Sarılmak ve İyileştirici Gücü

Bir sarılmayla nasıl hissettiğinizi ifade etmek için, önce kendinize sarılmayı öğrenmelisiniz. Sarılma stresi azaltır ve kendinize olan saygınızı sağlamlaştırır.
Sarılmak ve İyileştirici Gücü

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Bazı insanlar o kadar sıkı sarılır ki kırılacak gibi hissedersiniz, fakat bu onların sevgisini ifade etme biçimidir. Sarılmak zihin, vücut ve duygular arasında özel bir bağ meydana getirir.

Sarılmak bir şeyi çözmüyor olabilir ama rahatlatıcıdır. Biri kollarını çevremize doladığında, kırılan bazı parçalarımızı tamir edebilir, bizi yalnızlık ve korkularımızdan uzaklaştırır ve içimizi mutlulukla doldurur.

Ne kadar muhteşem görünürse görünsün, ona sarılmanızdan hoşlanmayan kişiler de vardır.Bundan rahatsız olurlar ya da sarılmayı kişisel alanlarına tecavüz olarak görürler.

Fakat gerçekte, herkes hayatının bir noktasında kendisine sıcak bir şekilde sarılan birine ihtiyaç duyar.

sıkı sarılmak

Yüzlerce sarılma öylece bizi bekliyor

Küçük bir sarılma gözyaşlarını kurutabilir, küçük bir nezaket sözü bizi mutlulukla doldurabilir ve küçük bir gülümseme dünyayı değiştirebilir. Bunlar dünyamızı mutluluk ve sevgiyle dolduran küçük şeylerdir…

Var olan tüm sarılmalar üzerine bir kitap yazamayız çünkü yaza yaza bitiremeyiz.

Kaç farklı insan, durum ve ilişki varsa, iletilecek mesaja göre o kadar farklı tipte sarılma vardır.

İşte bunlardan bazıları:

Sıkı sarılmak

Kişi, kollarını bir başkasının çevresine dolar ve onu sevgiyle sıkar. Bu sarılma, diğer kişiye sarılmak ve çenenizi diğer kişinin omzuna hafifçe gömmeyi içerir.

A şeklindeki sarılma

Bu tip sarılma daha resmidir fakat daha az yoğun değildir. Bu sarılma, diğer kişiye sarılmak için öne doğru eğilip çenenizi diğer kişinin omzuna hafifçe gömmeyi içerir.

Sandviç sarılması

Bu tip sarılmalar çok yakın üç kişi arasında yaşanır. Koşulsuz destek içerir.

Güçlü sarılma

Bu tip sarılma, diğer kişiyi tutmak ve ona duygusal yakınlık göstermek ile nitelenir. Duygusal yakınlık ve iyi dilek ifade etmek için idealdir.

Kalpten gelen sarılma

Kolların, diğer kişinin sırtını ve omuzlarını tamamen sardığı tüm vücut sarılmalarıdır. En güçlü sarılmalardan biridir.

Yandan sarılma

Bu tip sarılma, yürürken idealdir. Birleşme ihtiyacı ve arzusu yansıtır.

Arkadan sarılma

Bu tip sarılma en sevecen ve romantik sarılmadır. 

Bir kişi arkadan gelir ve kollarını diğerinin çevresine dolar. Tutkuyu anlamak için Titanik filmindeki meşhur sahneyi gözlerinizin önüne getirin.

Grup sarılması

Bu tip sarılma, katılımcıların hepsini rahatlatarak birlikteliği ve koşulsuz desteği sembolize eder.

Tüm bu sarılmalar, psikolojik iyiliğinize ve duygusal gelişiminize katkıda bulunan iyileştiricilerdir. Bu basit jestle tanımını aşan yüzlerce duygu elde ederiz.

Titanik

Sarılmayı biliyor musunuz?

İnsan, başkalarına, hayata sarıldığı gibi sarılır.

İnsan, hayata, diğerlerinin ona sarıldığı gibi sarılır.

Sarılmayı bilmek, sadece sevgi dolu bir kalp ve diğer kişiye dokunacak bir vücut gerektirir. Fakat tüm hislerimizi aktaran bir sarılma için kendi üzerimizde pratik yapmalıyız.

Aklınıza gelebilecek sorulardan bazıları: Daha önce biri size sarıldı mı? Dolu dolu ya da sıcak bir sarılma mıydı bu? Kederinizi hafifletti mi?

Kendinize vereceğiniz samimi, içten bir sarılma ile kendinizle barışır ve kabuğunuzu kırıp esas benliğinize daha yakınlaşırsınız.

Kendinize sarılırsanız, kendinizi seversiniz. Kendinizi severseniz, kendinizi bilirsiniz. Kendinizi bilirseniz, kendinizi geliştirirsiniz.

Çünkü kendinizi kollarınızın içine almak duygularınızı serbest bırakır ve iyi bir hayat yaşamanıza izin verir.

Sarılmanın faydalı özellikleri

Sarılma, bizi sahte sevgiden, bağımlılık, idealleştirme ve bizi güçsüzleştiren ya da verimsizleştiren her şeyden koruyan, içimizdeki cesareti ve iyiliği koruyucu, tenimize yazılmış bir şiirdir.

Sarılmak; var olma ve kendimiz olma, ihtiyaç duyma, dokunma, mutlu ve sağlıklı olma, yaratma, samimi olma ve sevgiyi serbest bırakma hakkımızı doğrular.

Sarılmanın sayısız faydaları düşünülünce hepsini bu yazıda listelemenin imkânsız olduğunu tahmin edebilirsiniz. Birkaç pozitif avantajını şöyle sıralayabiliriz:

  • Stresi azaltır.
  • Güvenlik ve koruma sağlar ya da en azından güvenli ve emin hissettirir.
  • Öz saygınızı artırır.
  • Enerji ve güç aktarır.
  • Kişiler arası ilişkileri geliştirir.
  • Bizi huzurlu hissettirir.
sarılmak

Sarılma, ruhtan gelen kucaklama

Birine sıcak bir şekilde sarıldığımızda, ömrümüzün bir gün uzadığı söylenir. 

– Paulo Coelho-

Sarılmak, duygusal yakınlığın köklerini derinleştirir.

En unutulmaz anılarımız içten bir kucaklaşmayı içerir. Sarılma çevremizdekilere sevgi göstermek ve ruhlarını kucaklamak için muhteşem bir yoldur.

Sarılmak, genellikle en iyi terapidir çünkü bizi yenilenmiş ve sevgiye layık hissettirir. 

Her sarılma, iki ruhun iletişimini en hızlı hale getiren kendine has bir dile sahiptir.

Bu bir sarılmayla kelimelerin ifade edebileceğinden daha fazlasını söyleyebilirsiniz demektir. Birbirimizi kucaklamak bizi mutlulukla doldurur ve son derece rahatlatıcı bir huzur duygusu verir.

Sarılmak, çevremizdekilerin nasıl hissettiğini daha iyi anlamamızı sağlayan, tamamen güvenilir bir empatik iletişim kaynağıdır. Sevgimizi ve desteğimizi göstermek için harika bir yoldur.

Umuyoruz ki sarılmanın gücü üzerine yazdığımız bu yazıdan keyif almışsınızdır!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.