Nanenin Tıbbi Özellikleri

Nanenin Tıbbi Özellikleri

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Nane özellikle aroma vermek amacıyla bazı yemeklerde kullanılan bir bitkidir. Ayrıca, kokteyl ve bazı tıbbi içeceklerin hazırlanmasında da yer alır. Bu aromatik bitki pek çok faydası ve sağlığa katkıda bulunan sayısız özelliğine bağlı olarak çok sayıda tedavide kullanılır.

Nanenin yararları

  • Nanenin en önemli özelliklerinden birisi spazm çözücü ve gaz giderici etkileri olmasıdır, bu da sindirim zorluğu, gaz, şişkinlik, mide ağrısı ve kolik gibi sindirim sistemi sorunlarıyla savaşmaya yardım eder.
  • Güçlü balgam sökücü olan bileşenler içerdiği için solunum yolları tedavisinde de önemlidir.
  • Bu tıbbi bitki adet sancılarının tedavisinde oldukça etkilidir.
  • Nane anksiyete problemlerinin tedavisinde çok etkili olan bileşenlere sahiptir: bu bileşenler bizi gevşeterek ve bu durumun yol açabileceği olası sonuçları önleyerek bu görevi yerine getirirler.
  • Nane antiseptik ve ağrı kesici olarak çok etkilidir, o yüzden yaralanma tedavisinde kullanılır. Nasıl mı? Nane çayı hazırlayıp bununla yara yerini temizleyebiliriz, ağrı hemen ortadan kaybolacak ve yara daha hızlı iyileşecektir. İlaveten, bazı yanık tiplerinde kullanılır. Yanık tedavisi için çay az miktarda zeytinyağı ile karıştırılır, bu karışım doğrudan yaraya uygulanır ve yanma hissini azaltarak olası enfeksiyonu önler.
  • Bu harika bitki ağız kokusunu yok etmede çok etkilidir, çünkü nanenin kokusu çok hoştur ve gün boyu kalıcıdır. Ana bileşenlerinden birisi olan mentol, bu amaç için mükemmeldir ve ayrıca yenileyicidir.
  • Nane kullanarak yatmadan önce içmek üzere nefis ve rahatlatıcı bir çay hazırlayabilirsiniz. Huzurlu, rahatlatıcı ve yenileyici bir uyku sağlar.
  • Çayı sindirim sisteminde birikmiş gazların giderilmesi, böylece şişkinlikten kurtulmak için şiddetle tavsiye edilir.

Çayın hazırlanışı

yerde yetişen nane

Nane ile çay hazırlamak oldukça basittir: unutmamanız gereken tek şey kullanacağınız yaprakların yumuşak olması gerektiğidir. Ardından yarım litre su kaynatın (birkaç nane yaprağını sürahi içinde bir kenara ayırın).

Su kaynar haldeyken nanenin bulunduğu sürahiye dökün ve üzerini kapatarak 20 dakika bekletin. Sonrasında süzgeçten geçirin ve günde içmeniz gereken 3 fincan nane çayının ilkini içebilirsiniz.

Uzun lafın kısası…

Görüldüğü gibi çoğu insanın sadece mide ağrısı veya aroma vermek için kullanıldığını sandığı bir bitkiden pek çok fayda elde etmek mümkündür. Tıbbi bitkilerin sağlığımız yararına sunduğu olağanüstü faydaları keşfetmekle ilgilenmemiz önemlidir.

Dahası, tavsiye edildiği şekilde kullanmamız ve aşırı düzeyde tüketmediğimiz sürece bitkilerin yan etkileri olmadığını bilmek güzeldir.

This might interest you...
5 Ev Yapımı Naneli İlaç: Bunlara Bayılacaksınız!
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
5 Ev Yapımı Naneli İlaç: Bunlara Bayılacaksınız!

Nane çok faydalı bir bitkidir? Birçok insanın yararlarını bilmediğini aklımızda bulundurarak, yararlanmanız gereken 5 naneli ilaç paylaşacağız.