Mutluluk Veren İyi İnsanlar Kötülere Karşı

Mutluluk Veren İyi İnsanlar Kötülere Karşı

Son Güncelleme: 16 Ocak, 2019

Hem başkasını mutlu edebilmek hem de başkası tarafından mutlu edilmek çok önemlidir. Bize huzursuzluk veren insanlardan uzak durmalı ancak bize mutluluk veren ve bireysel anlamda gelişmemize yardım eden insanlara ise yakınlaşmalıyız.

Hiçbir insanın ne tam olarak iyi ne de kötü olduğunu söyleyerek konuya başlayabiliriz. İyiliği veya kötülüğü bilimsel olarak ölçen bir şey yoktur.

Ancak doğru olan bir şey vardır: Bize negatif ya da pozitif enerji, mutsuzluk veya mutluluk veren bazı insanların ve ilişkilerin var olduğunu kesindir.

İnsanlar çoğu zaman kendi çıkarlarına göre hareket ederler. Saldırgan ve hilekar bir şekilde kendilerini diğer insanlardan daha üstün bir noktaya koydukları zaman bu insanların diğer bireyler üzerinde olumsuz etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Son söylediğimiz insanlar size ibret olan ve hayatınızda kötü bir iz bırakanlardır. Ancak alçak gönüllü kalpleriyle ve içten ses tonlarıyla sizi hiçbir zaman incitmeyen ve pozitif ilişkiler geliştiren başka insanlar da vardır. Bunlar ilişkilerin karşılıklı saygı çerçevesinde olduğu bilen kişiliklerdir ve size mutluluk veren insanlardır.

Yaptıkları kötülüklerle iz bırakan insanlar

Bu başlığı okuduğunuz zaman hayatınızın bir döneminde bulunmuş olan belli bir insan aklınıza gelmiş olabilir. Ancak aynı zamanda geçmişinize bakıp birisinin incinmesine sebep olup olmadığınızı da kendinize sormanız gerekir.

  • Herkesle iyi geçinmek zorunda değilsiniz. Bazen çevrenizdeki insanları hayal kırıklığına bile uğratmış olabilirsiniz.
  • Eğer sonuçları başkasını etkileyecek olan herhangi bir karar vermek zorunda kaldığınızı hissederseniz, bunu neden yapmanız gerektiğini kendinize sorun. Mutsuz olduğunuz için veya partnerinizi artık sevmediğiniz için ilişkinizi sonlandırmak istemek buna örnek olarak verilebilir.
  • Kötü sonuçları olacağını bildiğiniz halde bazı kararlar verilmek zorundadır. Belli bir durumu devam ettirmenin artık yarardan çok zarar getirdiği olaylarda bu örnek geçerlidir.

Bu anlattıklarımızın hepsi açık bir şekilde şu anlama gelir: Hepimiz hayatımızın bir döneminde diğer insanlar tarafından olumsuz olarak algılanan davranışlar sergileyebiliriz. Çünkü her durumun bir görünen bir de görünemeyen farklı boyutları vardır.

  • Bazı insanlar ise hayatlarının hiçbir döneminde bu şekilde davranmaktan vazgeçemezler. Bu insanlar başkalarını incittiğinin de farkında olarak her zaman sadece kendi ihtiyaçlarını gidermeye çalışır.
  • Bu tip kişilikler hayatlarının tamamını böyle geçirirler ve zamanla diğer insanlar üzerinde iz bırakırlar. O yüzden bunları günlük hayatınızdan ve en önemlisi de aklınızdan çıkartmanız gerekir.

Aksi takdirde her zaman onların davranışlarının esiri olarak kalırsınız.

Bir de nasıl pozitif ilişkiler geliştireceğini bilmeyen insanlar vardır. Bunlar kişiliksel ve duygusal anlamda olgunlaşmalarını tamamlayamamıştır. Saygı ve empati yoksunluğu çektikleri için çoğu zaman sözlerinin ve davranışlarının farkında değildirler.

Bunları hayatınızı değiştiren bir dram veya kayıp olarak görmeyin. Tam tersine hayata daha güvenli ve dengeli devam edebilmek için yaşadığınız bir ders olarak görebilirsiniz.

Mutluluk veren sade insanlar

Bazı iyi insanlar gerçekten çok alçak gönüllüdür. Ellerinde sihirli bir değnek vardır ancak bencilliğin ve iki yüzlülüğün ne olduğu bilmezler. Eminiz ki çevrenizde böyle bir veya iki kişi vardır.

Onlardan etrafta çok fazla yoktur fakat bir iki tanesi bile size her şeyi verdiği için fazlasına ihtiyaç duymazsınız.

Karşılıklı duygu ve davranışların değeri

Karşılığında bir şey alınmadan hiçbir şeyin verilmediğini öncelikle aklımızda bulundurmamız gerekir. Eğer birisi size iyi davranıyorsa siz de ona iyi davranırsınız. Karşınızdaki kişiyle bir takım oluştururken ikinizin de fazladan bir şey kazanmadığı ya da kaybetmediği bir denge oluşturmanız gerekir.

Karşılıklılık diğer insanı tam olarak nasıl anlayacağınızı bilmektir. Bu şekilde karşınızdakinin saygıyı hak ettiğini anlarsınız, kendinizden bir parçaymış gibi değer verirsiniz ve sizin için yaptığı her şeyi fark edersiniz.

Ve bu anlayış her zaman aynı şekilde iyi davranmaya devam etmenizi sağlar.

Güvenilir kişi insanlara ihanet etmez ve nasıl güzel bağ kuracağını bilir

Sizin daha iyi bir birey olmanız için her an yardım ederek hayatınızı zenginleştiren iyi insanlarla aranızda çok içten ve özel bir bağ oluşur.

  • Bahsettiğimiz bu iyi insanlar sizi saygıdeğer, güçlü ve anlayışlı bir kişi olarak görür ve sizi seven insanların vermesi gereken desteği gösterirler.
  • Sizi seven insanlar sizi yargılamazlar, değiştirmeye veya kandırmaya çalışmazlar. Kendilerini düşündükleri kadar sizi de düşünen bu bireyler hem empati kurmayı bilir hem de duygusal olarak gerçekten olgundurlar.

Kısacası, hayatınız boyunca hem iyi hem de kötü insanlarla tanışacaksınız. Bunların her birinden bir şeyler öğrenmeniz gerekir.

Size faydası dokunmayan ve sadece kişisel gelişiminizi engelleyen yüklerin altına girmekten kaçının. Karşılaştığınız kötülüklerden bir şeyler öğrendikten sonra onları hayatınızdan atın ve yolunuza devam edin.

Dünya iyi insanlarla doludur ve sebebi ne olursa olsun onlardan birini bulamazsanız siz o iyi insanlardan biri olun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.