Sarılmanın İyileştirici Gücü

· 11 Temmuz, 2016
Bir sarılmayla nasıl hissettiğinizi ifade etmek için, önce kendinize sarılmayı öğrenmelisiniz. Sarılma stresi azaltır ve kendinize olan saygınızı sağlamlaştırır.

Bazı insanlar o kadar sıkı sarılır ki kırılacak gibi hissedersiniz, fakat bu onların sevgisini ifade etme biçimidir. Sarılmalar, akıl, vücut ve duygular arasında özel bir bağ meydana getirir.

Sarılmak bir şeyi çözmüyor olabilir ama rahatlatıcıdır. Biri kollarını çevremize doladığında, kırılan bazı parçalarımızı tamir edebilir, bizi yalnızlık ve korkularımızdan uzaklaştırır ve içimizi mutlulukla doldurur.

Ne kadar muhteşem görünürse görünsün, ona sarılmanızdan hoşlanmayan kişiler vardır, çünkü rahatsız olurlar ya da sarılmayı kişisel alanlarına tecavüz olarak görürler. Fakat, gerçekte, herkes hayatının bir noktasında kendisine sıcak bir şekilde sarılan birine ihtiyaç duyar.

sıkı sarılma

Yüzlerce sarılma öylece bizi bekliyor

Küçük bir sarılma gözyaşlarını kurutabilir, küçük bir nezaket sözü bizi mutlulukla doldurabilir ve küçük bir gülümseme dünyayı değiştirebilir. Bunlar dünyamızı mutluluk ve sevgiyle dolduran küçük şeylerdir…

Var olan tüm sarılmalar üzerine bir kitap yazamayız çünkü yaza yaza bitiremeyiz. Kaç farklı insan, durum ve ilişki varsa, iletilecek mesaja göre o kadar farklı tipte sarılma vardır. İşte birkaç tipte sarılma:

Sıkı sarılma

Kişi, kollarını diğer kişinin çevresine dolar ve onu sevgiyle sıkar. Bu sarılma, diğer kişiye sarılmak ve çenenizi diğer kişinin omzuna hafifçe gömmeyi içerir.

A şeklindeki sarılma

Bu tip sarılma daha resmidir fakat daha azını ifade etmez. Bu sarılma, diğer kişiye sarılmak için öne meyil etmek ve çenenizi diğer kişinin omzuna hafifçe gömmeyi içerir.

Sandviç sarılması

Bu tip sarılmalar çok yakın üç kişi arasında yaşanır. Koşulsuz destek içerir.

Güçlü sarılma

Bu tip sarılma, diğer kişiyi tutmak ve ona duygusal yakınlık göstermek ile nitelenir. Duygusal yakınlık ve iyi dilek ifade etmek için idealdir.

Kalpten gelen sarılma

Kolların, diğer kişinin sırtını ve omuzlarını tamamen sardığı tüm vücut sarılmalarıdır. Verebileceğiniz en büyük sarılmalardan biridir.

Yandan sarılma

Bu tip sarılma, yürürken idealdir. Birleşme ihtiyacı ve arzusu yansıtır.

Arkadan sarılma

Bu tip sarılma en sevecen ve romantik sarılmadır. Bir kişi arkadan gelir ve kollarını diğerinin çevresine dolar. Tutkuyu anlamak için Titanik filmindeki meşhur sahneyi gözlerinizin önüne getirin.

Grup sarılması

Bu tip sarılma, katılımcıların hepsini rahatlatarak birlikteliği ve koşulsuz desteği sembolize eder.

Tüm bu sarılmalar, psikolojik iyiliğinize ve duygusal gelişiminize katkıda bulunan iyileştiricilerdir. Bu basit jestle tanımını aşan yüzlerce duygu elde ederiz.

Daha fazlasını okumak ister misiniz? Şuna da bir göz atın: Duygusal Yönden Zeki İnsanların 7 Alışkanlığı

Titanik

Sarılmayı biliyor musunuz?

Kişi, diğerlerine, hayata sarıldığı gibi sarılır.

Kişi hayata, diğerlerinin ona sarıldığı gibi sarılır.

Sarılmayı bilmek, sadece sevgi dolu bir kalp ve diğer kişinin içine karışan bir vücut gerektirir. Fakat, tüm hislerimizi aktaran bir sarılma için kendi üzerimizde pratik yapmalıyız.

Gelen sorulardan bazıları: Daha önce biri size sarıldı mı? Dolu dolu ya da sıcak mıydı? Kederinizi hafifletti mi?

Kendinize vereceğiniz samimi, içten bir sarılma ile kendinizle barışır ve kabuğunuzu kırıp esas benliğinize daha yakınlaşırsınız.

Kendinize sarılırsanız, kendinizi seversiniz. Kendinizi severseniz, kendinizi bilirsiniz. Kendinizi bilirseniz, kendinizi geliştirirsiniz. Çünkü kendinizi kollarınızın içine almak duygularınızı serbest bırakır ve iyi bir hayat yaşamanıza izin verir.

Sarılmanın faydalı güçleri

Sarılma, bizi sahte sevgiden, bağımlılık, idealleştirme ve bizi güçsüzleştiren ya da verimsizleştiren her şeyden koruyan, içimizdeki cesareti ve iyiliği koruyucu, tenimize yazılmış bir şiirdir.

Sarılma, var olma ve kim isek o olma, ihtiyaç duyma, dokunma, mutlu ve sağlıklı olma, yaratma, samimi olma ve sevgiyi serbest bırakma hakkımızı doğrular.

Ne kadar çok sayıda olduğunu düşününce sarılmanın sağladığı tüm faydaları listelemek güç. Birkaç pozitif avantajları üzerine yorum yapabiliriz:

  • Stresi azaltır.
  • Güvenlik ve koruma sağlar ya da en azından güvenli ve emin hissettirir.
  • Öz saygınızı artırır.
  • Enerji ve güç aktarır.
  • Kişiler arası ilişkileri geliştirir.
  • Bizi huzurlu hissettirir.
sarılma

Sarılma, ruhtan gelen kucaklama

Birine sıcak bir şekilde sarıldığımızda, ömrümüzün bir gün uzadığı söylenir. – Paulo Coelho

Sarılmak, duygusal yakınlığın köklerini derinleştirir. En unutulmaz anılarımız sarılma içerir çünkü rahatlatıcıdırlar. Sarılma çevremizdekilere sevgi göstermek ve ruhlarını kucaklamak için muhteşem bir yoldur.

Sarılmak, genellikle en iyi terapidir çünkü bizi yenilenmiş ve sevgiye layık hissettirir. Her sarılma, iki ruhun iletişimini en hızlı hale getirmek için kendine has bir dile sahiptir.

Bu bir sarılmayla kelimelerin söyleyebileceğinden daha fazlasını söyleyebilirsiniz demektir. Birbirimizi kucaklamak bizi mutlulukla doldurur ve son derece rahatlatıcı bir huzur iletir.

Sarılmak, bizim ve çevremizdekilerin nasıl hissettiğini daha iyi anlamamızı sağlayan, tamamen güvenilir bir empatik iletişim kaynağıdır. Sevgimizi ve desteğimizi göstermek için harika bir yoldur.

Şunu da okumayı unutmayın: Sarılmanın Gücü: Sağlığınıza Faydaları

Umuyoruz ki sarılmanın gücü üzerine yazdığımız bu yazıdan keyif almışsınızdır!