Mutfakta Bitki Olmasının 5 Faydası

Mutfağınıza koyduğunuz bitkiye bağlı olarak taze bir baharat veya arıtıcınız olabilir. Mutfağınızda yeşil bir alan oluşturmanın diğer faydalarını bu yazımızda keşfedin!
Mutfakta Bitki Olmasının 5 Faydası

Tarafından yazılmıştır Maria Margarita Barrios Quintero

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Muhtemelen şimdiye kadar mutfakta bitki bulundurmanın faydalarını duymuşsunuzdur. Size bu konuyu biraz daha detaylı anlatmak istiyoruz.

Lavanta, aloe vera, fesleğen, nane ve biberiye mutfağınızda bulundurabileceğiniz bitkilerden sadece birkaçı. Ayrıca bu bitkiler  size çeşitli avantajlar sağlayabilirler.

Örneğin, avantajlarından biri, küçük bir alanınız varsa, dekoratif dokunuşu kaybetmeden onları yerleştirmenin bir yolunu bulabilmenizdir.

İşte mutfakta bir yeşil alan bulundurmanın faydaları.

1. Bitkiler yemeklerinizi lezzetlendirir

Aromatik bitkiler yemeklerimize özel bir tat verir ve taze ve elinizin altında olması büyük bir avantajdır. Birçok kişi kendi aromatik bitkilerini yetiştirdiklerinde daha yoğun bir kokuya sahip olduklarını söyler.

Fesleğen, biberiye, kişniş, maydanoz ve nane saksılara ebelieceğiniz bazı bitkilerdir. Daha şimdiden hangi aromatik bitkiyi hangi yemeğe ekleyeceğinizi düşünüyor olabilirsiniz; içine bitkinizi ektiğiniz saksı veya dekoratif konservenin alt kısmında suladığınız zaman fazla suyu dışarı salabilmesi için delikler olduğundan emin olmayı unutmayın.

2. Onlar bir acil durum kiti

Yemek pişirirken bazen küçük kazalar olur; ya bir bıçağın kenarıyla bir kesik ya da yağ, su veya sıcak bir tava ile ufak bir yanık.

İlk yardım çantanız elinizin altında olsa ile, bazı insanlar aloe vera jelinin bölgeyi nemlendirmeye ve ağrıyı gidermeye ek olarak cildin yenilenmesine yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Aloe veranın doğal ışık ve havalandırmaya sahip bir yere ihtiyacı olduğunu unutmayın, bu nedenle onu bir pencerenin yanına yerleştirmelisiniz. Bitkiniz büyükse, köklerini boğabileceğiniz için aşırı sulamamaya dikkat edin.

dilimlenmiş ve jeli çıkarılmış aloe vera
Aloe vera, iyileştirici özellikleri olan bir bitkidir ve pek çok kişi onu cilt yaraları için kullanır.

3. Dekoratif bir dokunuş katarlar

Şüphesiz, bitkiler evi dekore eder. Evinize sürekli taze bir koku vermenin yanı sıra renk ve neşe katar ve tüm dekor stilleriyle güzel görünürler. Mutfağınızda bir yeşil alan hazırlamak, yaratıcı yönünüzü ortaya çıkarmak için de ideal bir fırsat olabilir. Bir konserveyi dekore etmek veya bitki dikmek için kendi saksınızı yapmak, mutfağınıza benzersiz ve otantik bir görünüm kazandıracaktır. Siz de deneyin!

4. Genel sağlığı iyileştirirler

Koruyucu Tıp Raporlarında yayınlanan çalışmaların gözden geçirilmesi, bahçeciliğin kaygı, depresyon ve vücut kitle indeksini (BMI) azaltmaya yardımcı olabileceğini, ayrıca yaşam kalitesini iyileştirebileceğini ve bir memnuniyet duygusu sağlayabileceğini göstermektedir.

Bitkilerinizle dikim, budama veya sulama gibi faaliyetlerde vakit geçirmek, zihninizi günlük rutininizden ve endişelerinizden uzaklaştırabilir.

5. Havayı temizlerler

Bazı bitkiler, havayı temizleme veya arındırma özellikleriyle bilinir. Size oksijen vermenin yanı sıra, dumanı ve güçlü kokuları azaltmaya yardımcı olurlar. Birkaç örnek vermek gerekirse, yılan dili otu, areka ve kauçuk ağacı bu konuda harikadır.

Mutfakta bitki bulundurmanın püf noktaları

Bitkiler özel koşullar ve bakım gerektirir. Ayrıca, tüm bitkilerin mutfağın sıcaklığından sağ çıkamayacağını da göz önünde bulundurun.

Bu yüzden size faydalı olabilecek bazı ipuçları vermek istiyoruz:

  • Hangi bitkilerin mutfakta en faydalı olabileceğini araştırın.
  • Bitkileri yerleştireceğiniz yerin ocağın ve fırının sıcaklığından, dumandan ve kuvvetli hava akımlarından biraz uzak olmasına dikkat edin.
  • Saksıları, güneşin saatlerce doğrudan çarpmadığı aydınlık bir yere koyun.
  • Mutfağınız ufaksa, bitkileri asılı saksılara yerleştirmek iyi bir seçenektir.
  • Bitkilerinizi, üzerlerinde kalıntı veya deterjan bulaşabileceğinden lavabonun yanına yerleştirmekten kaçının.

Mutfakta bitki: Estetiğin ötesinde fayda

Yeşil bir alan evin herhangi bir dekor  stiline ve alanına uyabilir. Ancak, en çok dikkat çeken şey, mutfakta bitki bulundurmanın birçok fayda sağlamasıdır. En öne çıkanlar arasında kaygı ve depresyonun azaltılması, havanın temizlenmesi ve acil durumlarda yardım sayılabilir.

Özellikle yaşlılar için bahçıvanlık faaliyetleri yaşam kalitesinde iyileşmelerle ilişkilendirilmiştir. Doğayla ilgilenmeye zaman ayırdıklarında ruh halleri yükselir.

Ayrıca, yemekleri tatlandırmaya hazır taze bir baharatlarınız olur! Sadece ocaktan doğrudan duman almayan, güçlü bir hava akımı olmayan bir yere suladığınızda fazla suyu boşaltmak için gerekli deliklerin bulunduğu saksılar yerleştirin!

İlginizi çekebilir ...
Bilimsel Kanıtlarıyla Birlikte En İyi 6 Tıbbi Bitki
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bilimsel Kanıtlarıyla Birlikte En İyi 6 Tıbbi Bitki

Bazı tıbbi bitki türlerinin sağlığa faydaları bilim tarafından desteklenmiştir. Bu bitkiler tamamlayıcı tedaviler olarak faydalı olabilir.  • Soga, M., Gaston, K. J., & Yamaura, Y. (2016). Gardening is beneficial for health: A meta-analysis. Preventive medicine reports, 5, 92–99. https://doi.org/10.1016/j.pmedr.2016.11.007
  • Gozalo Vallepuga, Nuria, and Ana Luisa Caballero Navarro. “Aplicaciones terapéuticas para hacer frente a la depresión en ancianos: una revisión bibliográfica.”

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.