

Morlukları İyileştirmek İçin Tavsiyeler

Şimdi size kolunuzu veya bacağınızı bir yere çarptığınızda cildinize iyi bakmak için yararlanabileceğiniz bazı tavsiyelerden bahsedeceğiz.

 • İlk hedef elbette darbe almaktan ve morluk oluşumundan kaçınmaktır. Bu yüzden her zaman doğru kıyafetler giyerek vücudunuzu korumalısınız. Çocuklara ise oynarken dikkatli davranmayı öğretin. Tehlikeli bölgelere tırmanmamalı veya başlarında biri yokken oyun oynamamalılar.
 • Bir morarma olursa ağrıyı ve baskıyı yatıştırmaya yardımcı olmak için etki altındaki bölgeyi yukarı doğru kaldırın.
 • Olabildiğince hızlı bir şekilde buz uygulayın. Bu ağrıyı rahatlatmaya yardımcı olacak. Böylece çok fazla şişkinlik oluşmayacaktır.
 •  O bölgeyi dinlendirin. Örneğin bacağınızı morarttıysanız uzun süre ayakta durmaktan kaçının.
 • Yoğun bir darbe aldıysanız ağrı için bazı ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Ancak ağrıyı giderme amacıyla aspirin almanızı tavsiye etmeyiz. Aspirin kan akışını artırır.
 • Morluğun kolayca yok olması için daha fazla C vitamini alın.
 • Morluğunuz varsa zaman verin ve onun nasıl iyileştiğini dikkatle gözlemleyin. Eğer iyileşmezse veya daha kötüye giderse bir doktorun görmesi için acil servise gitmelisiniz.
 • Ayrıca gözünüzü morartırsanız ve görmeyle ilgili sorun yaşarsanız bir değerlendirme yapması için doktora gitmelisiniz.

Komplikasyonları Önlemek İçin Morluklara İyi Bakmayı Unutmayın

Morluklar siz korkutabilir ancak düşme veya incinme sonucu oldukça yaygın olarak rastlanan bir durumdur. Onları en iyi şekilde nasıl iyileştirip tedavi edebileceğinizi bilmelisiniz ki daha büyük problemlere yol açmasınlar. Bu tavsiyeye önem verin ve bir dahaki sefere ihtiyaç duyduğunuzda deneyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.