İnsanları Mutlu Eden Küçük Şeyler

İnsanları Mutlu Eden Küçük Şeyler
Raquel Aldana

Yazan ve doğrulayan psikolog Raquel Aldana.

Son Güncelleme: 19 Eylül, 2022

Etrafımızdaki sıradışı şeylerin değil de küçük şeyler ve günlük hayatta etrafımızda olan insanların daha önemli olduğunu çok geç olana kadar genellikle fark etmeyiz.

Her on kişiden onu da hayattaki küçük detaylardan hoşlanır. Bu küçük detayların önemli günlere ya da bazı klişelere ihtiyacı yoktur ve bunlar yaşamamıza devam etmemiz için nedenler oluşturarak günlük hayatımızı zenginleştirir.

Küçük şeyler, alçak gönüllü olmamızı sağlayıp insanlara nasıl özen göstereceğimizi ve onları nasıl seveceğimizi öğrenmemize yardımcı olur.

Bu nedenle en büyük etkiyi küçük şeyler yaratır. Diğer insanlar üzerinde etkili olan ve yüzümüze büyük bir gülümseme getiren şeyler bunlardır. Hayatımızdaki en önemli şeyler küçük detaylardır, çünkü bizim gelişmemizi ve her gün daha iyi olmamızı sağlarlar.

Hayatı sevmemizi sağlayan şeyler aslında etrafımızdaki küçük şeylerdir

beraber uyuyan çift

Sevdiğimiz şeyler aslında küçük detaylardır çünkü farkı onlar yaratır ve hayatımıza hak ettiği anlamı onlar katar. Bunlar insanların içindeki mükemmeliyetin ve bizim koşulsuz, sonsuz sevgimizin yansımasıdır.

Gerçek şudur ki, her küçük detay bizim her gün her saniye piyango kazanmamızı sağlar. Mesela her sabah uyanmak ve yanınızda sevdiğiniz birisinin bulunduğunu görmek ya da sevdiğiniz birisiyle sabah üçe kadar veya güneşin doğuşuna kadar gülüşüp sohbet etmek gibi küçük detaylardır bunlar.

Gerçekten önemli olan ve bizi günlük hayatta ayakta tutan şeyler işte bunlardır. Fakat bunları ancak kaybettiğimizde veya bir şeyler yolundan gitmediği zaman fark ederiz.

Bu son nokta aşırı derecede önemlidir çünkü ne zaman bir şeyler yanlış gitse ve hayal kırıklığına uğrasanız içinizde canlı kalan bir şeyler hala vardır.

Küçük detaylar harika anlar yaratır

günlük küçük şeyler

Bir diyet yapmak, spora gitmek veya iş yerinde verimli olmak gibi şeylerin hepsi harika günlük hedeflerdir. Fakat tüm bunların haricinde çok önemli bir şey daha vardır: Bunları yaparken aynı zamanda duygusal anları da kaçırmamanız gerekir.

Çünkü duygusal anlar hayata mutluluk katar. Buna alışmak için özel bir an yaşayıp yaşamadığınızı not edeceğiniz günlük duygu çizelgesi tutmaya başlayabilirsiniz. Bu çizelge sizin duygu ve düşüncelerinizi yansıtacaktır.

Birkaç gün boyunca bu gibi durumları not ettikten sonra ilişkilerinizi daha farkında olarak yaşadığınızı görüp şaşıracaksınız. Gösterdiğiniz çaba sayesinde diğer insanlarla olan bağlarınızı güçlendireceksiniz çünkü bir süreliğine bunu yapmak hayatınızda ciddi bir değişim yaracaktır.

Ayrıca bu yöntem size yakın insanların “sevgi haritasını” çıkarmak için size yardımcı olabilir. Buradan elde edeceğiz bilgileri beyniniz depoladıktan sonra diğer insanların hayatlarındaki detayları fark etmek sizin için çok daha kolay olacak.

yıldızlara bakan çift

“Sevgi haritanızda” vurgulamanız gereken noktalar

Psikolog Jhon Gottman’ın kendi küçük detaylar listemizi hazırlarken kullanmamızı önerdiği bilgileri aşağıda listeliyoruz:

 • Sevdiğiniz kişinin en hoşlandığı yemek.
 • En sevdiği film, dizi ve kitap.
 • Hayranı olduğu en az iki kişi.
 • En sevdiği hayvan.
 • En ideal tatil rotası.
 • Piyango kazandığında satın alacağı ilk şey.
 • Sevdiğiniz bu kişiyle ilişkinizi güçlendirmek için yapabileceğiniz bir şey.
 • Sevdiğiniz kişinin sizinle ilgili değiştirmek istediği özelliğiniz.
 • Hafta sonunu evde geçirecek olsalar bunu nasıl değerlendirecekleri.
 • En başarılı oldukları aktivite.
 • Gizli tutkuları.
 • Geliştirmek istediği yönleri.
 • En sevdiği restoran.
 • Hoşlandığı edebi tür.
 • Sıkıldığı zaman yapmayı tercih ettiği şeyler.
 • Ona alınacak en ideal doğum günü hediyesi.
 • Sahip olduğu endişe ve stresler.
 • Sizin dikkatinizi çekmek için izlediği yöntemler.
 • İsteyip de başaramadığı en büyük hayali.
 • En çok övündüğü şey.

Küçük detayları erkekler de sever

birbirine bakan çiftler

Birçok insan erkeklerin küçük detayları önemsemediğini düşünerek yanılır. Küçük ve ince şeylere önem vermiyor gibi görünürler ve bazı şeyleri zaman kaybı olarak görebilirler. Ancak esasında onlar da küçük şeylere kadınlar kadar önem verir.

Bu nedenle onları gözetmeliyiz çünkü onlar da umut verici öpücükleri, sözcükleri ve sarılmaları hak ederler. Hatta sürprizlerden bile hoşlanırlar çünkü onlar da sevilmeyi hak eder.

Hem kadınların hem de erkeklerin günlük hayatta çevrelerinde olan insanlara özen göstermeleri gerekir. Bunu yapmanın etkili yollarından biri de küçük detaylarda gizli olan farklılıklarını bulup meselelere özel ilgi ve alaka göstermektir.

Ayrıca sevdiğiniz insana kendini özel hissettirmek de çok önemlidir. Sevdiklerinizin sizin için çok önemli olduklarını onlara gösterin çünkü günlük hayatın karmaşasında insanlar birbirine ilgi göstermeyi ve karşısındakine önemli bir birey olduğunu göstermeyi unutabilir.

Bu taktik sevginizi taze tutmanıza kesinlikle yardım edecektir.

Okuyucuya not:

Eğer ilişkinizdeki iletişimi arttırma konusunda ilginiz varsa yazar John M. Gottman ve Joan DeClaire’in kitaplarını okuyabilirsiniz. Bu kitaplar size inanılmaz derecede zenginlik katacak ve ilişkilerinizin kalitesini yükseltmenize yardımcı olacaktır.

Sevginin günlük hayattaki hallerini çizen Puuung’un resimlerine de göz atabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.