Evinizdeki Bitkilerin Sağlığınıza Faydaları

27 Nisan, 2019
Evinizdeki bitkilerin sağlığınıza faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Bitkiler sadece havayı temizlemekle kalmaz, aynı zamanda psikolojik sağlığınıza da iyi gelirler.

Çok sayıda insan evinde bitki yetiştirmekte tereddüt ediyor. Ancak, gerçekte, ev içerisindeki bitkilerin sağlığınız açısından faydaları sizi şaşırtabilir.

Tabii ki, burada söylemek istediğimiz evinizin köşe köşesini bitkilerle doldurmanız gerektiği değil. Sadece güzel bir miktarda olduklarından ve yatak odanızda tek bir tane küçük bir bitki olduğundan emin olun.

Bu noktayı unutmamanız çok önemlidir, çünkü bitkiler geceleri havaya karbondioksit salar. Bu yüzden geceleri uyuduğunuz yer olan yatak odasında çok sayıda bitki olması hiç iyi bir fikir değil. Bununla birlikte, odalarınızda ideal sayıda bitkiniz varsa, gün boyunca sağladıkları faydalar karşısında söz konusu karbondioksit salınımı hafif kalır.

Bu yazıda, evinizdeki bitkilerin sağlığınıza olan faydalarına birlikte göz atacağız.

Ayrıca bakınız: Bitki Dekorasyonu ile Evinizi Canlandırmak için 10 Öneri

Evinizdeki bitkilerin sağlığınıza faydaları

Bitkiler havayı canlandırır ve temizler

Evinizdeki bitkileri ortamın havasını arındırır ve canlandırır.

Bitkiler, gün boyunca, soluduğumuz havayı kirleten gazları emer. Ayrıca havanın nem oranını arttırır.

Bitkilerin yaz aylarında çevrelerini soğutabileceğini ve kışın daha sıcak hale getirebileceğini biliyor muydunuz? Artık onları eviniz için çok özel ve gerekli kılan başka bir özelliklerini daha biliyorsunuz.
bitkiler

Ders çalışmanıza ve iş yapmanıza yardımcı olur

Evinizde bitkilerin olması ders çalışırken veya iş yaparken size çok yardımcı olabilir. Bunun nedeni, bitkilerin hem içerideki hem de dışarıdan gelen gürültüyü azaltma özelliğidir. Bu etki, özellikle küçük ve kapalı alanlarda fark edilir.

Bitkiler, evden çalışıyorsanız veya öğrenim görüyorsanız konsantrasyonunuzu negatif yönde etkileyebilecek dışsal gürültüleri bastırır.

Bitkiler, bu şekilde, kendinizi daha sakin ve daha rahat hissetmenize yardımcı olarak sağlığınız açısından büyük bir fayda yaratmış olur. Stresiniz büyük ölçüde azalacak ve size sunulan daha verimli çalışma olanağı sayesinde kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

Bu, hiç şüphesiz, bitkilerin en harika faydalarından bir tanesidir.

Ayrıca bakınız: İşe Bisiklet ile Gitmek Stresi Azaltır

Evinizdeki tozu azaltır

Evinizin bu kadar kısa sürede tozlanabiliyor olması hiç dikkatinizi çekti mi?

Yaşadığınız yer ya da belirli koşullara bağlı olarak, eviniz çok kısa sürede tozlanabilir. Bu da onu daha sık temizlemek  zorunda kalmanız anlamına gelir.

Her gün temizlik yapmak ve toz almak sinir bozucu bir hal alabilir ve ruh halinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak bitkiler bu gibi durumlarda size çok yardımcı olabilir. Peki, bunu nasıl başarıyorlar?
evinizdeki bitkilerin sağlığa faydaları

İster inanın ister inanmayın, bitkiler havayı kirleten gazları emer, çevrelerini arındırır, kirliliği azaltır ve mevcut tozu %20 oranında azaltmaya yardımcı olur.

Toza karşı alerjiniz varsa, bu özellik sizin için çok önemlidir.

Benlik saygınızı geliştirir

Evinizde bitkileriniz varsa benlik saygınızın bile artırabileceğini biliyor muydunuz?

Bunun nedeni, taşıdıkları görsel etkidir. İçinde bitkiler bulunan bir ev çok daha hoş, rahat ve güzel görünüme sahip bir ev demektir. Böyle bir ortamda yaşamak ruh halinizi ve benlik saygınızı iyileştirir.

Bununla birlikte, bitkilerin bakıma ihtiyacı vardır. Belirli zaman aralıklarında onlara ihtiyaç duydukları oranda su vermeli, gerektiğinde bir saksıdan ötekine aktarmalı, sağlıklarına özen göstermeli ve toprak ve yapraklarını istila edebilecek her türlü böcekten kurtulmalısınız. Böylece, sürekli kendinizi değil ancak onların da refahını düşünerek sorumluluklarınızı yerine getirmelisiniz.

Bu aynı zamanda kendi sağlığınıza ve benlik saygınıza özen göstermenize yardımcı olur.

Bu demek oluyor ki, düşük bir benlik saygısına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, birkaç bitkinin bakımını üstlenmeyi deneyin ve büyümeleri ve gelişmeleri için onlara yardımcı olmanın tadını çıkarın. Tüm bunlar sizi mutlu edecek ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Aslında, bitkilere bakmak, bir bakıma, kendinize bakmak gibidir. Sağlıklı benlik saygınızı geri kazanmak için faydalanabileceğiniz güzel bir terapi formu sayılır.

Evinizdeki bitkilerin tadını çıkarın

Evinizde bitkileriniz var mı? Çok fazla dikkat ve sorumluluk gerektirdikleri için bitki sahibi olmaktan kaçınıyorsanız, çok fazla bakım ve özene ihtiyaç duymayan bitkileri seçmeye çalışın. Böylece mazeretiniz de ortadan kalkmış olur.

Evinizde ilk bitkiye sahip olmak için hazırsanız, satın almadan önce ihtiyaçları hakkında başkalarından bilgi ve yardım alabilir, bu şekilde yeni bitkinizin bakımını sorunsuzca üstlenebilirsiniz. 

  • Aguilar-Støen, M., Moe, S. R., & Camargo-Ricalde, S. L. (2009). Home gardens sustain crop diversity and improve farm resilience in Candelaria Loxicha, Oaxaca, Mexico. Human Ecology. https://doi.org/10.1007/s10745-008-9197-y
  • Díaz, S., Kattge, J., Cornelissen, J. H. C., Wright, I. J., Lavorel, S., Dray, S., … Gorné, L. D. (2016). The global spectrum of plant form and function. Nature. https://doi.org/10.1038/nature16489
  • Medeiros, P. M. De, Soldati, G. T., Alencar, N. L., Vandebroek, I., Pieroni, A., Hanazaki, N., & De Albuquerque, U. P. (2012). The use of medicinal plants by migrant people: Adaptation, maintenance, and replacement. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2012/807452