Odanızı Doğal Yoldan Dezenfekte Etmek İçin 8 Tüyo

Mikroorganizmaların birikmesini ve istenmeyen alerjilerin gelişmesini önlemek için odanızı doğal yoldan dezenfekte etmenin bir yolu, her gün toz almanız ve böceklerden kurtulmak için çarşaf, yorgan ve nevresiminizi sıkça değiştirmenizdir.
Odanızı Doğal Yoldan Dezenfekte Etmek İçin 8 Tüyo

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Odanız evinizin en önemli kısımlarından biridir. Orası, tatmin edici bir günün angaryasından sonra dinlenmek ve vücudunuzu rahatlatmak için seçtiğiniz yerdir. Fakat bazen odamızın bakımıyla pek ilgilenmeyiz ve yavaş yavaş alt üst olur, kirli ve tozlu görünmeye başlar ve dezenfekte etmemiz gerekir.

Hepsinden daha kötüsü, çıplak gözle her zaman göremeseniz de çeşitli sağlık problemlerine sebep olabilecek böcekler ve alerji yapıcı moleküller bu tür bölgelerde birikmeye başlar.

Sonuç olarak uyku kaliteniz düşecektir ve bu gününüzü daha da zorlaştıran diğer rahatsızlıklara sebep olacaktır. Şanslısınız ki eğer sadece birkaç ev tüyosunu uygularsanız, odanızı temiz ve her türlü mikroorganizmadan arınmış hale getirebilirsiniz.

Aşağıda size odanızı doğal yoldan dezenfekte edebileceğiniz ve odanıza uyum getirebileceğiniz 8 fikir vereceğiz. Hadi deneyelim!

1. Her sabah yatağınızı yapın

yatak çarşafları

Her ne kadar böceklerden kurtulmak için arada bir yatağınızı havalandırmanız tavsiye edilse de, her sabah yatağınızı yapmanız en iyisi çünkü böylece odanız daha derli toplu ve temiz olacaktır. Çarşaflarınızı, nevresim ve yastıklarınızı silkeleyin ve sonra gönlünüze göre düzenleyin.

2. Nevresim ve çarşaflarınızı değiştirin

Temiz bir yatağa sahip olmak için, çarşaflarınızı, yastık kılıflarınız ve yatağınızı örten her şeyle birlikte düzenli olarak değiştirin. Siz göremeseniz bile, çarşaflarınızda böcek ve bakteri olabilir çünkü ter ve pislikle büyürler.

Battaniyelerinizi temizleyin, yorganlarınızı çıkarın ve odanızı doğal yoldan dezenfekte etmek ve kendinizi alerji yapan maddelerden korumak için tüm bunları temiz tuttuğunuzdan emin olun.

3. Komodinin üstünü doldurmayın

komodin dekorasyonu

Komodininizin üstünü bir sürü farklı eşya ile doldurduğunuz zaman, her gün biriken  tozu ve kiri yok etmeniz daha da zorlaşacaktır. Komodininizi küçük bir lamba, bir saat, biraz krem ve hatta bir kitap için kullanabilirsiniz. Fakat eğer üstünü diğer şeylerle doldurursanız, temiz tutmak için daha fazla uğraşacaksınız.

4. Her gün küçük bir genel temizlik yapın

Eğer zamanınız yoksa, odanızın her yerini her gün temizlemeniz imkansız, öte yandan her gün birkaç dakikanızı genel bir temizlik için ayırabilirsiniz.

Çarşaflarınızı silkelemek, yatağınızı yapmak ve yeri temizlemek, alerji yapan maddeleri yok etmek ve doğal yoldan dezenfekte etmek için hızlıca halledilebilir.

5. Yatağınızı dezenfekte edin

yatak değiştirmek

Yatağınız odanızdaki en kullanılmayan eşyalardan biridir. Fakat yatağınızı en az ayda bir temizlemelisiniz ki böylece yatağınız mikroorganizmalar için bir yaşam alanı haline gelmesin. Bunun için, doğal yoldan dezenfekte etmek için, karbonat ve çay ağacı yağı ile kendi ev yapımı temizleme ürününüzü yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • 1/2 bardak karbonat (125 g)
  • 10 damla esansiyel çay ağacı yağı

Yapılışı

  • Karbonatı esansiyel çay ağacı yağı ile ıslatın ve bu ürünü yatağınıza serpiştirin.
  • Fırça ile ovun, bir saat durmasına izin verin ve sonra yatağınızın üstünü elektrik süpürgesi ile temizleyin.

6. Toz alın

Odanızdaki pek çok eşya, günler geçtikçe tozla kaplanır. Yatak, masa, şifoniyer ve diğer bütün dekorasyonlarınız sürekli temizliğe ihtiyaç duyarlar ki böylece herhangi bir alerji geliştirmesinler.

Bakteri ve böceklerden kurtulduğunuzdan emin olmak istiyorsanız, beyaz sirkeyi suda seyreltin ve bu çözeltiyi doğal yoldan dezenfekte etmek ve toz almak için kullanın.

7. Perde ve storları unutmayın

perde ve stor

Çoğu odada her pencerede bir ya da iki perde vardır. Sadece dışarıdan gelen ışığı önlemeye yaramazlar, aynı zamanda odaya dekoratif bir dokunuş da katarlar.

Problem şu ki çok fazla toz tutarlar. Bu sebeple her iki ya da üç ayda bir perdelerinizi yıkamanız kesinlikle çok gereklidir. İpek kullanmak iyi bir seçenek çünkü yıkamak daha kolay ve hızlı kurur. Fakat eğer odanızda stor kullanıyorsanız, doğal yoldan dezenfekte etmek ve tozu uzak tutmak için bir temizlik ürünü kullanmanız önemlidir.

8. Yastıklarınızı yıkayın

Çoğu insan ter, ölü hücreler ve alerji yapan maddelerin birikmesini önlemek için yastıkların sürekli olarak dezenfekte edilmesi gerektiği gerçeğini ihmal eder.

Yastıklarınızı yastık kılıflarıyla kaplasanız da yine de kiri emerler ve mikroorganizmalar için mükemmel bir yaşam alanı yaratmaya meyillidirler. En az yılda iki kez yıkamaya çalışın ve yastık kılıflarınızı her iki haftada bir değiştirin.

Odanızın temiz olduğundan emin misiniz? Eğer bu tavsiyeleri çoktan kullanmıyorsanız, bundan sonra mükemmel yaşam alanı yaratmak için biraz zaman yaratmaya çalışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Salo, P. M., Cohn, R. D., & Zeldin, D. C. (2018). Bedroom Allergen Exposure Beyond House Dust Mites. Current Allergy and Asthma Reports. https://doi.org/10.1007/s11882-018-0805-7

  • Ridout, S., Twiselton, R., Matthews, S., Stevens, M., Matthews, L., Arshad, S. H., & Hide, D. W. (1993). Acarosan and the Acarex test in the control of house dust mite allergens in the home. Br J Clin Pract.

  • Carswell, F., Birmingham, K., Oliver, J., Crewes, A., & Weeks, J. (1996). The respiratory effects of reduction of mite allergen in the bedrooms of asthmatic children – A double-blind controlled trial. Clinical and Experimental Allergy. https://doi.org/10.1111/j.1365-2222.1996.tb00554.x


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.